MARCIN DOROCIŃSKI Lubię dać się uwieść

Ostry policjant w „Pitbullu”, wrażliwy gangster w „Ogrodzie Luizy”, zagubiony chłopak w „Rozmowach nocą”. Długo czekał na swoją szansę. Teraz nie pozwala się zaszufladkować, co świadczy o talencie, pracowitości i... szczęściu, jakie mu, odpukać, dopisuje. Prywatnie: kochający mąż i tata półtorarocznego Stasia. Nam dał się uwieść i opowiedział o dzieciństwie, bójkach z braćmi, najtrudniejszej scenie erotycznej i uczuciach, o których zazwyczaj wstydzi się mówić.

Niemal nie znika z ekranów. W kinach oglądamy „Ogród Luizy”, w którym gra wrażliwego gangstera (nagroda specjalna na festiwalu filmowym w Gdyni). W „Rozmowach nocą” jest romantycznym kucharzem, w trzeciej serii „Pitbulla” – podkomisarzem Desperskim. Świetnym. Spotykamy się w ulubionym miejscu Marcina Dorocińskiego, warszawskiej Café Kulturalna. Tu przychodzą jego koledzy z Teatru Dramatycznego, studenci. Marcin przyszedł wcześniej, wyłania się z głębi zapełnionej sali. To lubi najbardziej – być wśród ludzi. Mówi cicho, z rozmysłem cedzi słowa. Rozkręca się dopiero po godzinie. I właściwie dopiero wtedy zaczyna się rozmowa…

GALA: Lansuje pan niemodną dziś zasadę nierozpychania się łokciami i wbrew podręcznikom psychologii – wygrywa.

MARCIN DOROCIŃSKI: Nie potrafię się rozpychać. Zazdroszczę ludziom, którzy umieją walczyć o swoje. Gdybym to potrafił, może byłbym dalej. Ale z drugiej strony, jak się człowiek tak rozpycha, to może mu coś ulatuje?

GALA: Kiedy zrozumiał pan, że nie trzeba się napinać?

MARCIN DOROCIŃSKI: Zawsze taki byłem. Warto walczyć o rzeczy najważniejsze, jak obrona czyjegoś życia, niedopuszczenie do wyrządzania komuś krzywdy. A reszta, poczynając od zabawek, poprzez sport aż po karierę, nie jest tym, za co można by dać się zarżnąć. Walczę z chamstwem i ogólnym znieczuleniem. Trzeba reagować, gdy ktoś wygląda na pijanego, a okazuje się nieprzytomny albo bezdomny.

GALA: Pochyla się pan nad bezdomnymi? Rozmawia, daje pieniądze na wódkę?

MARCIN DOROCIŃSKI: Często z nimi rozmawiam. Pieniądze też daję. Podchodzi koleś i mówi: „No co ci będę ściemniał, na wódkę chcę”. Czasami odpowiadam tak samo: „No co ci będę ściemniał, nie dam ci”. A czasami daję. Zależy od energii, jaka płynie od człowieka.

GALA: Powiedział pan, że chciałby być dobrym człowiekiem. Co to znaczy?

MARCIN DOROCIŃSKI: Dobrze o tym mówi prof. Bartoszewski: warto być przyzwoitym. Może się nie opłaca, ale warto.

GALA: Kończy pan 35 lat. Czuje się pan mężczyzną czy wciąż chłopcem?

MARCIN DOROCIŃSKI: Chłopcem. Lubię się wygłupiać. Nie czuję tych 35 lat ani tego, że powinienem inaczej się zachowywać.

GALA: A co to znaczy: być mężczyzną?

MARCIN DOROCIŃSKI: Bycie mężczyzną wyraża się stosunkiem do rodziny, ale polega też na wielu mniej istotnych sprawach. Jestem przeciwny klasyfikacjom, dookreśleniom. Mam swoje drogowskazy, wartości absolutne – miłość i wiarę. Tego się trzymam.

GALA: Jak ważna jest miłość?

MARCIN DOROCIŃSKI: Najważniejsza. Wszystko się z niej bierze, z miłości do człowieka, pracy.

GALA: Jako dziecko miał pan wzorzec męskości? Ojciec, brat, postać literacka?

MARCIN DOROCIŃSKI: Tata był kowalem. Harował, żebyśmy mieli za co żyć. Nie miał czasu się nami zajmować. A od starszych braci dzieliła mnie zbyt duża różnica wieku, siedem i osiem lat, bym miał okazję im się przypatrywać. Moim bohaterem był kolega, który teraz siedzi przy sąsiednim stoliku (ukłony dla Andrzeja Szeremety! – przyp. A.S.). Gdy w przedszkolu chodziłem do maluchów, on był w starszakach. Kiedy dorosłem do starszaków, on przeniósł się do szkoły. To był gość! Jako pierwszy z Kłudzienka dostał się do szkoły aktorskiej. A dziś jesteśmy w tym samym teatrze. Potem duże wrażenie robiły na mnie filmy: „Miasteczko Twin Peaks”, serial „Crime Story”, a kiedy miałem kilkanaście lat, „Taksówkarz”. Chciałem mieć zieloną kurtkę, czerwoną chustę i wygolić sobie głowę. Nie rozumiałem, o co mi chodzi.

GALA: O co chodziło?

MARCIN DOROCIŃSKI: O zrobienie czegoś równie sugestywnego, o bycie kimś innym. Przemawiało do mnie z ekranu coś, czego nie potrafiłem nazwać. Jakaś ogromna energia. Wczuwałem się w postaci, ciągnęło mnie do tego świata. Jestem szczęśliwy, że gram! Sam mogę przemawiać do innych. Jeśli zrobię to dobrze, a ktoś to odczyta i odbierze wzruszenie albo radość, jestem szczęśliwy.

GALA: Co panu dały Milanówek, Kłudzienko, Grodzisk? Ile radości, a ile lęków?

MARCIN DOROCIŃSKI: Samą radość. Mimo że w domu była bieda. Wychowywałem się w Kłudzienku, osadzie składającej się z trzech bloków wybudowanych wśród pól przy Instytucie Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa. Osiedle było ogrodzone, mieliśmy wszystko, co potrzebne dzieciom do szczęścia: basen przeciwpożarowy, w którym pływaliśmy latem, boisko, mnóstwo zieleni. Codziennie rano zakładowy bus zawoził nas do szkoły w Grodzisku. Miałem mnóstwo przyjaciół.

GALA: Pana dwaj starsi bracia byli policjantami, pan grywa policjantów. Jako dzieci bawiliście się w stróżów prawa?

MARCIN DOROCIŃSKI: Zazwyczaj graliśmy w piłkę. Siłowa konfrontacja z nimi szybko się dla mnie kończyła. Podobnie jak najmłodszego brata ze mną: zaczynało się od żartów, a potem on zawsze płakał. Aż któregoś razu na moją zaczepkę – uderzenie w bark – odpowiedział tym samym. Zrozumiałem, że dorósł. Poza tym ojciec nie pozwalał na bicie się w domu. Za to kiedyś pobiłem się z kolegą na boisku. Wydawało mi się, że zwyciężyłem, ale zawołano mnie do toalety i tam z zaskoczenia dostałem straszny wpier… Odtąd unikam bójek, są bez sensu. Zła energia zawsze wraca.

GALA: Buntował się pan?

Polecamy
Komentarze