MAŁGORZATA SZUMOWSKA Teraz czas na seks

MAŁGORZATA SZUMOWSKA Teraz czas na seks Zdjęcia: Leszek Zych/Reporter, Fiorenzo Maffi/Reuters/Forum, materiały prasowe

„33 sceny z życia” wbiły widzów w fotele. Tak o stracie bliskich nie opowiadał dotąd nikt. Teraz Małgorzata Szumowska przygotowuje kolejny film. O prostytucji. „Dziś to wygląda inaczej, niż zwykliśmy myśleć. Dziewczyny nie są już ofiarami, często same wybierają klientów” – mówi. Czy czuje, że jest na fali? „ Jadę dalej. Nie można się do niczego przywiązywać. Do chwilowej sławy, ulotnego sukcesu, nawet do partnera”.

GALA: Podczas konferencji po twoim filmie na festiwalu w Gdyni Dorota Stalińska krzyczała: „Co to w ogóle jest?! Gołe ch... na ekranie, śmiech na pogrzebie, balanga w domu, gdy umiera matka?!”. Jak to przyjęłaś?

MAŁGORZATA SZUMOWSKA: : Na początku byłam zszokowana, bo nie spodziewałam się takiej reakcji. Na festiwalu w Locarno nikt tak nie reagował ani nie rozważał filmu w kategoriach, co wypada, a co nie. Bo takie jest europejskie kino. Ale dobrze, że Stalińska wywołała taką dyskusję. Nagle zrobiła się afera, wyłonił się podział na pokolenia. Starsza generacja odrzucała film, młodzi go bronili. Natychmiast poczułam przypływ adrenaliny. Ucieszyło mnie, że wzbudziłam takie kontrowersje. Pod koniec byłam już tym rozanielona. Do czwartej rano gadałam ze wszystkimi. A ta dyskusja wciąż się toczy.

GALA: Śmierć jest w Polsce tabu. I niezrozumiałe jest przeżywanie żałoby w sposób inny niż ogólnie przyjęty. Śmiech na pogrzebie, palenie papierosów w kondukcie, seks i alkohol w reakcji na odejście bliskiej osoby budzą sprzeciw. Tym bardziej że filmowi towarzyszy przekonanie, iż opowiedziałaś w nim o własnych przeżyciach. Tobie również, jak bohaterce, w krótkim odstępie czasu umarli rodzice, wcześniej zginął pies i rozpadło się małżeństwo.

MAŁGORZATA SZUMOWSKA: Polska jest zaściankowa. Na pewno duże grono ludzi mój film odrzuci. Na spotkaniach w Gdyni zadawano mi pytania: „Jak to możliwe, żeby inteligencka krakowska rodzina używała tak niecenzuralnych słów jak »k…« albo żeby się śmiać w obliczu śmierci matki”. To małostkowe podejście, a nasze zachowania w ekstremalnych sytuacjach bywają szokujące. I to jest dopiero ciekawe w sztuce, a nie opowiadanie o tym, co narzuca nam konwenans.

GALA: Powiedziałaś, że śmierć rodziców przyniosła ci wyzwolenie. To jednak szokuje.

MAŁGORZATA SZUMOWSKA: Wiem. Myślę, że wiele osób czuje to samo, tylko nie mówi tego na głos, szczególnie w tak katolickim kraju jak Polska, gdzie natłuczono nam do głowy, jak mamy na co reagować. Wczoraj po spotkaniu w „Gazecie Wyborczej” 55-letnia kobieta powiedziała mi, że niedawno zmarli jej rodzice i ona dopiero teraz poczuła wyzwolenie. „Dobrze, że pani doznała tego wcześniej” – mówiła. To dopiero było szokujące! Inną wyzwoliła śmierć męża i teraz chce afirmować życie, za co ludzie ją krytykują. A dla mnie to jedyna możliwa reakcja. Bo co mamy robić? Pogrążyć się w cierpieniu, marazmie i depresji, nie wstawać z łóżka? Trzeba sobie radzić. Rodzice w pewnym momencie naturalnie od nas odchodzą. W moim życiu tak się nie stało. I to ma swoje plusy i minusy.

GALA: Jak to rozumiesz?

MAŁGORZATA SZUMOWSKA: Znam wiele osób, które wyszły z domu w wieku 18 lat. One szybciej dojrzewają i budują własny świat na kontrze do świata rodziców. Nie miałam tego. Do 32. roku życia byłam absolutnym dzieckiem, skrajnie rozpieszczonym. Miałam świetny kontakt z rodzicami, a oni gwarantowali mi poczucie bezpieczeństwa. To był kokon. Dawali mi pieniądze, mówiąc: „Nie musisz pracować, lepiej się ucz, realizuj pasje”. Więc kiedy po roku – jak już ich nie było – zorientowałam się, że tego kokonu nie ma i muszę sama o wszystkim decydować, poczułam wielki przypływ energii. Że oto biorę swoje życie w swoje ręce. Są momenty, w których to mnie przeraża i chciałabym się schować u tatusia i mamusi na zapiecku. Ale tamtego świata już nie ma i nigdy nie wróci. To, co robię od czterech lat, jakie upłynęły od śmierci rodziców, przyniosło największy sukces. Nakręciłam pięć filmów, zrobiłam spektakl teatralny. Ani przez chwilę nie spoczęłam na laurach.

GALA: Nie chciałaś sobie zostawiać czasu na rozpamiętywanie?

MAŁGORZATA SZUMOWSKA: Nie mam takiego charakteru. Co miałam przeżyć w sensie rozpaczy, przeżyłam. To nie trwało długo, kilka miesięcy. I nigdy nie była to rozpacz, z której się nie mogę podźwignąć. Zawsze sobie coś znajdowałam, czym się mogę zająć, żeby od tego uciec. To szokuje, że w filmie tak profesjonalnie potrafiłam podejść do sprawy tak osobistej. Ludzie zachodzą w głowę, jak mogłam coś takiego zrobić i się nie rozpaść. A ja założyłam, że to wszystko fikcja. Oglądałam kolejne sceny, jakbym była w teatrze, okiem z zewnątrz. Nie przekładałam tego na siebie. Nie było czasu na wspominanie. Te sytuacje wracały do mnie w nocy, gdy wracałam po planie. Ale byłam tak zmęczona, że padałam.

GALA: Twoja przyrodnia siostra, Kaśka, opowiadała mi, że kiedy obejrzała „33 sceny z życia” u ciebie w domu, jeszcze na wideo, jej pierwszą myślą było: „Boże, jak to możliwe, żeby przeżyć coś takiego w tak krótkim czasie?!”.

Polecamy
Komentarze