MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA Na prawdzie się nie zarabia

MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA Na prawdzie się nie zarabia Zdjęcia: Marcin Tyszka dla Galerii Centrum, kolekcja Małgorzaty Kożuchowskiej w „Moim Stylu”

Internetowe portale plotkarskie, które często się o niej rozpisują, nazywa potworami i przyznaje, że jest na dobrej drodze do ich oswojenia. „Ale to tylko mała część internetu” – mówi aktorka. „Bardzo dużo ludzi pisze do mnie, żebym była sobą, robiła swoje, bo to im daje radość. To jest moja siła, tego się trzymam” – wyznaje „Gali” Małgorzata Kożuchowska.

Zdobyła Różę Internautów, którą po raz pierwszy przyznaliśmy w tym roku. Dla wielu mężczyzn jest ucieleśnieniem ich marzeń, wiele kobiet chciałoby żyć jej życiem. Dlatego oczekują, że Małgorzata Kożuchowska będzie nieskazitelna, nieomylna, będzie wzorem do naśladowania. Ostro wypominają jej, m.in. właśnie na portalach internetowych, każde potknięcie. A ona żyje według własnej dewizy, która brzmi: „Kochaj i rób, co chcesz”. Od lat jest jedną z najbardziej zapracowanych aktorek. Gra w „M jak miłość”, „Tylko miłość” i „Teraz albo nigdy”. W Pradze rozpoczęła zdjęcia do czeskiego filmu Jurija Hertza „Ciemność”, w którym wciela się w rolę chorej psychicznie. Choć pracuje z komputerem na co dzień, przyznaje się, że informatyka to dla niej czarna magia. Dlatego szuka kogoś zaufanego, kto będzie opiekował się jej stroną WWW.

GALA: Wyobrażasz sobie życie bez internetu?

MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA: Jeszcze niedawno, kiedy nie wiedzieliśmy, czym jest sieć, radziłam sobie świetnie bez niego. Ale wtedy obywaliśmy się również bez telefonu komórkowego. Teraz bez obu tych rzeczy nie wyobrażam sobie życia. Internet jest fascynujący. Siedzisz sobie w domu i jednocześnie możesz być w dowolnym punkcie na ziemi. Masz swoje okno na świat, dzięki któremu możesz kupić bilet na przedstawienie w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, zarezerwować samolot, zobaczyć egzotyczne, niedostępne miejsca, do których z różnych powodów nigdy nie dotrzesz. Kiedyś ludzie nie widzieli się miesiącami, latami, a teraz możemy z bliskimi porozmawiać przez Skype’a. Podłączamy kabelek, mamy wbudowaną kamerę i rozmawiamy za grosze. Świat się skurczył i cudownie oswoił.

GALA: Brak granic to siła internetu.

MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA: Czuję się, jakbym była w światowej agencji aktorskiej. Internet to mój wirtualny agent. Jeśli nie masz tam swojej strony, to tak, jakbyś w tym zawodzie nie istniał. Kilka miesięcy temu dostałam rolę w czeskim thrillerze. W Polsce nikt tak mnie jeszcze nie obsadził: gram psychicznie chorą kobietę, która ucieka z domu wariatów, i morderczynię. Kiedy szłam na spotkanie z reżyserem, z którym już raz robiłam film tuż po ukończeniu szkoły, czyli jakieś czternaście lat temu, nie wiedziałam jeszcze, co to za rola. Byłam trochę zdenerwowana. Powiedziałam do Jurka Gudejki, mojego agenta: „Jurek, on mnie tak długo nie widział. Podczas pierwszego spotkania miałam włosy do pasa i 24 lata. Jak mnie teraz zobaczy, może się zdziwi”. Jurek spojrzał na mnie i odparł: „Widział cię w różnych rolach i doskonale wie, jak wyglądasz”.

GALA: Nagroda internautów to szczególne wyróżnienie – kryje się za nią wiele milionów anonimowych wielbicieli.

MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA: To jest chyba najbardziej zaskakująca nagroda, jaką otrzymałam.

GALA: Dlaczego?

MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA: Nie mam wrażenia, że jestem osobą, której w internecie jest dużo. Znam wiele takich, które są zdecydowanie bardziej interesujące internetowo niż ja, ponieważ występują w telewizyjnych programach, które potem są w sieci szeroko komentowane. Ja nie występuję w teleturniejach, programach aktywizujących widzów do wysyłania SMS-ów. Nie robię rzeczy, które dziś budzą w ludziach tak wielkie emocje. Stąd moje zdziwienie: dlaczego ja?

GALA: Mam wrażenie, że prowadzisz bujne życie w internecie, tylko chyba nie do końca realne...

MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA: Na mojej stronie internetowej jedna dziewczyna napisała, że śledzi to, co robię, przegląda gazety, czyta moje wywiady, podziwia mnie i troszkę mi zazdrości. Zwierzyła się, że jej życie jest tak nudne, monotonne i banalne, że czasami sobie marzy, by chociaż przez kilka dni pożyć moim życiem. I że to byłoby jej największe szczęście. Strasznie się tym przejęłam. Powiem ci, że nigdy by mi do głowy nie przyszło, że można chcieć pożyć cudzym życiem. Zdarzają się, owszem, chwile, kiedy myślę, że ten zawód sprawił, że mam niezwykłe szczęście, tyle różnych możliwości i fantastycznych momentów. Ale z drugiej strony moja codzienność jest taka sama jak codzienność moich rówieśniczek na całym świecie. Praca, zakupy, wykonywanie obowiązków, zmęczenie, nieprzespane noce, wstawanie o świcie i miesiące, kiedy nie mam czasu, żeby zrobić coś tylko dla siebie. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Ten wpis utwierdził mnie w poczuciu odpowiedzialności za to, co robię, za moje wybory.

GALA: Jak wiele takich przejmujących wpisów masz na swojej stronie internetowej?

Polecamy
Komentarze