KAZIMIERZ KUTZ Przy kobietach czegoś się chce

KAZIMIERZ KUTZ Przy kobietach czegoś się chce Zdjęcia: ons.pl, Adam Kozak/Agencja Gazeta, Piotr Małecki/Forum, Łucjan Fogiel/Forum, Tomasz Wierzejski/Fotonova/Reporter, Zenon Żyburtowicz/Fotonova/Reporter

„Życie jest zbyt krótkie, by je marnować” – powtarza. Ma blisko 80 lat na karku, walczy z ciężkimi chorobami, a jednak żyje pełnią życia. Jest posłem, zamierza zostać literatem. Ale jego największym wyzwaniem jest teraz najmłodszy syn, młodszy od niego o... 62 lata. „Muszę doczekać momentu, kiedy stanie na własnych nogach” – mówi.

GALA: Co spodziewa się pan znaleźć pod choinką?

KAZIMIERZ KUTZ: Coś praktycznego. Takie podarunki dajemy sobie w mojej rodzinie. Wiąże się to z wzajemną obserwacją. Wszyscy wszystkim dają po jednym prezencie. Zjeżdża się czwórka moich dzieci, są też osoby im towarzyszące, więc to duże towarzystwo. Licząc żonę, mogę się spodziewać sześciu prezentów. Wyznaczamy jednak limity finansowe, bo to ja w większości te prezenty finansuję.

GALA: Jaka jest wysokość limitu?

KAZIMIERZ KUTZ: Około 200 złotych na głowę. Jednak każdy ma jakieś zaskórniaki, więc bywa on przekraczany. Czasem rodzina robi zrzutkę na moją osobę, ponieważ stwierdzają, że mam specjalne potrzeby związane z wiekiem. Ścibolą jakieś pieniądze i kupują mi np. urządzenie masujące stopy, gdyż słabną mi nogi. Po kolacji wigilijnej, jako najstarszy, inicjuję: „Otwieramy prezenty”, i wszyscy rzucają się pod choinkę rozpruwać opakowania. A potem dokładnie wiadomo, co kto od kogo dostał. To się odbywa w klimacie ogólnego zdziecinnienia, bo prezenty cieszą. Staramy się, by były oryginalne, zadziwiały.

GALA: Czym zadziwia pan swoje kobiety – żonę i córki?

KAZIMIERZ KUTZ: Kobiety zawsze można obsypać biżuterią i perfumami. Jakieś pół roku wcześniej robię polowanie. Chodzę po sklepach z biżuterią i oglądam. Trwa to dosyć długo. Aż wpadam na coś, co mi się wydaje absolutnie trafione. Co sprawi przyjemność żonie i będzie piękne. W tym roku pójdę chyba w dobre perfumy. Więc teraz oddaję się rytuałowi wąchania najróżniejszych zapachów.

GALA: A życzenia?

KAZIMIERZ KUTZ: Konwencjonalne. Jesteśmy harmonijną rodziną, nie ma między nami konfliktów, więc nie musimy robić z tego teatru. Pochodzę z domu, gdzie pieprzenie, komplementowanie i podobne euforie są rodzajem niestosowności. Życzenia muszą być szczere, prawdziwe, a przede wszystkim osobiste. Łączą się z toastem winem, są uwerturą do refleksji.

GALA: Rokrocznie wszyscy sobie życzymy, żebyśmy byli lepsi, normalniejsi w europejskiej skali, zamożniejsi. Przy okazji składamy obietnice. Czy coś z tego wynika?

KAZIMIERZ KUTZ: Raczej niewiele. Jako Ślązak życzę Polakom, żeby szybciej mądrzeli i dorośli do rodziny europejskiej, w której się szczęśliwie znaleźliśmy. Bo w sensie nawyków i mentalności nadal jesteśmy straszliwie zapóźnieni. Mierzi mnie polski nacjonalizm i powierzchowny katolicyzm, który nie ma nic wspólnego z wiarą. Chciałbym, żeby ideologizowanie państwa, partyjniactwo, co odczuwam jako drastyczną uciążliwość narodową, jak najszybciej przemieniło się w coś bardziej współczesnego, lepszego, co pozwoliłoby nam doszlusować do mentalności europejskiej, do myślenia inaczej o Polsce i świecie. Żeby wyjść z tego paskudnego polskiego zaścianka, który jest źródłem wielkiego udręczenia Polaków. Ale z drugiej strony, dzięki tym dysproporcjom Polska jest tak ciekawym miejscem, że nie można tu się nudzić. Nie jest źle.

GALA: A skąd w nas tyle wzajemnej niechęci, bezinteresownej zawiści? Dorota Masłowska, lat 25, obawia się, by nie doszło do samospalenia, gdyż ludzie tak bardzo palą się do siebie z nienawiści.

KAZIMIERZ KUTZ: Masłowska, głos swojej generacji, cudowna językowa koślawka, próbuje mówić prawdę nienazwanych rzeczy. Jesteśmy narodem po wielkiej solidarnościowej rewolucji, przy czym czyn wyprzedził myślenie. A mamy mentalność reliktową. Społeczeństwa bez państwa, opóźnionego w przemianach klasowych po roztrzaskaniu w XIX wieku. Eintopf trzech nawzajem wykluczających się mentalności ukształtowanych przez zaborców. To wszystko się w Polakach bełta. Nie mamy, jak reszta Europy, jednego wspólnego doświadczenia rozwoju społecznego, gospodarki, sztuki. W sensie mechanizmów gospodarczych wszystko idzie w Polsce ku dobremu. W sferze duchowej jednak jest ogromny uskok, z którym społeczeństwo nie umie sobiev radzić. Tym bardziej że robi się wszystko, aby zniszczyć autorytety, wzorce.

GALA: Czy to się kiedyś zmieni?

KAZIMIERZ KUTZ: Europejczykami staniemy się dopiero, jak zemrze generacja solidarnościowa i zdewaluują się mity niepodległościowe biorące się z naszej nędzy. Upadnie też niewspółmiernie wielka, w sensie znaczenia politycznego, rola Kościoła. Zatrą się różnice między zaborem rosyjskim, pruskim i austriackim. Stworzy się typ Polaka, który będzie stopem tych wszystkich doświadczeń. I będzie to stop o wiele bogatszy niż w społeczeństwach, które nie miały takiej historii. Polskę czeka ciekawa przyszłość. Jesteśmy potencjalnie predestynowani do wspaniałego rozwoju sztuki, dlatego że to wszystko musi być wypowiedziane, napisane. Masłowska jest zarodkiem tego, co nas czeka. Burdel w Polsce, te nienawiści, rozwydrzenie, rozpasanie, amoralność – znamiona agonii przeszłości – staną się pożywką dla ciekawego, refleksyjnego życia. Jednocześnie gospodarka pójdzie swoim torem i za jakieś dziesięć lat będziemy mieli warstwę trzecią – mieszczaństwo, a rozwartość nożyc między biednymi a bogatymi się zmniejszy. Wszystko to zacznie się harmonizować, niemniej będą to czasy o wiele nudniejsze niż te, w których żyjemy.

GALA: Wspomniał pan o autorytetach. Ranking w tej szczególnej kategorii w „Gazecie Wyborczej” wygrał niedawno Jerzy Owsiak. Nie uderza pana, że w pierwszej piątce nie ma żadnego pisarza? Wszak kiedyś pisarze byli sumieniem narodu.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze