MAGDA MOŁEK Poluzowałam krawacik

Sopocki festiwal bez Magdy to jak Grand Hotel bez mola. Opera Leśna to dla niej miejsce symboliczne. Tam zaczęła się jej kariera, tam postanowiła zmienić życie. W szczerym wywiadzie przyznaje, że przeszła metamorfozę. Odpuściła. Zrozumiała, że liczy się nie tylko wewnętrzna dyscyplina, ale też luz i przyjemności.

GALA: Stajesz się powoli legendą Sopotu. Miałaś 25 lat, kiedy tu zadebiutowałaś.

MAGDA MOŁEK: Tu właściwie wypłynęłam na szerokie wody mojej pracy w mediach. Był rok 2002, Opera Leśna w Sopocie i moje pierwsze pojawienie się w telewizji publicznej. Tak mnie wprowadzono na ogólnopolską antenę. Wcześniej przez kilka lat pracowałam w mediach, ale nikt mnie nie kojarzył, dla szerokiej publiczności nie istniałam.

GALA: Czyli Sopot ma dla ciebie znaczenie szczególne.

MAGDA MOŁEK: Każdy następny festiwal jest symbolicznym powrotem do tamtego wieczoru. To już się nigdy nie zdarzy – te emocje, szansa, nadzieja. Mam swoją teorię, przeciwną do tej sformułowanej przez pewnego „klasyka”: nieważne, jak się kończy, ważne, jak się zaczyna. Do dziś pamiętam tamtą paraliżującą tremę, ale też ciekawość dziecka, dzięki czemu wszystko chłonęłam. W środowisku dziennikarskim śmiano się, że TVP wpadła na genialny pomysł na promocję mojej osoby. Chwyt marketingowy miał polegać na tym, że na konferencji prasowej ogłoszono, że mnie okradziono. Tyle, że to była prawda! Pierwszy koncert był w piątek wieczorem, rano okradziono samochód stylistów. Wszystko! Kreacje, buty... Nie miałam w czym poprowadzić tego festiwalu. Rozpoczęło się rozpaczliwe szukanie czegokolwiek, co nadaje się do włożenia na wieczór. Na koncercie, na powitanie Artur Orzech przedstawił mnie mniej więcej tak: „To jest Magda Mołek, która tu debiutuje, zresztą w dość dramatycznych okolicznościach, ponieważ rano ukradziono jej wszystkie sukienki. Na szczęście coś znalazła, więc nie stoi przed państwem na golasa”. Wtedy ja, w tej swojej naiwności, dodałam łamiącym się głosem: „Bardzo proszę tego złodzieja, który zabrał moje sukienki, żeby je oddał. Jutro też prowadzę koncert”. Chyba nikt nie potraktował mnie wtedy poważnie, na pewno nie złodziej, ale kompletnie rozbroiłam publiczność. Amfiteatr był mój.

GALA: Ponad 40 lat w Sopocie był ten jedyny festiwal, na który czekała cała Polska. Obecnie w lecie są trzy różne festiwale, publiczność czuje się zagubiona. Nie masz poczucia pewnego zamieszania?

MAGDA MOŁEK: Mówisz o legendarnym mieście nad polskim morzem, które działa jak magnes. Różne instytucje marzą, by zrobić tu swoje święto, ale Sopot Festival i konkurs o Bursztynowego Słowika jest jeden, wciąż ten sam. Może nie ma takiej rangi jak niegdyś, ale nadal ma wielką wartość – co roku kreuje gwiazdę. To tutaj Doda dostała Słowika Publiczności, Andrzej Piaseczny po latach stagnacji powrócił w fantastycznej formie, a Feel, nikomu wcześniej nieznani chłopcy z garażu, zostali megagwiazdą.

GALA: Jednak to dość specyficzna grupa gwiazdorska, przyznasz.

MAGDA MOŁEK: Chcesz powiedzieć, że wszystko ociera się o popkulturę? Moi znajomi, zawodowo związani z muzyką klasyczną, za każdym razem gdy wracają do kraju z podróży do np. Stambułu, Berlina czy Mediolanu, są sfrustrowani, bo mają poczucie, że w naszym kraju w muzyce poważnej niewiele się dzieje. Nikt się tym nie interesuje, nie organizuje tylu festiwali co na świecie, bo ponoć nie ma odbiorcy, a za to jest masowe ssanie na kulturę pop. Nie wiem, dlaczego tak jest. Ale z gustami się nie dyskutuje. Sto lat temu była tylko klasyka, chodziło się do filharmonii, opery, teatru. Dziś mamy nieograniczone możliwości, więc publiczność wybiera to, co chce. Dla niej produkuje się takich, a nie innych artystów. Takie czasy. Nie obrażałabym się na ludzi za takie, a nie inne wybory...

GALA: ...że podoba im się, jak śpiewa Feel.

MAGDA MOŁEK: Tak. Niedawno wróciłam z Hiszpanii. W Bilbao byłam w Muzeum Guggenheima. W jednej z sal, w gablotach, za kuloodpornymi szybami, na manekinach wisiały sukienki, a raczej kreacje galowe z lat 40. Były to, owszem, bardzo piękne, ale tylko kiecki. Z jedwabiu, z drapowaniami, falbanami, jakie dziś ma na sobie każda hollywoodzka aktorka na czerwonym dywanie. Coś, co 60 lat temu uchodziło za dzieło sztuki, wtargnęło do kultury masowej. Dziś widziałam taką sukienkę w telewizji, wczoraj w kolorowej gazecie na stronach mody. Jest dostępna dla wszystkich, stała się sztuką użytkową. I to mi się podoba.

GALA: A mnie podoba się twoja niezależność. Plotek, Pudelek, Kundelek odpuściły ci wreszcie, więc robisz swoje.

MAGDA MOŁEK: Róbmy swoje! Do słów piosenki pana Wojtka Młynarskiego jestem mocno przywiązana. Ale przyznaję, że przez ostatni rok wiele się nauczyłam. Poczułam, jak wielką przyjemność sprawia mi dopuszczanie do głosu prawdziwych emocji, a nie sztywnego profesjonalizmu. Poluzowałam krawacik! Śmieję się sama z siebie. Zobaczyłam, że życie i praca mogą być po stokroć przyjemniejsze, kiedy mój wewnętrzny żandarm Mołek nie gani mnie co chwilę za to, że coś mi nie wyszło. Popełniam błędy – językowe, merytoryczne, bo nie jestem robotem, tylko żywą istotą. Bywam zmęczona, zestresowana, czasem po prostu się zagapię, więc zwyczajnie coś mi się źle zmiksuje i wychodzą z tego niezłe kwiatki. Jak nie rozumiem, to pytam. Jeśli dalej nie rozumiem, nie wstydzę się i pytam raz jeszcze, a nie udaję, że wiem.

GALA: Kiedy poluzowałaś ten krawacik?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze