KATARZYNA MACIĄG Tylko nie kotku!

Jeszcze kilka miesięcy temu niewielu znało jej nazwisko. Dzięki roli Basi w TVN-owskim serialu „Teraz albo nigdy” jest jedną z najbardziej pożądanych młodych aktorek w Polsce. Ma za sobą wagary w liceum, wyprawy autostopem po Europie i ciekawą drogę na Olimp. Ryzykantka, buntowniczka, marzycielka. Walczy z etykietkami. Zobaczcie, co ją irytuje w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Basia, którą gra w serialu „Teraz albo nigdy”, to ideał. Piękna, słodka, czarująca. Ale prywatnie Katarzyna Maciąg to zupełnie inna osobowość. Jest indywidualistką i buntowniczką. „Kwestionować wszystko, co mówią dorośli” – tej zasady trzymała się, gdy dorastała. Nie znosiła szkoły, bo „tam nagradzano przeciętniaków”. W liceum wagarowała, potem po dwóch latach przerwała studia na germanistyce. – Miałam dużo szczęścia i odnalazłam się w aktorstwie – mówi. Wyrosła już z buntu, ale lubi podkreślać, że na każdy temat ma własne zdanie. Jesienią udowodni, że na ekranie potrafi być nie tylko słodka. W serialu „Trzeci oficer” wcieli się w postać terrorystki Sophie.

GALA: Podobno nie lubisz, gdy mówią o tobie „grzeczna dziewczynka”?

KATARZYNA MACIĄG: Nie widzę nic złego w tym, że ktoś odnosi wrażenie, że jestem grzeczna, czyli kulturalna, bo tak to rozumiem. Nie czuję zagrożenia, gdy mnie tak określa. O ile nie stosuje tego jako etykietki, którą chce mnie „upupić”.

GALA: Jak można kogoś „upupić”, mówiąc, że jest grzeczny?!

KATARZYNA MACIĄG: Słowo „grzeczna” kojarzy się z człowiekiem nijakim, nie mającym własnego zdania. Zauważyłam, że jeśli chce się kogoś obezwładnić, mówi się o nim, że jest grzeczny. Etykietka zabiera ci osobowość. Obojętnie, czy nazwą cię grzeczną, buntowniczką, ryzykantką. Buntem jest wymykanie się z etykietek.

GALA: Jak ty się buntujesz?

KATARZYNA MACIĄG: W dzieciństwie najczęściej powtarzałam „ja sama!”. Gdy miałam trzy lata, poszłam sama do lasu. Zgubiłam się. Gdyby pewna kobieta nie znalazła mnie płaczącej, to pewnie spędziłabym tam noc. Pamiętam wycieczkę do Krakowa. Byliśmy z grupą i przewodnikiem na Wawelu. W programie pięciogodzinne zwiedzanie. Chciałam stamtąd wyjść albo zwiedzać samotnie. Nie mogłam, więc pięć godzin płakałam. W drugiej klasie liceum przestałam chodzić do szkoły, bo chciałam pobyć sama. Czytałam opowiadania Sylwii Plath, uwielbiałam wszystko, co mroczne. Czułam smutek i… płakałam. Wychodzi na to, że cały mój bunt sprowadzał się do tego, że wylałam morze łez. Super czasy!

GALA: Na pewno nie dla twoich rodziców. Musieli się o ciebie martwić…

KATARZYNA MACIĄG: Martwili się. Ale na szczęście pojawił się na świecie mój brat. Uśmiechnięte, radosne dziecko. Rodzice poczuli ulgę, że to nie oni są dziwni, ale ja. A że pojawiłam się w ich życiu nieplanowana, tak już zostało, że nie mieli co do mnie oczekiwań. Raczej mi się przyglądali.

GALA: Pamiętasz, o czym wtedy marzyłaś?

KATARZYNA MACIĄG: Chciałam mieć zaczarowany ołówek. Marzyłam też, żeby moja mama miała budkę z lodami, żeby być niewidzialną, tańczyć w „Jeziorze łabędzim”, mieć magiczną moc, która pozwoliłaby mi wszystko robić samej. No i czasem chciałam być chłopakiem.

GALA: Dlaczego?

KATARZYNA MACIĄG: Bo wydawało mi się, że chłopcy mogą wszystko, a przynajmniej więcej ode mnie. Kiedy koledzy chcieli przeskoczyć przez płot, to po prostu skakali. Wiedziałam, że jeśli ktoś przyłapie mnie na tym samym, to powie, że dziewczynce nie wypada tego robić. Poza tym, gdy już przeskakiwałam przez płot, musiałam myśleć, co zrobić ze spódniczką, żeby ktoś nie zobaczył moich majtek. W szkole często słyszałam o kolegach, że są zdolni, ale leniwi. A ty, jako dziewczyna, kiedy się dobrze uczysz, jesteś co najwyżej odpowiedzialna, pracowita.

GALA: W świecie filmu mężczyźni także są górą?

KATARZYNA MACIĄG: Oczywiście. Gdzie byś nie spojrzała, widzisz facetów: producenta, reżysera, operatora, specjalistę od oświetlenia, od kabli, mężczyznę od cateringu. Kiedy pojawia się między nimi młoda dziewczyna, to jest: „aniołkiem”, „małą”, „kotkiem” lub „słoneczkiem”. A trudno, żeby któreś z tych bożych stworzeń miało coś do powiedzenia. Słoneczko nie mówi, słoneczko ma świecić.

GALA: Zawsze możesz się zbuntować i tupnąć nogą.

KATARZYNA MACIĄG: Nie. Spokój daje mi siłę. Uwierz mi, że milczenie potrafi wyprowadzić z równowagi każdego. Na planach filmowych ludzie pracują po 14 godzin na dobę, w dużym napięciu. Wtedy trzeba wykazać wyrozumiałość dla ludzkich emocji.

GALA: Jakich emocji szukałaś, jadąc autostopem przez Europę?

KATARZYNA MACIĄG: To było fantastyczne przeżycie. Z Kasią Michałkiewicz, moją koleżanką reżyserką, byłyśmy jeszcze studentkami, gdy przejechałyśmy stopem Grecję i Włochy. Miałyśmy mało pieniędzy, jadłyśmy tylko chleb i warzywa. Nie stać nas było na noclegi w hotelach, dlatego zakradałyśmy się na pola kempingowe.

GALA: To przejaw odwagi czy braku wyobraźni?

KATARZYNA MACIĄG: Byłyśmy po prostu elastyczne, kreatywne i asertywne. I brałyśmy nasze życie we własne ręce. Tylko raz zostałyśmy przyłapane. Ale kiedy właściciel zobaczył legitymacje szkoły teatralnej, puścił nas wolno. Grecy kochają teatr!

GALA: Podczas tych ryzykownych podróży nigdy nie spotkała was żadna nieprzyjemna przygoda?

Polecamy
Komentarze