MAGDALENA RÓŻCZKA Moje dwa życia

MAGDALENA RÓŻCZKA Moje dwa życia Zdjęcia: Marcin Suder

W czerwcu jej córka Wanda skończy rok. ,,Dzisiaj nie wyobrażam sobie, żeby mogło jej nie być” – mówi Magdalena Różczka, która teraz przygotowuje się do kolejnej filmowej roli w ,,Lejdis 2”. Zdjęcia mają się rozpocząć jesienią. W wolnych chwilach z dużym powodzeniem zajmuje się... stylizacją fryzur.

MAGDALENA RÓŻCZKA:Przepraszam za spóźnienie.

GALA: Coś się stało?

MAGDALENA RÓŻCZKA:: Obcinałam włosy kuzynce.

GALA: Słucham?!

MAGDALENA RÓŻCZKA: Jak miałam 12 lat, wzięłam nożyczki i wybłagałam, żebym mogła ostrzyc dziadka. I na nim się uczyłam tego trudnego fachu. Później wzięłam się za moją kuzynkę Ankę.

GALA: Sobie również obcinałaś włosy?

MAGDALENA RÓŻCZKA: Tak. Ale to najtrudniejsze. Raz postanowiłam je skrócić. Najgorzej było z tyłu głowy. Brałam dwa lusterka, zapamiętywałam, gdzie ciąć, odkładałam jedno i po omacku ścinałam.

GALA: Po takiej akcji na twoim miejscu już bym dał sobie spokój z fryzjerstwem.

MAGDALENA RÓŻCZKA: No co ty. Po naszym wywiadzie zabieram się za głowę mojego męża. Ale z Michałem będzie łatwo, bo on zawsze mówi: ,,Tylko żeby wyglądało tak, jakbym sam się obcinał”.

GALA: Zdumiewasz mnie.

MAGDALENA RÓŻCZKA: Tym fryzjerstwem?

GALA: Nie tylko. Zdziwiłem się, gdy oznajmiłaś, że po urodzeniu Wandy w twoim życiu nic się nie zmieniło. To możliwe?

MAGDALENA RÓŻCZKA: Wandzia przyszła na świat 17 czerwca. Przed tym każdy mówił mi, że wszystko stanie na głowie. A ja czuję, naprawdę, jakby nic się nie zmieniło. Ten moment, kiedy w naszym życiu pojawiła się córka, był najlepszy na jej przyjście. Czułam się gotowa.

GALA: Przyznałaś, że długo czekałaś na dziecko. Wcześniej liczyło się dla ciebie coś innego?

MAGDALENA RÓŻCZKA: Długo czekałam, bo długo byłam sama, nie miałam ułożonego życia prywatnego, nie było mojej drugiej połowy. I dopiero jak się ta połowa znalazła, jak poczułam, że jest to ktoś, z kim patrzę w jednym kierunku i z kim chcę się zestarzeć, wtedy wiedziałam, że to jest dobry moment na dziecko.

GALA: Ta druga połowa to drugi reżyser w wielu polskich produkcjach filmowych. Poznaliście się na castingu, który on prowadził. Wygrałaś go, ale w ,,Mistrzu” Piotra Trzaskalskiego ostatecznie nie zagrałaś. Ale poznałaś Michała Marca...

MAGDALENA RÓŻCZKA: Po wyjściu ze studia o niczym innym nie mogłam myśleć, tylko o tym Michale.

GALA: Kiedy zobaczyłem Wandę, powiedziałem, że to skóra zdjęta z ojca.

MAGDALENA RÓŻCZKA: Tak. Widzę u niej również dużo moich cech.

GALA: Do kogo ty jesteś podobna?

MAGDALENA RÓŻCZKA: Do mamy.

GALA: Jesteś jedynaczką?

MAGDALENA RÓŻCZKA: Tak. Mama zawsze szanowała moje decyzje i wybory, a przecież, jak to z jedynakami bywa, mogłam przeżywać życie tak, jak ona chciała, a nie ja. Dziwiła się, kiedy wymyśliłam, że chcę pojechać na jakiś casting do Warszawy, bo w telewizji usłyszałam, że szukają dziewczynki do serialu.

GALA: I na tamten casting nie pojechałyście. Dopiero kilka lat później wsiadłaś do pociągu Nowa Sól – Warszawa.

MAGDALENA RÓŻCZKA: Pomyślałam wtedy, że będę zdawać do szkoły teatralnej. Wydawało mi się to nieosiągalne. Przecież miałam pracę, Pana Boga za nogi złapałam. Kiedy opowiedziałam o moich planach koleżance, ta odparła: ,,O super, super, ale to zaocznie, nie?”. Odpowiedziałam jej, że to dzienne studia i będę musiała zrezygnować z pracy i przenieść się do Warszawy: ,,A nie, nie, to tak nie możesz zrobić...” – odpowiedziała.

GALA: Jedyna córka przenosi się prawie 500 km od domu. Tobie i mamie było wtedy trudno?

MAGDALENA RÓŻCZKA: Od momentu kiedy przeprowadziłam się do Warszawy, co trzy tygodnie jeździłam do Nowej Soli. Nikt w to nie wierzył. To było szaleństwo – 7 dni w tygodniu po 12 godzin zajęć. Po każdym weekendzie w domu, kiedy wracałam do Warszawy, moja mama płakała, jakbym wyprowadzała się na zawsze.

GALA: Wracałaś do Nowej Soli tylko dla niej?

MAGDALENA RÓŻCZKA: Również dla siebie. Zawsze to powtarzam. Tam ładuję baterie. Jeśli długo mnie nie ma w Nowej Soli albo jak mamy nie ma w Warszawie, to jestem bardzo zmęczona. I jadę do domu na trzy dni, po których dostaję skrzydeł. Z siłą, z werwą wracałam i nadal wracam do Warszawy, żeby dalej walczyć...

GALA: Musisz walczyć?

MAGDALENA RÓŻCZKA: Musiałam. Walką był każdy dzień w szkole teatralnej, szczególnie początek nauki. Kiedy zdawałam na studia, czułam, że mogę przenosić góry, miałam taką siłę. Mogłam zrobić wszystko, byłam otwarta, nie bałam się popełniać błędów.

GALA: Faktycznie przenosiłaś wtedy góry. Pamiętam, że na festiwalu szkół teatralnych w 2005 roku twój kolega z roku Andrzej Młynarczyk rozciął ci powiekę. To był wypadek. Krew zalała ci oko podczas spektaklu konkursowego, a ty mimo wszystko grałaś dalej.

MAGDALENA RÓŻCZKA: Bo niczego nie czułam. Dopiero moja koleżanka dała mi znak, że krew, że oko... I zeszłam za kulisy. Pojechałam na pogotowie, zszyli mi powiekę, wróciłam do teatru i dowiedziałam się, że za chwilę występujemy po raz drugi.

GALA: Mało brakowało, a nie zagrałabyś w ,,Lejdis”. Kiedy przeczytałaś scenariusz, powiedziałaś: „nie”.

MAGDALENA RÓŻCZKA: Przestraszyłam się, że po prostu nie dam rady.

GALA: Skąd się brały te obawy?

MAGDALENA RÓŻCZKA: Kilka rzeczy się na to złożyło. Trochę mi przykro, że do obsady dołączyłam z ławki rezerwowych. Poza tym myślałam, że przez gardło mi nie przejdzie tyle przekleństw. Naprawdę trudno jest grać, mówiąc co dwa zdania: „kurwa, kurwa...”. I żeby to jeszcze wyszło naturalnie. Każda z nas miała wtedy swoje bolączki, pytania... Nawet chciałyśmy się pozamieniać kwestiami.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze