MAGDALENA ŁAZARKIEWICZ Muszę dać mu odejść

MAGDALENA ŁAZARKIEWICZ Muszę dać mu odejść Zdjęcia: ons.pl

Piotr i Magda. Znane małżeństwo reżyserów. W tym roku mieli się przeprowadzić do domu. Takiego z prawdziwego zdarzenia. Z ogrodem i pokojami dla dzieci – „żeby miały swój kąt”. Wyszykowany dworek stoi i czeka, ale Magda się tam nie wprowadzi. Cztery miesiące temu Piotr nagle zmarł. „Odjechał” – mówi Magda.

Kiedy na dwa tygodnie przed śmiercią, przygotowując się do przeprowadzki, Piotr pakował swoje „biuro” do kartonów, oboje z Magdą usłyszeli huk dobiegający z górnego piętra ich dwupoziomowego mieszkania. Kiedy poszli sprawdzić, co się stało, w jednym z pokoi zobaczyli wyrwę w ścianie. Z kawałkiem tynku spadło ich wspólne zdjęcie. „Dom się z nami żegna” – skomentował Piotr. A dom żegnał się z nim. Wtedy Magda nie zwróciła na to uwagi. Dzisiaj przypomina sobie więcej takich znaków od losu. Jako racjonalistka stara się od nich dystansować.

Zanim postanowili żyć razem, los zderzał ich ze sobą kilkakrotnie. Poznali się we Wrocławiu w latach siedemdziesiątych. On studiował polonistykę, ona kulturoznawstwo. Był chłopakiem koleżanki Magdy. Dużo rozmawiali, głównie w Ossolineum, gdzie Piotr przesiadywał całymi dniami. Na bal absolwentów kulturoznawstwa przyszedł już nie z dziewczyną, bo tamten związek się rozpadł, ale z kolegą z roku, Waldkiem Krzystkiem. Magda z Piotrem ten wieczór spędzili razem. Jej znajoma powiedziała wtedy: „Zobaczysz, będziecie małżeństwem”. Ponownie spotkali się podczas egzaminów wstępnych na reżyserię w łódzkiej Filmówce. Odpadli oboje. Piotr, bardziej zdeterminowany, wkrótce dostał się na Wydział Radia i TV na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Napisał do Magdy list z prośbą, żeby namówiła siostrę, Agnieszkę Holland, na spotkanie ze studentami tego wydziału. Agnieszka się zgodziła, ale postawiła warunek: pojedzie tylko wtedy, gdy będzie jej towarzyszyła Magda. Niewiele brakowało, a do spotkania by nie doszło, gdyż spóźniły się na pociąg. „Pojedziemy stopem” – postanowiły. – „Ale jeśli ktoś zabierze nas w ciągu dziesięciu minut”. Zabrał. Spotkanie ze studentami było udane. A w Magdę i Piotra uderzył piorun. Agnieszka do Warszawy wróciła już sama. Wkrótce Magda również dostała się na reżyserię. Ślub odbył się jeszcze w tym samym roku. Niedługo potem urodził się ich syn Antek, dzisiaj 28-letni kompozytor ze sporym dorobkiem, ojciec siedmioletnich bliźniaczek Antosi i Mileny. W osiem lat po Antku przyszła na świat Gabrysia, dziś studentka Uniwersytetu Warszawskiego.

GALA: Czarne skórzane spodnie, włosy do ramion i promieniująca z całej postaci serdeczność. Tak zapamiętałam Piotra. Zawsze był wszędzie tam, gdzie działy się rzeczy najważniejsze. Może za bardzo był?

MAGDA ŁAZARKIEWICZ: Miał wizerunek gwiazdy rocka, za którą na imprezach często brali go paparazzi (śmiech). Lubił im pozować, to były wygłupy. Był niezwykle aktywny. Wszystko robił, jak mówił, „na piątym biegu”. Taki sposób życia. Ludzie się przyzwyczaili, że on jest w ciągłym ruchu, że jest intensywnie obecny. Dlatego jego odejście było szokiem. To się kompletnie nie łączyło z jego wizerunkiem. Piotr nigdy nie chorował. Nigdy nie był w szpitalu, raz w życiu miał robiony zastrzyk. Na widok strzykawki mdlał (śmiech). I nikomu nie przyszło do głowy, żeby zajmować się jego zdrowiem, a już jemu samemu najmniej. Nie było żadnych symptomów choroby. Tyle że żył niehigienicznie, w pośpiechu, palił dużo papierosów, pił mocną kawę. Ale na to się zwykle nie umiera.

GALA: Piotr przedostatni dzień życia też spędził w biegu. Rano pokazywał swój najnowszy film „0_1_0” w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, miał próbę spektaklu „Prawo Mc Governa” w Starej Prochowni, potem do późna prowadził próbę czytaną sztuki Havla w „Gazecie Wyborczej”. „Był zrelaksowany, wesoły” – wspominał Maciej Kowalewski, który jako jeden z ostatnich widział Piotra. A następnego dnia nie żył.

MAGDALENA ŁAZARKIEWICZ: Tego dnia nie było mnie w Warszawie, wyjechałam z siostrą na Mazury. W przeddzień jego śmierci rozmawialiśmy kilkakrotnie. Ostatni raz o drugiej w nocy. Nie odebrałam żadnego sygnału, że się źle czuje, że coś jest nie tak. Przeciwnie, był szczęśliwy, że próba w „Gazecie” się udała, przyszli wszyscy, jego ukochani aktorzy, było mnóstwo ludzi. Z perspektywy tego, co się stało, niektóre sytuacje nabierają symbolicznego znaczenia. Kilka osób mówiło, że nie mogło się rozstać z Piotrem. On się zawsze wylewnie żegnał, ale tym razem szczególnie. Mam podobne uczucie. Wyjeżdżałam z Warszawy w środę. We wtorek wieczorem Piotr pokazywał swój film w kinie. Miałam wrócić do domu przed jego wyjściem. Zadzwoniłam, że nie zdążę, a on powiedział coś, na co wtedy nie zwróciłam uwagi: „To już się nie zobaczymy...”. I teraz to wciąż brzmi mi w uszach.

GALA: Podczas tej czytanej próby Izabella Cywińska przepraszała, że nie może zostać do końca, a Piotr na to: „Ale nie zapomnij mnie uściskać przed wyjściem”. Sztuka nosiła tytuł „Odejścia”. Los daje nam znaki?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze