MAŁGORZATA WYSZYŃSKA I ARTUR MICHNIEWICZ Miłość ściśle tajna

Ona – dziennikarka. On – jej szef. Tylko najbliżsi wiedzieli, że od dziewięciu lat są parą. W „Gali” zdecydowali się to publicznie ujawnić. Pretekstem stała się historia, która zdarzyła się podczas wojny w Gruzji. Historia, która odmieniła ich życie. A zaczęło się niewinnie. Wyjechali na wakacje...

GALA: To miały być zwyczajne wakacje. Tylko odrobinę szczególne, z racji miejsca, które dla Polaków ciągle pozostaje dość egzotyczne. Starsi pamiętają je z przeboju Filipinek.

MAŁGORZATA WYSZYŃSKA: Aida Kosojan, słynna wizjonerka i jasnowidz, nasza przyjaciółka, co roku zachęcała, żebyśmy przyjechali do Gruzji, do jej rodzinnego miasta Batumi. Kusiła: „Będzie fantastyczna pogoda, ciepła woda, Morze Czarne, oryginalna plaża, fenomenalne jedzenie i przemili ludzie”. Ulegliśmy. Aida była zachwycona. „To będą wakacje waszego życia” – zapewniała.

ARTUR MICHNIEWICZ: I nie myliła się!

GALA: Przyjeżdżacie...

MAŁGORZATA WYSZYŃSKA: (śmiech)... i cztery dni pada, plaża jest pokryta wielkimi kamieniami, morze ciepłe, ale wzburzone i groźne. Jedzenie, owszem, bardzo dobre, a ludzie nadzwyczaj mili. Codziennie wydawano dla nas wielogodzinne kolacje. A gruzińska kolacja jest jak małe wesele: przy stole siedzi, je, pije i rozmawia 50–60 osób, więc poznaliśmy całą rodzinę Aidy i wszystkich jej znajomych.

ARTUR MICHNIEWICZ: W Polsce powiedzieliśmy, gdzie jedziemy, więc telefon milczał. Wakacje!

MAŁGORZATA WYSZYŃSKA: Piątego dnia wyszło słońce. Spakowaliśmy koszyk: olejek do opalania, stroje kąpielowe, i ruszyliśmy na plażę, żeby leniwie rozłożyć się na leżakach.

ARTUR MICHNIEWICZ: Wtedy zadzwoniła moja komórka. To był szef „Wiadomości”, a jego wiadomość była krótka. „W Gruzji wybuchła wojna, czy jesteście w stanie pojechać do Tbilisi i zrobić relację?!”. To był szok! Powiedziałem szefowi, że potrzebuję minuty, żeby się pozbierać i pomyśleć racjonalnie. Oddzwoniłem po chwili, że jedziemy natychmiast, jak tylko znajdziemy samochód i kierowcę. Bezpośrednie pociągi nie kursowały, a Tbilisi było o 400 kilometrów od nas.

MAŁGORZATA WYSZYŃSKA: W godzinę znaleźliśmy samochód. Pojechał z nami Wazgien, Gruzin, którego poznaliśmy na jednej z niezapomnianych kolacji. Ruszyliśmy tak, jak staliśmy. Do torby wrzuciłam tylko paszporty i pieniądze.

ARTUR MICHNIEWICZ: Przez pewien czas byliśmy w Gruzji jedynymi dziennikarzami z Polski, bo nikt inny nie mógł się tam dostać. Nasz korespondent wojenny Piotr Górecki był na lotnisku w Wiedniu. Wieczorem miał dotrzeć do Tbilisi, a my, po zrobieniu pierwszych relacji dla „Wiadomości”, „Panoramy”, „Teleexpressu” i TVP Info, mieliśmy wracać.

MAŁGORZATA WYSZYŃSKA: Podróż trwała około ośmiu godzin, co chwilę zatrzymywano nas Rozmawialiśmy, z kim się dało, żeby dowiedzieć się jak najwięcej. Początkowo nastroje były optymistyczne, panowała wręcz euforia podsycana przez lokalne media. Napotkani Gruzini mówili, że to potrwa dzień, góra dwa, że mają świetny sprzęt amerykański i dobre stosunki z Unią Europejską.

ARTUR MICHNIEWICZ: Byli pewni, że Rosjanie nie dadzą sobie z nimi rady, bo już w Afganistanie pokazali, że nie potrafi ą walczyć w górach. Mieli wizję Rosjan, którzy mają kiepski sprzęt i myślą tylko o piciu i jedzeniu. Jednak wyobraźnia ich zawiodła. Po pięciu godzinach, kiedy zbliżaliśmy się do miasta Gori, które było na naszej drodze do Tbilisi, zobaczyłem, że jest groźnie. Gruzja ogłosiła powszechną mobilizację. Na skrzyżowaniu przed miastem było olbrzymie zgrupowanie wojsk gruzińskich: czołgi, wozy pancerne, działa i autokary z żołnierzami. Były ich tysiące, wielu niekompletnie ubranych: w koszulkach, spodenkach, adidasach lub letnich butach. Widać, że w pośpiechu zwinięto ich prosto z ulicy do armii. Kolumna ciągnęła się piętnaście kilometrów. Długo staliśmy, żeby ich przepuścić, wtedy pomyślałem, że to potrwa dłużej.

MAŁGORZATA WYSZYŃSKA: Okazało się, że Wazgien jest najlepiej poinformowany, bo ma dziesiątki znajomych. Co kilka minut dostawał SMS-a, zdjęcie, krótki filmik od kolegów rozsianych po całym kraju i komentarz: tego kolegę zwinęli do wojska, tamten ruszył z oddziałem na granicę, trzeci już został ranny.

ARTUR MICHNIEWICZ: Dojechaliśmy po 18. Dzięki znajomym znaleźliśmy Lianę – Ormiankę, która od lat mieszkała w Tbilisi. Została naszą przewodniczką i tłumaczką. Byliśmy w absurdalnej sytuacji: bez legitymacji dziennikarskich, bez kamery, bez laptopa, bez jakiegokolwiek sprzętu. Pojechaliśmy do gmachu telewizji Rustawi 2, skąd mieliśmy nadawać relacje na żywo. Było tam mnóstwo dziennikarzy: Niemcy, Francuzi, Estończycy, Anglicy. Z 80 osób. Zaczęły się przepychanki o dostęp do łączy, każdemu dziennikarzowi mierzono czas.

MAŁGORZATA WYSZYŃSKA: Przyjechali sami mężczyźni. Byłam jedyną kobietą.

GALA: Musiała pani zrobić wrażenie: atrakcyjna blondynka i 80 mężczyzn.

MAŁGORZATA WYSZYŃSKA: Kiedy mnie zobaczyli, zamilkli. Potem zaczęli przepytywać: „Co tutaj robisz, przecież jest wojna?!”. „Jak to co? Jestem dziennikarką”. „No dobrze – nie odpuszczali – ale co robisz na co dzień?! Jeździsz po świecie, robisz materiały z rejonów konfliktów, gdzie zabijają, gwałcą, gdzie leje się krew?!”. Ja na to, zgodnie z prawdą: „Nie do końca, zazwyczaj przekazuję informacje”. „U nas takie kobiety siedzą w studiu” – usłyszałam.

ARTUR MICHNIEWICZ: Wieczorem ruszyliśmy do miasta zrobić elementarne zakupy: pasta do zębów, spodnie, bielizna. Nie mieliśmy nic. Ceny poszły w górę trzykrotnie, a i tak większość sprzedawców trzaskała nam drzwiami przed nosem. Bali się. Mówili, że ktoś planuje zamachy bombowe. Nazajutrz miasto było jak wymarłe. Wszystko pozamykane, na ulicy nikogo. Przygnębiający widok.

GALA: Kiedy państwo zrozumieli, że to nie jest przygoda?

Polecamy
Komentarze