MAŁGORZATA TUSK Premier pisze: Kocham Cię

Na pięćdziesiąte urodziny los, a raczej Polacy przygotowali jej niespodziankę. Musi zostawić na chwilę ukochany Sopot i zacząć nowe życie w Warszawie, u boku męża premiera. Otwarta, emocjonalna, wzruszająco szczera. Tylko nam opowiada o wyprawie życia do Meksyku i o tym, jak smakują dzikie figi na Krecie.

Siedzimy na kanapie: ja, Małgorzata Tusk i kocica Pempek. W piątek w ciągu dnia w sopockim domu premiera jest jeszcze cicho. Puchata kotka patrzy na gości z lekko udawaną obojętnością. W salonie na półkach stoją setki książek, płyty, bibeloty i pamiątki z Meksyku. Wieczorem wpada Michał. Przed godziną 20, prosto z lotniska. Cmoknął mamę. Małgorzata Tusk śmieje się: „Przytulenie się do Michała jest jak obejmowanie kaktusa: staje się wtedy sztywny i nastroszony”. Zabrał klucze do swojego mieszkania, które jest kilka ulic dalej, i już go nie było (mama w czasie nieobecności Michała dokarmiała jego kota). Właśnie wrócił z Palermo, gdzie jego dziewczyna Ania jest na rocznym stypendium na medycynie. Michał jest mistrzem w wyszukiwaniu tanich biletów. Tym razem do Włoch poleciał za... 12 zł. Studiuje socjologię i pracuje w gdańskim oddziale „Gazety Wyborczej”, w dziale komunikacji miejskiej. Cieszył się jak dziecko, kiedy zdał prawo jazdy na autobusy i zasiadł za kierownicą niskopodłogowca. Wysoki, przystojny, po ojcu odziedziczył charakterystyczne „r”. Na świat patrzy z lekko ironicznym dystansem. Od przytulanek jest Kasia, nazywana przez rodzinę Gigą. W piątek wróciła do domu po 21, prosto z uczelni. Jest na drugim roku psychologii w SWPS w Sopocie. Sumienna, pracowita, na zajęciach spędza praktycznie cały dzień. Nieśmiała chyba jeszcze bardziej niż przed występem w „Tańcu z gwiazdami”. W programie u Kuby Wojewódzkiego powie spontanicznie: „Nie cieszę się, że tata został premierem”. Ma świadomość, że ponownie będzie na celowniku mediów, a już wie, że to nie jest zabawa dla niej. W domu ciepła, delikatna. O drugiej nad ranem – nareszcie – dojechał do domu Donald Tusk. Służbowym samochodem, z oficerem BOR-u za kierownicą, smutny, że sam już nie może prowadzić auta. Takie spotkania w Sopocie wkrótce będą coraz trudniejsze. Niedługo trzeba będzie przystosować się do wspólnego życia w Warszawie. Małgorzata zastrzega, że to nie będzie przeprowadzka. Spróbuje tylko stworzyć mężowi zastępczy dom, aby – niech to już nawet brzmi górnolotnie – mógł spokojnie służyć ojczyźnie. „W wyborach PO wybrały miliony Polaków. To wielka radość, ale też ogromne zobowiązanie – mówi żona premiera. – Być może ta sytuacja nałoży na mnie nowe obowiązki, na przykład pracę społeczną. Jeśli wystarczy mi czasu, chciałabym zająć się też promowaniem polskiej sztuki współczesnej. Uwielbiam ją, uważam, że jest rewelacyjna i warta każdego wsparcia”.

GALA: Niedziela wyborcza. Polacy cały dzień głosują. Wieczorem wszystkie telewizje pokazują, jak się pani uśmiecha do męża Donalda Tuska. Około północy tylko z córką Kasią wsiadacie do auta i wracacie do domu w Sopocie. 500 km drogi. O czym wtedy pani myślała?

MAŁGORZATA TUSK: Byłyśmy bardzo zmęczone. I fi zycznie, i emocjonalnie. Niesamowity dzień, ale zbyt naładowany energią. Najpierw czekaliśmy z dziećmi w hotelu sejmowym w pokoju męża, potem w sztabie wyborczym PO. O godzinie 19 znaliśmy już wyniki, wiedzieliśmy, że wygraliśmy. Niespodzianką była tak duża przewaga. W nocy wszystko do mnie wróciło. Siedziałyśmy obie na tylnym siedzeniu, za oknami było kompletnie ciemno, wokół cisza. Ogarnęło mnie wtedy miłe uczucie, że udało się zrobić coś dobrego. Wygraliśmy i mnóstwo ludzi wokół mnie czuło radość z tej wygranej. Pomyślałam, że można to porównać do najważniejszego egzaminu. Uczysz się ostro, zarywasz noce, a potem zdajesz ten egzamin celująco. Czujesz, że zasłużyłeś na tę notę, masz satysfakcję z dobrze wykonanej roboty.

GALA: Satysfakcję tym większą, jeśli pamięta pani gorzki smak porażki dwa lata temu po wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

MAŁGORZATA TUSK: Wtedy w ostatnim tygodniu wyniki sondaży były dla nas coraz gorsze. Na dwa, trzy dni przed wyborami mieliśmy niestety już pewność, że to będzie porażka. Nastroje w mediach jednoznacznie na to wskazywały. Dziś rozumiem, że to nie był właściwy moment, żeby PO mogła wygrać. Myślę, że potrzebowaliśmy czasu, żeby zmieniło się nastawienie społeczeństwa. Trzeba było tych dwóch lat, żeby Polacy chcieli zmienić coś na lepsze, skończyć z rozrachunkami i niewdzięczną przeszłością. Dlatego wtedy, w samochodzie, miałam  poczucie prawdziwego sukcesu. Mogłabym być dumna z męża.

GALA: Nie rozumiem, mogłaby pani być, czy była?

MAŁGORZATA TUSK: Byłam. Wtedy tak. Ostrożnie podchodzę do słowa: dumny. Staram się go unikać, bo duma kojarzy mi się z poczuciem wyższości. Nie myślę w takich kategoriach ani o sobie, ani o swojej rodzinie. Tak naprawdę jestem dumna z jednej rzeczy – że mieszkam w Sopocie.

GALA: Zaraz, zaraz. A dzieci, rodzina, dom. Z tego ludzie są dumni. Sopot? Przez ten Sopot pani życie wywróciło się do góry nogami.

Polecamy
Komentarze