KINGA RUSIN Pozwalam sobie na wiele

Jedna z najpopularniejszych dziennikarek telewizyjnych i najbardziej zajętych kobiet właśnie rozszerzyła swoją linię kosmetyków i napisała książkę. O czym? O życiu... U nas w szczerej rozmowie Kinga Rusin zastanawia się nad najważniejszymi wyborami: „w ostatnich miesiącach bardzo często stawałam przed dylematem, czy kierować się sercem, czy rozumem. Czy zrezygnowałam z miłości? A może to miłość zrezygnowała ze mnie?”.

GALA: Pani bilans 38-latki?

KINGA RUSIN: Nie robiłam bilansu życiowego, ale zrobiłam bilans ostatniego roku. To był czas bardzo ciekawy, wyjątkowy, ale też bardzo trudny. Z jednej strony osiągnęłam sukces, powiodło mi się z moimi kosmetykami, wymyśliłam coś od podstaw. I to nie był tylko szczęśliwy zbieg okoliczności. Śmieję się, kiedy słyszę: „O, jak ci się udało”. Nie ma w życiu cudów. Wszystko, co osiągamy, zawdzięczamy konsekwentnej pracy, pasji, energii, sercu. Ile włożymy, tyle wyjmiemy. To dotyczy w równym stopniu naszego życia zawodowego, naszych związków, wychowania dzieci czy relacji z ludźmi. Z drugiej strony było wiele sytuacji, kiedy musiałam godzić rzeczy, które z założenia pogodzić się nie dają.

GALA: Mówi pani o uczuciach?

KINGA RUSIN: Musiałam dokonać wyboru, czy mój wolny czas przeznaczyć na budowanie związku, czy może więcej go dać dorastającym córkom, a może do końca poświęcić go pracy.

GALA: Czy nie można tego wszystkiego pogodzić?

KINGA RUSIN: Podziwiam tych, którym się to udaje. Mnie było trudno. Straciłam głowę. W ostatnim roku na nowo odkryłam rzeczy, o których kompletnie zapomniałam. To były uniesienia na poziomie licealistki. Zaskoczyłam samą siebie, że stać mnie jeszcze na coś takiego.

GALA: W pewnym momencie tak silne uczucia zaczęły pani przeszkadzać?

KINGA RUSIN: Zaczęłam się zastanawiać, czy bardziej mnie to budowało, czy bardziej burzyło mnie i pewną równowagę, którą w sobie miałam. I myślę, że jednak bardziej burzyło... Brakowało mi harmonii. Próbowałam oderwać się od ziemi, ale nie mogłam. Miłość, namiętność wyzwala w nas inny sposób odbierania świata. Chcemy się zatracić, uwolnić od rzeczywistości, przestać myśleć racjonalnie. Ale jest też odpowiedzialność i to ona ściąga nas na ziemię. Rzeczywistość jest racjonalna i ważne decyzje musimy podejmować nie sercem, tylko rozumem.

GALA: Myślę, że jeżeli zdarza nam się miłość, nie wolno jej stracić. Nie sądzi pani, że ona jest najważniejsza?

KINGA RUSIN: Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Przez kilka ostatnich miesięcy wielokrotnie stawałam przed dylematem, czy kierować się sercem, czy rozumem. I byłam rozdarta.

GALA: Większość kobiet powiedziałaby, że sercem.

KINGA RUSIN: Ale czy jest to na pewno dobre rozwiązanie?

GALA: Nie wiem.

KINGA RUSIN: Bardzo często okazuje się, że nie. Wiem, że kobiety mają tendencję do kierowania się sercem. Ale jakoś tak to zostało wymyślone, że kiedy w naszym życiu zaczyna rządzić serce, wyłącza się rozum. Jak to zrobić, żeby w chwilach największych uniesień myśleć jednak racjonalnie? Jak pokierować naszym życiem, żeby później nie cierpieć? Na ile trudnych pytań musimy sobie odpowiedzieć... Czasem wszystkie te pytania zwalają nam się na głowę w jednym momencie. I wtedy jesteśmy zagubieni.

GALA: Pani była zagubiona?

KINGA RUSIN: Bardzo, do tego stopnia, że pisanie mojej książki odłożyłam na pół roku. Coś, co było właściwie gotowe, stanęło w miejscu, ponieważ ja stanęłam w miejscu. Już nie tylko nie potrafiłam odpowiadać na zadawane sobie pytania, nie umiałam nawet zadawać sobie pytań. Bardzo trudne doświadczenie.

GALA: Zrezygnowała pani z miłości?

KINGA RUSIN: Może to miłość zrezygnowała ze mnie? Trudno o tym mówić... Widocznie tak musiało być. Na zastanawianie się, dlaczego to się skończyło, chyba jest jeszcze dla mnie za wcześnie.

GALA: Żałuje pani, że to uczucie jest już za panią?

KINGA RUSIN: To było potrzebne, piękne na swój sposób.

GALA: Piszą o pani „najbardziej pożądana rozwódka w Polsce”. Denerwuje to panią?

KINGA RUSIN: To akurat mnie nie denerwuje. Natomiast denerwowało mnie, kiedy, najczęściej na siłę, wypisywano jakieś rzeczy dotyczące mojego związku, o których poza mną i moim partnerem nikt nie wiedział. Na przykład o powodach naszego rozstania, o tym, że rzekomo rozstać się nie potrafimy, że on mnie prześladuje, a ja go dręczę. Nigdy o nas nie mówiłam, nie pokazywaliśmy się publicznie, bo to są szalenie delikatne, intymne sprawy. Wymagają skupienia, ciszy, spokoju. Rozgłos niczemu nie pomaga. Tu daję sobie prawo do prywatności, muszę pewne rzeczy zostawiać dla siebie. Może właśnie dlatego, że milczałam, urosły legendy. Nie prostowałam tych bzdur, ale bardzo to przeżywałam.

GALA: Kiedyś pani powiedziała: „Potrafię być szczęśliwa bez mężczyzny przy boku”. Wiele kobiet myśli, że bez mężczyzny są niekompletne.

KINGA RUSIN: Znam wiele kobiet, które świetnie sobie radzą same i nie są targane przez różne dylematy. Myślę, że najpierw trzeba być szczęśliwym ze sobą, by móc wejść w związek. Chciałabym przeżyć świadome i dojrzałe uczucie, mądre, nierozchwiane. Nie wiem jednak, czy jestem do tego zdolna.

GALA: Jest pani zbyt emocjonalna?

KINGA RUSIN: Chciałabym czasem stanąć obok różnych swoich emocji, popatrzeć na nie z dystansem. Są takie ćwiczenia w jodze, dzięki którym człowiek może trzeźwo i bez żadnych obciążeń ocenić swoje życie i własne postępowanie. To wyższy stopień wtajemniczenia, mam nadzieję, że kiedyś do niego dojdę. Wtedy można osiągnąć trwały, wewnętrzny spokój, mieć kontrolę nad własnymi uczuciami, nie pozwalać siebie samego niszczyć.

GALA: Lubi pani siebie?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze