KRZYSZTOF ZANUSSI Trzeba mierzyć wysoko

Krzysztof Zanussi wywołuje ostatnio same medialne burze. Krytykom nie spodobał się ani jego film „Serce na dłoni”, ani sztuka „Romulus Wielki” w jego reżyserii wystawiona w warszawskim Teatrze Polonia. Co zawiodło? Krytycy, publiczność czy reżyser? A może jeszcze coś innego?

GALA: ”Romulusa Wielkiego”, dramat o władcy, który celowo doprowadza do upadku cesarstwa rzymskiego, Dürrenmatt napisał na fali rozliczeń z nazizmem. Dlaczego pan wybrał tę sztukę?

KRZYSZTOF ZANUSSI: Mimo że tekst powstał w 1950 roku, nie stracił na aktualności. Dla Europy źródłem wielkiej rozterki jest to, że nie do końca rozliczyła się z komunizmem. Stąd się bierze brak wiary, cynizm, nihilizm i o tym chciałem opowiedzieć. Żywa reakcja widzów na spektaklu dowodzi, że to do ludzi dociera.

GALA: Widownię bardzo bawią aluzje do naszej rzeczywistości, typu emerytury pomostowe czy napis na tarczy rzymskiego oficera „Spieprzaj, dziadu”. To pana pomysł?

KRZYSZTOF ZANUSSI: Mój i aktorów. To pomysły wynikające z tekstu. Moim zdaniem – w duchu Dürrenmatta. W tekście były „emerytury”, my dodaliśmy „pomostowe”. Ale to drobiazgi, nie stanowią o sensie dzieła.

GALA: Romulus Wielki, grany przez Janusza Gajosa, łączy w sobie filozofa, obiboka i cynicznego gracza. Czy ta postać ma dla pana jakiś odnośnik w rzeczywistości?

KRZYSZTOF ZANUSSI: Nie ma. Pozycja takiego władcy jest w kraju demokratycznym nierealna. Tak bywało w latach komuny.

GALA: Spektakl nie podobał się krytykom. Może to efekt nadmiernej wolności, jaką daje pan aktorom?

KRZYSZTOF ZANUSSI: Tak pracuję z aktorami, by uruchomić w nich artystyczną potencję. A potem, idąc za tekstem, wybieram co stosowniejsze z ich propozycji. Wychowałem się na teatrze, który wobec tekstu był zdyscyplinowany. Pan, który napisał negatywną recenzję w „Gazecie Wyborczej”, wydaje się ideologiem walki pokoleń w teatrze, więc to oczywiste, że pisze o mnie z lekceważeniem. Podejrzewam, że jego marzeniem jest, by w spektaklu wszystko stanęło na głowie. Żeby były niesłychane efekty. I jeszcze zgodnie z kluczem, którym się posługują moi młodzi koledzy brutaliści. Ja nie mam na to ochoty. Nie w tym teatrze, nie z tym tekstem i nie z tymi aktorami.

GALA: Nie ma pan ostatnio szczęścia również do krytyków filmowych. „Serca na dłoni” nie przyjęto zbyt dobrze. Może z powodu pana romansu z popkulturą? Pierwszy moralista polskiego kina i Doda...

KRZYSZTOF ZANUSSI: Rzeczywiście, jej obecność w filmie wywołała wrzawę. Jednocześnie uwadze prasy umknęło, że od lat działam w fundacji, która organizowała „Karuzelę Cooltury”, gdzie zderzaliśmy kulturę w najniższym wydaniu z kulturą najwyższą. Zgiełk medialny był dopiero wtedy, gdy do Jana Pawła II zawiozłem beeboyów, którzy przed nim zatańczyli. Mnie interesuje przemiana mojego społeczeństwa i świata. A ponieważ z popkulturą nie flirtuję, czuję się wolny, by z nią wchodzić w dialog. Dorota Rabczewska w „Sercu na dłoni” miała pełnić rolę symbolu i z tego zgiełku wnoszę, że cel osiągnąłem. Bo to historia o nawróceniu kultury najniższej na wysoką. A wracając do kompetencji krytyków, ciekawi mnie, dlaczego żaden z nich nie dostrzegł w filmie długiego cytatu z wykładu Derridy? Próbowałem się zmierzyć z filozoficznym wyzwaniem i jestem z tego dumny. To nie jest czysto rozrywkowy film. Mówię w nim, że w świecie zamętu, w którym nie ma rozróżnienia dobra od zła, prawdy od kłamstwa, nie daje się żyć. To poważne przesłanie.

GALA: Ale dziś często trudno o jasny podział na to, co dobre i złe. Czy stan wojenny był złem, czy dzięki niemu uniknęliśmy tragedii? Czy profesor Wolszczan, który donosił bezpiece, jest bohaterem czy draniem? A pułkownik Kukliński?

KRZYSZTOF ZANUSSI: To trudne pytania. Wprowadzenie stanu wojennego, choć sam byłem jego ofiarą, zostawiłbym do osądu historykom. Ale bezlitośnie rozliczałbym jego wykonawców ze skrytobójstw, których dokonano z inspiracji władzy. Tego nic nie usprawiedliwia. Co do profesora Wolszczana, to są straszne supły moralne. Nie ma prostych odpowiedzi. Nawet interpretacja dekalogu była przez wieki trudna. Nadal nie wiemy, co jest zgodne z sumieniem, a co nie. Nie w każdej sprawie możemy być siebie pewni. Mam ogromną wiarę w niepodważalną skalę wartości, ale wiem, że człowiek w tej skali nigdy nie jest doskonały. Ale mamy wolną wolę. Po to zrobiłem ten film, by powiedzieć, że każdy może się zmienić.

GALA: Przyjaźń z Dodą, o której pan mówił podczas kręcenia filmu, przetrwała?

KRZYSZTOF ZANUSSI: Słowo „przyjaźń” jest trochę na wyrost. Do Doroty nadal mam życzliwy stosunek. Odbieram ją jako osobę ciężko pracującą, szalenie ambitną. Ma dopiero 24 lata i gigantyczną karierę za sobą. Ponieważ wszyscy ją traktują – szczególnie w kręgu kultury wysokiej – jako zjawisko przerażające, oburzam się, bo widzę tu ślad dulszczyzny. Przecież to właśnie salony flirtują dzisiaj z popem. To pan Pilch używa wulgaryzmów na równi z tą kulturą, bo go to bawi jako człowieka wysokich salonów. To Holoubek, będąc arbitrem elegancji, pasjonował się piłką nożną. Ciągoty elity do kultury popularnej istnieją od wieków.

GALA: Czy Doda czymś pana zaskoczyła?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze