MAGDALENA SCHEJBAL Mężczyźni wciąż są dla mnie zagadką

Już nie uzależnia się od mężczyzn, którzy ją fascynują. Ma dużo większy dystans do świata i ludzi niż jeszcze kilka lat temu. Nie boi się przyznać, że ma trudny charakter. Wie, co zyskała i co straciła dzięki roli Basi w serialu „Kryminalni”. Teraz już umie walczyć o siebie.

Można mnie kochać lub nienawidzić. Nic pomiędzy” – deklaruje odważnie. W tym, co mówi, czuć wiarę we własne możliwości i pewność siebie, która może drażnić. A ja mam wrażenie, że Magda po prostu czuje, że nadchodzi jej czas. Poza „Kryminalnymi” niebawem zobaczymy ją w komedii romantycznej „Nie kłam, kochanie” obok Piotra Adamczyka, Marty Żmudy-Trzebiatowskiej, Grażyny Szapołowskiej i Beaty Tyszkiewicz. Ma być też jedną z gwiazd superprodukcji „Kochaj i tańcz”. Gdy opowiada o planach, widać, że wkłada w pracę wiele serca. Ale jest w tym też spora dawka autoironii.

GALA: Słyniesz z tego, że lubisz się wygłupiać. Czy potrafisz śmiać się także z siebie?

MAGDALENA SCHEJBAL: Uwielbiam, ale jeszcze więcej frajdy sprawia mi śmianie się z kolegów na planie „Kryminalnych”. Nabijam się z nich, gdy udają macho. A oni nie pozostają dłużni, kiedy zdarza mi się być słabą kobietką, taką: popatrz, jaka jestem biedna i „taka mała” (śmiech). Wszyscy mamy w sobie dużo autoironii.

GALA: Zawsze ją miałaś?

MAGDALENA SCHEJBAL: Nie, musiałam się nauczyć, podobnie jak pewności siebie. Bo w dzieciństwie byłam zahukana i zakompleksiona. Do tego stopnia, że przychodziłam do szkoły przygotowana, wszystko umiałam, a mimo to nie byłam w stanie zgłosić się do odpowiedzi. Zamiast podnieść rękę, siedziałam jak sparaliżowana. I wszystko brałam do siebie. Poniekąd zostało mi to do dzisiaj.

GALA: Dyplomacji też już się nauczyłaś?

MAGDALENA SCHEJBAL: Bywa ze mną ciężko. Już w liceum moja przyjaciółka twierdziła, że mnie można albo lubić, albo nienawidzić. Trochę przesadziła, ale nie da się ukryć, że jestem dziewczyną z charakterem. I nie będę się z tego tłumaczyć. A co do dyplomacji: zawsze dążę do dialogu, to taka naleciałość zawodowa.

GALA: Przestałaś się buntować?

MAGDALENA SCHEJBAL: Jeśli bunt ma się w sobie i jest on po prostu cechą charakteru, to zostaje w człowieku do końca życia. Bywa kłopotliwy, bo na przykład wszyscy chcą iść na pizzę, a ty na sushi i wtedy robi się problem.

GALA: Ja nazwałabym to uporem.

MAGDALENA SCHEJBAL: Jak zwał, tak zwał, ale to właśnie ta cecha, którą ja z uporem będę nazywała buntem, nie pozwala mi godzić się na więcej niż dwanaście godzin na planie. Pomaga też zachować zimną krew w relacjach z pracodawcami, a czasem zbudować rolę. I pozwala też być nieprzeciętnym. Ostatnio dużo wśród nas ludzi, którzy garną się do aktorstwa, ale nie bardzo wiedzą, czym to się je. A wracając do buntu: trudno się buntować w konformistycznym społeczeństwie, gdzie strach przed odrzuceniem, utratą pracy czy sklasyfikowaniem jako „trudny we współpracy” jest silniejszy od poczucia sprawiedliwości. To tak jak z tak zwanym fochem. Facetom jest łatwiej uznać, że dziewczyna ma „focha”, niż pomyśleć, że może coś jest na rzeczy. Analogicznie łatwiej uznać kogoś za buntownika, niż zobaczyć w nim osobowość, charakter, sprawę, która za nim stoi.

GALA: I nie uderzyła ci woda sodowa do głowy?

MAGDALENA SCHEJBAL: Nie uderzyła. Jestem taką Magdą, jaką zawsze byłam i jaką ludzie mnie znali: dowcipną, spontaniczną i wrażliwą. Sukces sukcesem, ale potrzeba jeszcze wewnętrznej zgody na wszystko, co mu towarzyszy: na splendor, media i środowisko nieprzychylnych, na plotki. Trzeba mieć dużo cierpliwości i „zrozumienia” dla paparazzich pod domem i dla sąsiadek w oknach, patrzących ukradkiem, kiedy jestem na spacerze z psem. Wciąż trudno mi się do tego przyzwyczaić.

GALA: Nie dziwię się.

MAGDALENA SCHEJBAL: Dawniej, jeszcze przed tym szaleństwem, byłam mniej skrępowana i nie potrafiłam się ugiąć, nawet jeśli ktoś miał rację. Dzisiaj muszę uważać na to, co i komu mówię. Gdy wybieramy się z siostrą na zakupy do centrum handlowego, Kaśka często kopie mnie w kostkę, kiedy zdarzy mi się głośno przekląć. Dawniej nawet bym o tym nie pomyślała albo byłoby mi to obojętne.

GALA: Dorosłaś?

MAGDALENA SCHEJBAL: Jako dziecko byłam cichym cielątkiem, jako nastolatka – dzikusem, a teraz? Nie wiem.

GALA: Często powtarzałaś, że chciałabyś zagrać w komedii. Czy rola w „Nie kłam, kochanie” była spełnieniem tych marzeń?

MAGDALENA SCHEJBAL: To była fajna przygoda i kolejne wyzwanie. Mam nadzieję, że film będzie bardziej śmieszny niż romantyczny, choć kanwą są miłostki dwóch dziewczyn.

GALA: Jeszcze chwila, a staniesz się specjalistką od komedii, bo podobno wywalczyłaś główną rolę w „Kochaj i tańcz”?

MAGDALENA SCHEJBAL: Też czytałam, że zdobyłam tę rolę. I to nie urodą, lecz talentem (śmiech).

GALA: Twój śmiech świadczy o tym, że naprawdę masz do siebie dystans.

MAGDALENA SCHEJBAL: Mam też świadomość, że nie jestem typową pięknością. Mam specyficzną urodę, charakter i przez to pewnie specyficzny talent.

GALA: Ale nawet gdy ma się taką samoświadomość i poczucie humoru, trudno czytać o sobie, że jest się aktorką jednego serialu?

Polecamy
Komentarze