MAGDA GESSLER Wyzwania to moja specjalność

MAGDA GESSLER Wyzwania to moja specjalność Zdjęcia: Rafał Latoszek (3), Kapif, Mieczysław Włodarski/Reporter, Archiwum Prywatne

Restauratorka, kreatorka smaku i stylu, projektantka wnętrz. Tsarina znalazła się wśród 35 najlepszych restauracji na świecie, a U Fukiera gościły sławy polityki i show-biznesu. Teraz stawia na Polki – sieć restauracji z rodzimymi przysmakami. „Gali”, od kuchni, mówi o swoim życiu osobistym i największym marzeniu: kiosku ze świeżymi sokami na plaży w Gwatemali.

Krytyk kulinarny Maciej Nowak stwierdził kiedyś, że „Magda Gessler uzależnia”. Piotr Bikont i Robert Makłowicz uznali jej wpływ na życie restauracyjne Polaków za innowacyjny i twórczy. Ten ostatni dodał, że „gdyby Magdy Gessler nie było, trzeba by ją stworzyć”. Właśnie wymyśliła czekoladową biżuterię – czekoladki własnoręcznie malowane. Projektuje kolekcję lnianych żakardów z najpiękniejszego polskiego lnu na specjalne zamówienie Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie. Ma mnóstwo energii, której nie trwoni na sprawy nieważne: „Bawi mnie nie posiadanie, ale radość tworzenia. Bo rytuał jedzenia to ogromna przyjemność i wspólna zabawa” – twierdzi. A ona czerpie „przeogromną radość odkrywania i celebrowania najróżniejszych rytuałów karmienia”. Przekonamy się o tym w jej nowej sieci restauracyjnej – Polka.

GALA: Jest pani lubiana przez swoich pracowników?

MAGDA GESSLER: Myślę, że budzę skrajne uczucia i emocje. Ci, co mnie nie znają, odbierają mnie jako osobę ekstremalną, nieprzewidywalną, ekscentryczną, która jednakże zyskuje przy bliższym poznaniu. Załoga też trochę się boi, bo zdarza mi się wpaść znienacka, o każdej porze dnia, i sprawdzić wszystko. Męczące, przyznaję. Za to wiele osób pracuje ze mną latami. Szef kuchni – 19 lat, drugi szef – 12 lat, kelnerzy po 10, 12 lat, z panem Irkiem jeżdżę od 19 lat. Widać klimat przeze mnie stworzony nie jest monotonny.

GALA: Restauracji, które pani firmuje, jest tyle, że można się pogubić. W której z nich jest najwięcej „masła w maśle”, czyli Magdy Gessler?

MAGDA GESSLER: Polecam U Fukiera, od 18 lat. To moja i tylko moja restauracja, okręt flagowy, początek mojego życia w Polsce po powrocie z Hiszpanii. Tutaj gotuję i bywam – można mnie tu spotkać prawie codziennie. Tu wreszcie sama chętnie wybieram dania dla moich gości. U Fukiera odtworzyłam polską starą kuchnię, dania skomplikowane, tradycyjne, czysto polskie, ale lżejsze, mniej tłuste. Wzbogaciłam je o moje doświadczenia z blisko dwudziestoletniego pobytu na południu Europy. Tam ludzie gotują zgodnie z naturą – aktualną pogodą, nastrojem.

GALA: Możliwe jest pogodzenie tradycji z minimum kalorii?

MAGDA GESSLER: Możliwe, ale wymaga wiele pracy. Tak się robi jagnięcinę na parze, a konfitowane policzki wołowe piecze się na żarze w niskich temperaturach przez 6–7 godzin. Tak gotowało się kiedyś, gdy oszczędzano energię. Wtedy też ludzie nie chorowali tak bardzo jak dzisiaj. Rosół nastawiało się rano i pyrkał godzinami, nigdy nie wrząc. Marynowanie, pieczenie, macerowanie, marynowanie wymaga czasu. Dlatego dobra kuchnia jest droga.

GALA: AleGloria to też pani pomysł?

MAGDA GESSLER: Prowadzę AleGlorię, Embassy, Czaji, Gar i Belugę. Daję tym miejscom nie tylko moje nazwisko, ale przede wszystkim całą siebie – moje najlepsze pomysły, jakość, która z mojego nazwiska wynika. Sama wszystkiego pilnuję, doglądam, unowocześniam smaki, poprawiam. Nie można kupić nazwiska Magdy Gessler bez kupienia Magdy jako osoby, artystki. Uprzedzając pytania o kolejne miejsca: Bażanciarnia – jestem w trakcie procesu, nie odpowiadam za nic. Willa Uciecha w Nałęczowie została sprzedana, Hestia na Wybrzeżu – to już przeszłość, piękna, ale to już minęło.

GALA: Genialne pierogi jadłam w restauracji Tsarina na Starym Mieście.

MAGDA GESSLER: To była moja najukochańsza, najcudowniejsza restauracja. I najdroższa. Zabrała wielu dostojnych gości Fukierowi ale moja radość z posiadania Tsariny nie miała końca. Było tak, dopóki współwłaściciel nie zechciał otworzyć dodatkowej części – w lochach sprzed wieków, do których wtrącano ludzi na całe życie. Intuicyjnie uważałam, że tam nie będzie dobrze. Wiem, bo jestem czarownicą. Miałam rację, energia się rozmyła. Wycofałam się z tego projektu, mimo że „Condé Nast Traveller” uznał Tsarinę za jedną z 35 najlepszych restauracji na świecie! Tak samo nie wyszło mi z Jadką we Wrocławiu. Nazwa pochodzi od jadła, nie od jatki. Urocza, najpiękniej przez mnie udekorowana restauracja: śnieżnobiała, cała w białych koronkach, nieskazitelnie czysta Jadka stała się solą w oku konkurencji. Któregoś ranka ujrzałam ją całą zwęgloną. Wrzucono do niej koktajl Mołotowa, kompletnie spalono. Proces domniemanych sprawców trwa do dzisiaj.

GALA: Skąd się wzięła ta bezgraniczna miłość do kuchni?

MAGDA GESSLER: Z rodzinnego domu, pełnego smaków. Tylko język smaku, zapachu i koloru jest zrozumiały dla wszystkich na świecie. Moja kuchnia to moja mama, moja babcia. I moje podróże. Robię genialne makowce, ale takiego makowca, takiego ciasta drożdżowego, jak robiła babcia, nie zrobi nikt. W moim domu rodzinnym było dużo miłości i mimo braków finansowych panowały w nim piękne rytuały świąteczno-stołowe. Rodzicom – mieli po 18 lat i malutką córeczkę Magdę, było ciężko. Zbierali olszówki w lesie w Komorowie na kolację. Później byliśmy na kolejnych placówkach ojca, korespondenta PAP, w Bułgarii, Hawanie, Madrycie, Rzymie. Zauważyłam wtedy, jak moja piękna mama czarowała znajomych ojca swoją urodą i wspaniałą kuchnią, niepowtarzalnym smakiem. Zrozumiałam, jak wiele można osiągnąć dobrym jedzeniem i trunkiem. Daniem, na które najczęściej namawiam moich gości U Fukiera, są kołduny zabaglione z lubczykiem lub na maśle, ręcznie robione według przepisu mojej mamy. Tą potrawą mama zawojowała Fidela Castro, przyjmując go w naszym domu w Hawanie. Goście byli oszołomieni, nie tylko Castro, któremu przypalałam cygaro, siedząc mu na kolanach.

GALA: I fotografa przy tym nie było?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze