MACIEJ MALEŃCZUK Zmieniła mnie wieś

„Przyzwyczailiście się, że Maleńczuk to obrazoburca i skandalista. A ta etykieta ostatnio zaczęła mnie uwierać” – mówi najbardziej niepokorny polski artysta. I deklaruje, że ulepsza swoje życie i wizerunek.

Garnitur, idealnie dobrana do niego koszula, elegancko przystrzyżone włosy. A zamiast używek, od których nigdy nie stronił, pastylki cynamonowe. Oto nowy styl Macieja Maleńczuka. Jak się szybko okazuje, „nowy, ulepszony Maleńczuk” to nie tylko fasada.

GALA: Zmieniłeś się.

MACIE J MALEŃCZUK: Coś w tym jest, bo wszyscy wokół mówią: „Maciek, nie wiemy, co się z tobą stało. Kiedyś byłeś inny”. Słyszę to bez przerwy.

GALA: Na czym polega zmiana poza tym, że ściąłeś włosy, zacząłeś jeździć na rolkach i przeprowadziłeś się z Krakowa na wieś?

MACIEJ MALEŃCZUK: Dawno już na wsi nie byłem, ponieważ dzieci chodzą do szkoły w Krakowie. I z tamtego domu zrobiła się dacza na weekendy. A i to nie na wszystkie. Ale już bardzo tęsknię, bo tam mam kominek, a jest zima. No, ale na razie pająki wszystkiego pilnują.

GALA: Co jest pociągającego we wsi?

MACIEJ MALEŃCZUK: Spora liczba zwierząt, które mnie otaczają: jeże, lisy, łasice, bezdomne psy i koty oraz bobry, z którymi zresztą prowadzę wojnę. Podchodzą naprawdę bardzo blisko. Dlatego nauczyłem się nie wyrzucać jedzenia. Zamiast tego wystawiam resztki przed dom. Pamiętam, że kiedyś położyłem tam chyba z kilogram zjełczałej kiełbasy. Następnego dnia zobaczyłem, że nie został po niej nawet ślad. Powiem szczerze, że włos mi się zjeżył na całym ciele, gdy pomyślałem, co tam przyszło. I naprawdę zastanawiam się nad kupnem noktowizora.

GALA: Zaskoczyłeś mnie. W życiu bym nie pomyślała, że dokarmiasz zwierzęta.

MACIEJ MALEŃCZUK: Wszyscy przyzwyczailiście się do tego, że Maleńczuk to obrazoburca i skandalista. Ale choć nie powiem, fajnie jest robić demolkę i mówić ludziom prawdę prosto w oczy – w końcu nie każdego na to stać – to ta etykieta zaczęła mnie trochę uwierać. Bo w pewnym momencie reputacja przesłoniła moją osobowość. Poza tym moim sąsiadom na wsi zależy, bym miał jako taką opinię. I dla nich chcę poprawić swój wizerunek.

GALA: Dlatego rzuciłeś wszystkie nałogi?

MACIEJ MALEŃCZUK: Nigdy do końca nie byłem nałogowcem. Bo jest nim ten, kto zażywa narkotyki latami.

GALA: Czyli twoje trzymiesięczne ciągi narkotyczne, o których nieraz mówiłeś, się nie liczą?

MACIEJ MALEŃCZUK: Trzy miesiące to nie całe życie, ale niech ci będzie – to był ciąg. Ale już go nie ma.

GALA: A co z alkoholem?

MACIEJ MALEŃCZUK: Wóda nigdy mnie specjalnie nie kusiła, bo ona nie służy mojej psychice. Staję się po niej agresywny, robię wokół siebie bałagan i wszyscy mnie za to nienawidzą. Ale pod tym względem nie różnię się od 80 procent Polaków, którzy gdy walną coś mocniejszego, dostają korby. Gdyby to ode mnie zależało, kazałbym alkohol wpisać na listę zabronionych narkotyków. Albo chociaż ograniczyłbym dostęp do niego, tak jak to robią Norwegowie na przykład. U nich wódkę można kupić tylko do godziny 13, a wino – do 17.

GALA: Mówisz o tym z takim zaangażowaniem, że może powinieneś zostać politykiem?

MACIEJ MALEŃCZUK: Wolę prowadzić politykę z tego miejsca, w jakim jestem.

GALA: Jaki jest twój program wyborczy?

MACIEJ MALEŃCZUK: Generalnie chciałbym, żeby to była polityka wolnej miłości, na której zostałem wychowany. Powinno być więcej form swobodniejszego seksu i wyższa kultura seksualna w społeczeństwie.

GALA: To znaczy?

MACIEJ MALEŃCZUK: To znaczy, że nie umiemy podejść do siebie po ludzku. Zamiast tego wyczyniamy jakieś dziwaczne gry przedwstępne, polegające na zapraszaniu do kina, widywaniu się z rodziną i chodzeniu za rękę na niekończące się spacery.

GALA: Rozumiem, że to wszystko jest twoim zdaniem bez sensu?

MACIEJ MALEŃCZUK: Jasne. Bo mogłoby to wyglądać tak, jak każdy z nas to sobie wyobraża.

GALA: Czyli?

MACIEJ MALEŃCZUK: Przecież nie będę ci opowiadał o swoich fantazjach seksualnych!

GALA: A dlaczego nie?

MACIEJ MALEŃCZUK: Być może powinno się to odbywać poprzez taniec. Najpierw tańczymy, a potem, gdy mamy już dość, odpoczywamy na leżąco. Później znowu rumba, cza-cza itd. Dobrze by było, gdyby lokale były w stanie parze chcącej odpocząć ofi arować coś więcej niż tylko toaletę. To powinno być ujęte w normy społeczne. Bo skoro wiemy, jak posługiwać się przy stole nożem i widelcem, tak samo powinniśmy wiedzieć, jak się zachować przy stole rozkoszy. Niech seks przestanie być tematem zakazanym. Ludzie! Przecież to nie średniowiecze.

GALA: Kobiety inaczej podchodzą do seksu. Dla nas zwykle wiąże się on z miłością.

MACIEJ MALEŃCZUK: Każda tak twierdzi i wszystkie mówicie, że facet to kurwiarz. Ale przepraszam bardzo, z kim ci faceci się puszczają? To jest czysta hipokryzja z waszej strony. I tyle.

GALA: Dlaczego masz takie złe zdanie o kobietach?

MACIEJ MALEŃCZUK: Wiesz co? Jak byłem młodszy i mniej wiedziałem, to miałem lepsze.

GALA: I pomyśleć, że kobiety cię uwielbiają. Nie tylko młode zresztą. Wśród fanek jest spora grupa pań w średnim wieku…

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze