MAŁGORZATA I DONALD TUSKOWIE Czekamy na wnuka

„Jesteśmy tradycyjną rodziną. A naszym największym szczęściem jest to, że dzieci wciąż chcą z nami spędzać czas. Ostatnio wspólnie oglądaliśmy USG naszego wnuka” – mówi rozemocjonowany premier. Narodziny syna Ani i Michała to dla niego wydarzenie wagi – co najmniej – „państwowej”.

GALA: Powiedział pan kiedyś, że siedzi pan okrakiem na płocie pomiędzy Sopotem a Warszawą.

 DONALD TUSK: Naprawdę powiedziałem coś takiego?! Że siedzę na płocie... hmm, okrakiem? Cóż, to raczej nie byłaby dla mnie zbyt komfortowa sytuacja (śmiech).

GALA: ale to było dawno. Może tego płotu już nie ma?

DONALD TUSK: Myślę, że miejsce, w którym się siedzi, leży, chodzi czy stoi, nie ma już, w dzisiejszym świecie, fundamentalnego znaczenia. Praca premiera każdego rządu polega głównie na podejmowaniu decyzji. Pomijam staroświecką potrzebę podpisywania sterty dokumentów, bo na to wystarcza pół godziny dziennie, natomiast decyzje rodzą się głównie w rozmowach z innymi ludźmi. Dziś techniki komunikacyjne są tak zaawansowane, że można wykonywać swoje funkcje w różnych miejscach świata. Decyzje podejmuje się w kontaktach przez telefon, e-maile, telekonferencje, łącza satelitarne.

GALA: Rozumiem, że chce mi pan wytłumaczyć, że nie trzeba przeprowadzać się do Warszawy, żeby rządzić krajem?

 DONALD TUSK: Ale ja w Warszawie spędzam prawie cały swój czas. Dlatego Gosia, moja żona, choć jeszcze niedawno wydawało nam się to nieprawdopodobne, w tygodniu mieszka tu razem ze mną. Do domu wracamy tylko na weekendy.

MAŁGORZATA TUSK: Dzięki temu, że jesteśmy w Warszawie razem, potrafimy spędzić ze sobą choć część czasu tak, jak w naszym domu w Sopocie. Takim erzacem domowego życia są scrabble, w które wieczorami gramy. Mamy dwa komplety: jeden tu, drugi tam. Kiedy mąż przychodzi koło północy do domu, wyciągam scrabble i gramy, gdzieś tak pół godziny, 40 minut. Po takiej partyjce mąż mówi: „O, późno już, idę spać”.

GALA: Kto wczoraj wygrał?

MAŁGORZATA TUSK: Wczoraj akurat ja, ale nie ma reguły. Dlatego scrabble są naprawdę fajnym dopełnieniem dnia, bo jest między nami bardzo mała rywalizacja o to, kto wygra. Ciekawa jest psychiczna zależność między grającymi, bo jeden z graczy może być pasożytem, drugi bardziej kreatywny. Np. ty ustawiasz wyraz, a ta druga osoba idzie za tobą krok w krok i tylko dodaje końcówki. Układasz „pracując”, a ktoś dodaje „e” i już ma „pracujące”, wymyślasz następny, to samo. Zauważyłam, że pasożytem jest się w zależności od nastroju. Masz słabszy dzień, pasożytujesz. To śmieszny stan, nie musisz się wysilać ani myśleć, ale jednak nie ślęczysz biernie przed telewizorem.

GALA: Kiedy państwo budzą się rano, mają państwo czasem moment zawahania: gdzie jestem – w Sopocie czy w Warszawie?

MAŁGORZATA TUSK: Czasami się budzę i wydaje mi się, że zaraz pójdę do kuchni zaparzyć herbatę, ale tutaj, w Warszawie, kuchnia jest piętro niżej i ta świadomość przywraca mnie do rzeczywistości. Ale faktycznie zdarza się, że myli mi się, gdzie jestem. Może mam większy wewnętrzny komfort psychiczny niż mąż i dlatego nie sprawia mi to różnicy. To mąż rządzi krajem.

DONALD TUSK: Dojeżdżam osiemnaście lat do pracy do Warszawy, która jest tak różna od Sopotu, od Trójmiasta, że nigdy się nie mylę. Nawet o 4 nad ranem. Poza tym moje życie w Trójmieście wygląda zupełnie inaczej niż praca w Warszawie.

GALA: Czyli praca tu, życie tam. Skrupulatnie pan premier to sobie oddzielił.

DONALD TUSK: Okruchy życia, powiedziałbym, bo od kilku lat ten czas czysto prywatny, rodzinny jest ograniczony do niecałych weekendów i to też nie zawsze. Więc raczej próbujemy stworzyć sobie rodzinne złudzenie, że jest tak jak kiedyś.

GALA: A nie jest.

DONALD TUSK: Nadal jednak nasz dom jest tam. Cała moja rodzina pochodzi z Trójmiasta, Gosi rodzina, tam mieszkają nasi najbliżsi, nasze dzieci, nasz kot.

MAŁGORZATA TUSK: Moje miejsce jest tam, gdzie jest mój dom. Mój widok z okna, mój samochód. Jestem wolna dzięki samochodowi, dzięki temu, że mogę się przemieszczać w każde miejsce. W Warszawie czuję się jeszcze trochę zagubiona. Czasami wydaje mi się, że jestem tu przejazdem. Ale kiedy przyjechałam tu w poniedziałek, poczułam prawdziwą radość, że znowu jestem, że zaraz spotkam się z mężem. Włączyłam komputer, telewizor, zrobiłam herbatę. Poczułam się u siebie.

DONALD TUSK: Ja jednak z uporem wyrywam czasami te kilka czy kilkanaście godzin, żeby być w domu, w Sopocie.

GALA: Dlaczego tak panu na tym zależy?

Polecamy
Komentarze