KRZYSZTOF MATERNA Hipnotyzer

KRZYSZTOF MATERNA Hipnotyzer Zdjęcia: ONS

Tego lata stał się autorem sensacji teatralnej. Jego spektakl „Krzysztof M. Hipnoza” okrywa mgła tajemnicy i nikt nie wie, co wydarzy się na scenie. A mimo to Teatr Polonia pęka w szwach. Tłumy chcą zobaczyć, jak Materna hipnotyzuje polską gwiazdę. Za każdym razem inną. Z piorunującym skutkiem.

GALA: Mówią o panu „człowiek orkiestra”, teraz się jeszcze panu zachciało hipnotyzerki. Wykazywał pan wcześniej zdolności, bio-, energo- itp.? Przepraszam, że dotykam, ale temperatura dłoni 36,6, żaru od pana nie czuję, oko jasne, spojrzenie przenikliwe, aczkolwiek bez przesady.

KRZYSZTOF MATERNA: Nawet jeśli mam takowe zdolności, to jeszcze nieodkryte. Wszystko przede mną. „Hipnozę” wymyślił Tim Crouch. To pomysł prosty, w którym aktor przeżywa stan hipnozy, a to stan psychiczny między jawą a snem, odmienny stan świadomości, o czym mówimy, oczywiście w sposób żartobliwy i umowny.

GALA: Ten stan charakteryzuje się wzmożoną podatnością na sugestię…

KRZYSZTOF MATERNA: Autorem wszystkich sugestii jestem ja. Z londyńskiej agencji Croucha uzyskaliśmy zgodę na zmiany przystające do potrzeb polskich realiów. Aktor, którego „hipnotyzuję”, dopiero na trzy kwadranse przed spektaklem dostaje ode mnie pewne podpowiedzi. I nic więcej.

GALA: Odpowiada panu atmosfera improwizacji? Co wieczór inna osobowość aktorska, więc inny świat.

KRZYSZTOF MATERNA: I fantastyczne pole obserwacji dla reżysera. W końcu to eksperyment. Adrenalina buzuje, uwalniają się pokłady wyobraźni drzemiące w aktorach.

GALA: Scenariusz, który pan napisał, jest bardzo aktualny.

KRZYSZTOF MATERNA: Nic więcej nie możemy powiedzieć! Poprzestańmy na tym, że szkic scenariusza opiera się na niepokojących zjawiskach dotyczących współczesnych Polaków. Ale proszę się nie obawiać, nie uważam się za dramaturga. Uważam za to, że każda okazja, by uświadomić, jacy jesteśmy – nawet w karykaturalny, przerysowany sposób – jest dobra. Przemyciłem w tekście przesłanie o tolerancji, bo taka jest moja postawa życiowa. Nieważne, czy dotyczy polityki, in vitro, homofobii. Zawsze mi zależało, nie tylko we własnych produkcjach, także z Wojtkiem Mannem, żeby przekaz ze sceny niósł ze sobą coś więcej niż rozrywkę i zabawę, by dawał do myślenia. Jestem wdzięczny Krysi Jandzie nie tylko za surowe recenzje pierwszej wersji, lecz także za pewne podpowiedzi. Moja córka Matylda była moim pierwszym medium, z Leną – córką Marysi Seweryn, z którą się przyjaźni – uczestniczyła w próbach. Mało tego, młode pokolenie także miało wpływ na kształt ostatecznej wersji.

GALA: Współczesny teatr to widać dzieło zbiorowe. Wobec jakich zjawisk bywa pan nietolerancyjny?

KRZYSZTOF MATERNA: Naszym naczelnym problemem jest zakłamanie w wielu dziedzinach, w tym w kwestiach wiary. Zbyt wielu wokół nas udaje, że wierzy w Boga wszechmogącego, podczas gdy nie powinni wychodzić z konfesjonału, leżąc krzyżem w ramach pokuty, tak łamią przykazania Dekalogu. Jak inaczej wytłumaczyć rosnącą liczbę wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców, którzy zabijają niewinnych ludzi?

GALA: Może nie mamy wyobraźni?

KRZYSZTOF MATERNA: Ależ mamy, mamy! Ale taką na granicy infantylizmu. Każdy myśli, że mu się uda, nawet jeśli innym się nie udaje. Tak z pewnością kalkulował niedawno skazany – właśnie za jazdę po pijanemu – poseł, wykładnia polskiego nacjonalizmu i były wiceminister edukacji.

GALA: Ponad dwa promile we krwi… A inny poseł zjadł tak dużo jabłek, że sfermentowały mu w organizmie. Mówimy o uzależnieniach, a widzę, że pali pan jak smok. Czemu, jeśli wolno spytać?

KRZYSZTOF MATERNA:: Proszę pani, dlatego że ja strasznie lubię palić. Strasznie! I jestem w tym gwiazdy męski profil niefrasobliwy, nie działają na mnie żadne ostrzeżenia ani przestrogi. Ale muszę się pochwalić, że synek kupił mi elektronicznego papierosa, z którego coraz częściej korzystam. To papieros z metalu i plastiku, na żarówkę i baterię, którego ustnik zawiera nieco nikotyny, bez ciał smolistych. Dymi parą wodną!

GALA: Podoba mi się ten Michał. Takie świadome dziecko.

KRZYSZTOF MATERNA: Młodzieniec. 20 lipca skończył 17 lat. Córeczka też świadoma. Oboje bardzo się martwią tym, że palę i szkodzę sobie, choć nie im. Nigdy nie palę w towarzystwie dzieci.

GALA: Mówił pan o współpracy z Wojtkiem Mannem. Nie żal panu duetu?

KRZYSZTOF MATERNA: Medialnie już nie funkcjonujemy jako para, ale nadal istnieje nasza firma MM Communication. W ciągu tylu lat działalności, co podkreślam z dumą, nie mieliśmy żadnego konfliktu. Żadnego. Działaliśmy w teatrze Buffo, przy pamiętnych „Grosikach”, potem zaliczyliśmy fantastyczną przygodę z Magdą Umer jako reżyserem przy „Big Zbig Show” i „Zimy żal”. To zawodowe przygody, do których się tęskni całe życie.

GALA: Dziennikarz przytoczył opinię o panu: „nadęty bufon”. A pan zamiast zapłonąć słusznym gniewem, zniósł to ze spokojem i godnością.

KRZYSZTOF MATERNA: Bo mam dystans do samego siebie, nie jestem zarozumialcem, osobą pewną siebie ani obrażalską. Uczę się w każdym momencie, w którym mogę się uczyć, obserwuję życie. I już, niestety, nie jestem naiwnym optymistą, który myśli, że ludzi się łatwo zmienia na lepsze. Martwi mnie, że tak wiele osób w Polsce nie dostrzega, że świat poszedł do przodu. Ileż problemów natyka budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w centrum Warszawy. Fantastyczni polscy artyści odnoszą sukcesy w świecie, a Polaków niewiele to obchodzi. Wchodzę tym samym na podwórko mojej żony, której fundacja Open Art Projects promuje polską sztukę współczesną w świecie i ma ogromne osiągnięcia. Ostatnio pracowała przy złotym pomyśle Pawła Althamera.

GALA: Mówi pan o wyprawie złotym boeingiem z kosmitami do Brukseli, do europarlamentu? Żona musi mieć siłę perswazji, skoro udało jej się przekonać urzędników i zdobyć fundusze.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze