MAŁGORZATA BRAUNEK Mogłabym jeszcze pofrunąć

Ma nadzieję, że Tybet uzyska autonomię. Od ponad 30 lat jest buddystką, medytuje. Mocniej niż kiedykolwiek kocha męża Andrzeja. Od dawnej Małgosi, która była gwiazdą, dzielą ją lata świetlne. Nam Małgorzata Braunek opowiada o swojej niezwykłej pracy w hospicjum onkologicznym i ostatecznym pożegnaniu z matką.

Urokliwa uliczka w Wilanowie. Małgorzata Braunek mieszka z mężem Andrzejem Krajewskim w małym domu z drewnianym ogrodzeniem. Trudno uwierzyć, że skończyła 60 lat. Jest w niej coś młodzieńczego i radosnego, często się uśmiecha, twarz bez makijażu. Mówi, że nie lubi siebie umalowanej. Rozmawiamy w salonie. Drewniana podłoga, drewniany sufit, miękkie kanapy. Dużo obrazów, zdjęć, kwiatów. Na oknie stoi mała fontanna. „Oczyszcza przestrzeń” – tłumaczy mi Andrzej.

Z każdego miejsca patrzą na mnie figurki Buddy. Piękna kryształowa kula odbija się w lustrze. Kryształ symbolizuje czysty umysł, a lustro odbija rzeczywistość taką, jaka jest. Ciepłe, przyjazne wnętrze. Mówię, że mogłabym tu zamieszkać. „Nie wszyscy są tego zdania” – śmieje się Małgorzata. „Kiedyś agent nieruchomości powiedział, że jeżeli zburzymy dom, to wartość działki będzie większa”. Małgorzata bardzo przeżywa to, co dzieje się w Tybecie.

„Kiedy wybuchły protesty i zostały brutalnie stłumione, bałam się, że świat się tym nie przejmie, zaprotestuje i za chwilę zapomni. Teraz jestem bardzo podbudowana, że tak się nie stanie. Nie wiadomo, jak będzie wyglądała olimpiada w Pekinie”. Małgorzata chce wierzyć, że to początek przełomu. Ma nadzieję, że protesty w Tybecie doprowadzą jeżeli nie do niepodległości kraju, to choćby do odzyskania autonomii. Pierwszy raz pojechała tam z mężem Andrzejem 30 lat temu. I do dziś pamięta wrażenie, jakie wywarli na niej Tybetańczycy. „Doświadczyłam, czym jest prawdziwy spokój i cisza” – mówi.

GALA: Dlaczego śpi pani z zapaloną nocną lampką?

MAŁGORZATA BRAUNEK: To nawyk jeszcze z dzieciństwa. Miałam 6 lat, kiedy tata wyszedł po kilku latach z więzienia stalinowskiego. Pojechaliśmy na wakacje z przyjaciółmi do Białego Dunajca. Było cudownie. Mieszkaliśmy w góralskiej chałupie na poddaszu, na które wchodziło się po drabinie. Pamiętam, że którejś nocy nagle się obudziłam. Kompletnie ciemno, wołam: „Mamo, tato”, nic, cisza. Wstaję po omacku, idę do ich łóżek, a tam nikogo nie ma. Zbiegłam na dół w straszliwej histerii, wręcz panice.

GALA: Czuła pani, że zawalił się świat.

MAŁGORZATA BRAUNEK: Byłam przekonana, że stało się coś tragicznego, że tym razem przyszli nie tylko po ojca, ale i po mamę. Myślałam, że straciłam rodziców. Biegłam przez Biały Dunajec, krzycząc wniebogłosy. W jednej z góralskich chałup zobaczyłam światło i zaczęłam walić w drzwi w totalnym amoku. I co się okazało? To był dom góralki, u której mieszkali przyjaciele rodziców.

GALA: Nieprawdopodobne...

MAŁGORZATA BRAUNEK: Góralka utuliła mnie, powiedziała, że mamie i tacie nic złego się nie stało, po prostu poszli gdzieś z przyjaciółmi. Od tamtego czasu nie było mowy, żebym zasnęła przy zgaszonym świetle. Przez wiele lat terroryzowałam rodziców, nie pozwalałam im wieczorem wychodzić z domu. Do dziś, gdy nie ma męża, nie lubię zasypiać przy zgaszonym świetle. I już z tym nie walczę.

GALA: Z jaką myślą obudziła się pani dziś rano?

MAŁGORZATA BRAUNEK: Zawsze budzę się z myślą: „Co mi się śniło?”. Dziś pamiętam tylko, że mówiłam do siebie: „Muszę zapamiętać, co mi się śni”. Ważne sny staram się zapisywać.

GALA: Wierzy pani w sny?

MAŁGORZATA BRAUNEK: Absolutnie wierzę, bo wiele z nich mi się sprawdziło. Przestrzegały mnie przed chorobami, śmiercią bliskich. Często mam zupełnie nieprawdopodobne sny. Śnią mi się cudowne miejsca, w których nigdy nie byłam. Niektóre są tak nierealne, że zastanawiam się, czy istnieją gdzieś we wszechświecie, bo tu na Ziemi na pewno nie.

GALA: Mogłaby pani opisać jakiś sen?

MAŁGORZATA BRAUNEK: Wyszłam na plażę, morze było wyżej, zawieszone jakby na piaskowych stalaktytach. Jak fantastyczne rzeźby tworzące jaskinie. Albo inny... Idę wzdłuż krystalicznie czystego potoku i wiem, że ta droga dokądś prowadzi. Nagle potok skręca i okazuje się, że wpływado morza. Przepiękna, wręcz nieziemska plaża, a na niej owocowe drzewa, obsypane białym kwieciem.

GALA: Każdy dzień zaczyna pani od medytacji?

MAŁGORZATA BRAUNEK: Medytuję już prawie 30 lat. Zawsze rano po obmyciu ciała zasiadam do obmycia umysłu. Robię kilka oczyszczających oddechów i siedzę pół godziny w pozycji półlotosu. Medytacja jest dla mnie czymś oczywistym, rutynową czynnością, tak jak poranne picie herbaty. W jej trakcie mogę nawet odebrać telefon, chwilę porozmawiać.

GALA: Buddyzm mówi, że wszystko, czego potrzebujemy, mamy w sobie. A my ciągle chcemy więcej...

MAŁGORZATA BRAUNEK: Podejrzewam, że każdy z nas choć raz w życiu musiał poczuć, że ma w sobie wszystko, cały wszechświat. Takie momenty trwają jednak krótko. Tylko nieliczni uwolnili się całkowicie od potrzeb, porzucili dobra doczesne. Mamy z mężem takiego przyjaciela. Jest Amerykaninem, pochodzi z bardzo bogatej rodziny, wszystko rozdał innym. Nie ma nawet żadnego stałego miejsca na ziemi, mieszka u przyjaciół. Z jednej strony on sam nie ma niczego, ale korzysta z tego, że inni mają. Myślę, że nie chodzi o to, żeby w ogóle nie mieć, ale żeby potrafi ć się powstrzymać przed gromadzeniem, móc sobie powiedzieć: „Stop, mnie to wystarcza, nie jest mi potrzebny jeszcze większy dom, kolejna limuzyna czy dziesiąty płaszcz”. Sama najchętniej kupuję w second-handach. Aczkolwiek mam słabość do butów.

GALA: Wydałaby pani na nie np. 1500 zł?

Polecamy
Komentarze