KATARZYNA ŻAK Nie mam gwiazdorskich tęsknot

KATARZYNA ŻAK Nie mam gwiazdorskich tęsknot Zdjęcia: ons.pl

„W pierwszym odcinku »Jak oni śpiewają« wargi przykleiły mi się do dziąseł. Stres potworny, ale nie żałuję” – mówi Katarzyna Żak. Nie zazdrości mężowi sławy. Cieszy się swoją rolą Solejukowej w „Ranczu”. Oboje z Cezarym mają silne przekonanie, że pragną się ze sobą zestarzeć.

GALA: Powiedziała mi pani po jednym z odcinków programu „Jak oni śpiewają”: „Pewnie i tak wkrótce odpadnę. Jestem za wrażliwa”. Prorocze słowa?

KATARZYNA ŻAK: Nie zdawałam sobie sprawy, że program będzie dla mnie tak potwornym stresem. W pierwszym odcinku, jak skończyłam śpiewać, czułam taką suchość w ustach, że wargi przykleiły mi się do dziąseł. W drugim miałam pokręcone włosy i było widać, jak drgają mi loki. Nie potrafiłam nad tym zapanować i to mnie najbardziej wkurzało. Chyba od zawsze miałam problem z wiarą w swoje siły i możliwości. Byłam grzeczną, obowiązkową dziewczynką, dobrze się uczyłam, nie sprawiałam kłopotów, opiekowałam się młodszym bratem.

GALA: I pewnie zawsze czekała pani na nagrodę i pochwałę?

KATARZYNA ŻAK: Moi rodzice byli ze mnie dumni, ale pamiętam, że zawsze porównywali mnie z innymi dziećmi, że ta koleżanka coś zrobiła lepiej, ładniej. To we mnie pozostało. Później los tak sprawił, że zakochałam się i wyszłam za mąż za człowieka, który jest bardzo utalentowany i zrobił karierę. Często słyszałam, że wszystko mi załatwia. Trafiłam do „Klanu” z castingu rok później niż Czarek, a i tak mówili, że to dzięki niemu. Strasznie mnie to irytowało. W „JOŚ” czasami myślałam, że jeżeli coś będzie nie tak, to przyniosę wstyd mojemu mężowi, a tego bardzo bym nie chciała.

GALA: Pan Czarek sprawia wrażenie wiecznego optymisty. Podtrzymuje panią na duchu w trudnych chwilach?

KATARZYNA ŻAK: Jeżeli mam dół, sama muszę się z tym zmagać. Cezary bardzo dobrze mnie zna, chce mi pokazać, gdzie robię błąd, co robię źle. Ale ja to wiem, więc wkurzam się na niego, że mówi mi rzeczy oczywiste. Bardziej uspokaja mnie rozmowa ze starszą córką albo z przyjaciółką. Czasem, jak się nakręcę w tych swoich złych myślach, to lepiej mnie wtedy zostawić, żebym się wypłakała.

GALA: Nigdy nie była pani zazdrosna o popularność męża?

KATARZYNA ŻAK: Nigdy, szczerze. Jeszcze na studiach doskonale wiedziałam, że Cezary jest bardzo utalentowany i że prędzej czy później zaistnieje. Jego profesorowie mówili, że karierę zrobi bliżej czterdziestki, i tak się stało.

GALA: Byłam zaskoczona, kiedy usłyszałam od pani, że bardziej marzy pani o fantastycznej roli dla męża niż dla siebie.

KATARZYNA ŻAK: Jestem realistką i doskonale znam swoje miejsce w szeregu. Zdaję sobie sprawę, że w moim przedziale wiekowym są aktorki zdecydowanie bardziej popularne ode mnie. Nie mam gwiazdorskich tęsknot. Cezary ma większe szanse niż ja. Bardzo lubię go obserwować na planie „Rancza”, jak gra sceny na różne sposoby.

GALA: Rola Solejukowej, prostej, wiejskiej kobiety, to duże wyzwanie. Myślę, że nie każda aktorka zgodziłaby się tak zmienić.

KATARZYNA ŻAK: Solejukowa ma siedmioro dzieci, męża pijaka, pracuje ciężko fizycznie, ma wodę w studni i kuchnię na węgiel, nie ma pralki, nie może wyglądać pięknie. Charakteryzatorka Kasia Wilk fantastycznie mnie zrobiła. Wyciąga wszystkie bruzdy, zmarszczki, maluje popękane naczynka krwionośne. Kiedyś pomyślałam: „Normalnie robię odwrotnie” (śmiech). W Solejukowej jest wielka radość życia, czasem jest w tym trochę naiwna, ale lubię to w niej. Jestem szczęśliwa, kiedy słyszę od wielu kobiet, że znają takie Solejukowe.

GALA: Chce pani pokazać tą rolą kobietom na wsi, w małych miasteczkach, że jednak można się nie poddawać?

KATARZYNA ŻAK: Nawet jeżeli jest beznadziejnie, to zawsze można coś wymyślić, zawalczyć, na przekór wszystkiemu. Solejukowa zaczyna sprzedawać pierogi i ma swój mały sukces. Lubię w niej taką zadziorę. Żałuję, że wypadła z filmu genialna scena, w której Solejukowa mówi do najstarszego syna: „Marianek, ty musisz kochać kobietę, szanować ją. Szukaj nie kobiety, która ma urodę, bo to szybko przeminie, tylko patrz jej w duszę”. I na koniec: „I myj się synek, myj się”. Reżyser spłakał się ze śmiechu.

GALA: Pan Czarek bardziej przypomina wójta czy księdza?

KATARZYNA ŻAK: Bardziej księdza. Jest powściągliwy, lekko złośliwy, trochę sarkastyczny. Wiele osób mówi o moim mężu, że sprawia wrażenie niedostępnego. A to nieprawda, raczej jest wycofany, introwertyczny. Zawsze taki był, a duża popularność jeszcze bardziej go zamknęła.

GALA: Ksiądz ma szklarnię i ukochane rośliny. Mąż szczególnie dba o ogród?

KATARZYNA ŻAK: To jego konik. W ogrodzie mamy bardzo dużo drzew, przez co w domu jest ciemno. Czarek martwi się, że kwiaty padają jak muchy. Studiuje kolejne atlasy roślinne, sypie jakieś nawozy. Całe lato walczy ze ślimakami, mszycami i wszelkimi plagami w ogrodzie (śmiech). Jest załamany, że nie potrafię odróżnić oczaru od hortensji. Dla mnie i jedno, i drugie kwitnie na żółto. Nie umiem też zapamiętać, ile mamy gatunków drzew i krzewów w ogrodzie.

GALA: Miała pani 21 lat, kiedy braliście ślub. Co by pani powiedziała, gdyby starsza córka Ola niedługo chciała wyjść za mąż?

KATARZYNA ŻAK: Zapytałabym, tak jak moja mama, czy będę babcią? Jak patrzę na Olę, to myślę, że szkoda tak wcześnie pozbawiać się wolności (śmiech).

GALA: Ale pani nie żałuje?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze