KSIĘŻNICZKA WIKTORIA I DANIEL WESTLING Historia z happy endem

KSIĘŻNICZKA WIKTORIA I DANIEL WESTLING Historia z happy endem Zdjęcia: Scanpix/Forum, Bob Strong/Reuters/Forum, Be&W (4), Bulls, East News, ons, Fotolink

Na początku nikt nie wierzył w miłość między szwedzką księżniczką Wiktorią i trenerem fitnessu Danielem Westlingiem. Zwłaszcza jej ojciec król Karol Gustaw. „On cię wykorzysta i porzuci” – mówił. Następczyni tronu nie posłuchała rad bliskich. Po siedmiu latach związku właśnie się zaręczyła. Ślub za rok!

Tego dnia nikt nie myślał o kryzysie i podwyżkach cen. Uśmiechnięci Szwedzi wcześniej wyszli z pracy, by zasiąść z rodziną przed telewizorami. Chyba wszyscy włączyli główny kanał SVT1 i otworzyli butelkę szampana. W napięciu oczekiwali na dalsze wiadomości o zaręczynach księżniczki Wiktorii i Daniela Westlinga. Szwedzka następczyni tronu i 35-letni wybranek jej serca zdecydowali się pobrać po siedmiu latach związku. „Jesteśmy szczęśliwi, że już wkrótce założymy własną rodzinę. Marzyliśmy o tym od dawna” – powiedzieli narzeczeni na konferencji prasowej. Jedyną osobą, która nie okazywała zachwytu nad decyzją pary, był król Karol Gustaw. Choć oficjalnie zaaprobował związek córki, w głębi serca miał wątpliwości, czy właściciel siłowni jest godnym partnerem dla przyszłej królowej Szwecji.

TEN JEDEN, JEDYNY

Karol Gustaw od dawna mówił córce, że powinna starannie dobierać sobie partnerów. Gdy skończyła 18 lat, ciągle powtarzał jej, że może spotkać na swojej drodze wielu mężczyzn, którym będzie zależało tylko na dostaniu się na królewski dwór. Dlatego bardzo krytycznie patrzył na wszystkich partnerów Wiktorii, których przyprowadzała do pałacu. Nie przepadał zarówno za synem szwedzkiego bankiera Danielem Perssonem Collertem, jak i podobnym do Jamesa Deana Jacobem Mörnerem. Krzywo patrzył także na playboya, księcia sabaudzkiego Emanuele Filiberto, który pod koniec lat 90. wpadł w oko młodej księżniczce. Z podobną niechęcią króla spotkał się również obecny partner Wiktorii Daniel Westling. Następczyni tronu spotkała go w 2002 roku w jednej ze sztokholmskich siłowni. Wysportowany trener fitnessu od razu ją zauroczył. Na początku przychodziła na jego zajęcia raz, dwa razy w tygodniu. Obserwowała go z ukrycia. Potem, by zwrócić na siebie uwagę, coraz częściej wpadała do siłowni, żeby pobiegać na bieżni albo przejechać dziesięć kilometrów na rowerku. Kilka tygodni później Wiktoria i Daniel byli już nierozłączni. I to nie tylko na lekcjach aerobiku.

OBAWY

Król z ogromną niechęcią patrzył na rodzące się między nimi uczucie. Gdy zrozumiał, że Wiktoria coraz bardziej angażuje się w ten związek, wezwał ją do siebie i przeprowadził z nią poważną rozmowę. Przypomniał córce, że najważniejsze powinno być dla niej państwo i obowiązki, które ją czekają, a nie flirty z nieodpowiednimi mężczyznami. Szczególnie takimi jak Westling. Początkowo Daniel nie wzbudził sympatii na królewskim dworze. Gdy został przedstawiony Karolowi Gustawowi, król był przerażony. Przeszkadzało mu głównie to, że Daniel nie potrafił zachować się w miejscach publicznych. Miał kłopoty z wysławianiem się. Nie znał angielskiego, a i mówienie po szwedzku nie przychodziło mu łatwo. Często się czerwienił i zapominał, co miał na myśli. Królowej Silvii nie pasował z kolei jego wygląd. Chociaż dzisiaj Daniel ubiera się w dopasowane garnitury od najlepszych projektantów, jeszcze kilka lat temu wyglądał jak robotnik z przedmieścia. Miał długie włosy, zakładał luźne koszule z obciętymi rękawami i czapkę z daszkiem. Wbrew niektórym opiniom dwór szwedzki przemilczał kwestię jego pochodzenia. Karola Gustawa nie interesowało to, że Daniel dorastał w niewielkiej miejscowości Ockelbo na wschodnim wybrzeżu Szwecji. Był zdania, że nie pieniądze, ale wykształcenie i życiowa mądrość są najważniejsze. Poza tym sam związał się z kobietą, w której żyłach nie ma ani kropli błękitnej krwi. Silvię Sommerlath poznał w 1972 roku w czasie igrzysk olimpijskich w Monachium. Gdy tylko ujrzał skromną Szwedkę, zakochał się w niej po uszy. Nie interesowało go nawet to, że Silvia zajmowała się wówczas szkoleniem hostess. Po kilku latach znajomości poprosił ją o rękę.

PRÓBA CHARAKTERU

W ciągu trwającego siedem lat związku Wiktoria i Daniel wielokrotnie pojawiali się na okładkach szwedzkich tabloidów. Dziennikarze uwielbiali komentować ich zachowania. Wciąż spekulowali, kiedy się pobiorą lub kiedy rozstaną. „Media były bezlitosne. Paparazzi towarzyszyli zakochanym na każdym kroku. W pewnym momencie Daniel nie mógł już tego znieść” – powiedziała redaktorka szwedzkiego magazynu „Queen” Pamela Andersson. Znajomi pary zdradzili, że w 2005 roku nie było między nimi najlepiej. Wiktoria myślała nawet o rozstaniu z Westlingiem. Bała się, że ukochany nie poradzi sobie z presją ze strony mediów i wpadnie w depresję. A to, jak wiadomo, nie wpłynęłoby dobrze na wizerunek szwedzkiego dworu. Podczas oficjalnej podróży do Turcji powiedziała nawet na konferencji prasowej, że nie poświęciłaby tronu dla miłości. Jej wyznanie niezwykle ucieszyło Karola Gustawa. Monarcha nabrał nadziei, że jego najstarsza córka rozstanie się wreszcie z Danielem.

APARTAMENT OBOK PAŁACU

Życie często jednak płata figle. A w związkach, jak wiadomo, raz jest lepiej, a raz gorzej. W 2006 roku Wiktoria i Daniel znowu się do siebie zbliżyli. Zapomnieli o kryzysie, o którym jeszcze do niedawna mówiła cała Szwecja. Westling oswoił się z szumem wokół swojej osoby i postanowił zrobić wszystko, by wzmocnić związek z Wiktorią. To dlatego w 2008 roku wprowadził się do apartamentu położonego nieopodal królewskiej rezydencji Drottningholm. Wynajął 60-metrowe mieszkanie położone 100 metrów od skrzydła pałacowego Sjöflygeln, gdzie mieszka Wiktoria. Zapisał się także na kurs angielskiego.

CZAS PRZYGOTOWAŃ

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze