MARCIN KWAŚNY Nadchodzi mój czas

MARCIN KWAŚNY Nadchodzi mój czas Zdjęcia: Tatiana Jachyra/Forum

Dzięki roli w „Rezerwacie” wyszedł z cienia. Posypały się propozycje. Wreszcie miał ten komfort, że mógł odmawiać. Warszawska Praga nie tylko w filmie przyniosła mu szczęście. Tu zakłada teatr. Na prawym brzegu Wisły poznał wyjątkową kobietę, która została jego żoną. Nam pierwszym opowiada o swoim ślubie i weselu dla 170 gości.

Otwarcie przyznaje, że rolę weterynarza Julka Lubczyka w polsatowskim serialu „Na kocią łapę” przyjął dla pieniędzy, ale nie bez znaczenia był ciekawy scenariusz. Podkreśla, że ma własny pomysł na życie i w przyszłości chce sam sobie być sterem, żeglarzem, okrętem.

GALA: Pierwszy raz zdecydowałeś się publicznie opowiedzieć o swoim ślubie.

MARCIN KWAŚNY: To prawda. Nie zależało nam na medialnym szumie. Ożeniłem się z dziewczyną, którą poznałem na... przejściu dla pieszych na Ząbkowskiej. Ona właśnie wyszła od dentysty i kwaśno się uśmiechała, a ja myślałem, że to do mnie kieruje swój zabójczy uśmiech. Na tym przejściu zadziałała jakaś chemia... Po trzech latach znajomości oświadczyłem się jej nad brzegiem Wisły.

GALA: Na którym brzegu?

MARCIN KWAŚNY: Oczywiście na prawym, praskim brzegu. Wszystko, co dla mnie dobre i ważne, stało się na prawo od Wisły. Ślub wzięliśmy w Puszczy Białowieskiej, a wesele odbyło się w XIX-wiecznym skansenie. Było 170 gości. Huczało i wrzało. Było po prostu pięknie.

GALA: Dlaczego w puszczy?

MARCIN KWAŚNY: Bo to dla nas szczególne miejsce. Lubimy wypady do Białowieży i okolic, ponadto to rodzinne strony mojej małżonki.

GALA: Nie bałeś się deklaracji na całe życie?

MARCIN KWAŚNY: Nie. Bo dałem się usidlić mądrej i pięknej kobiecie! (śmiech) Do niedawna byłem zagorzałym przeciwnikiem małżeństwa, bo moi rodzice po 20 latach się rozwiedli. Ale kiedy poznałem Dianę, która jest architektem, coś się we mnie zmieniło. Z lekkoducha, faceta typu hulaj dusza, piekła nie ma, nagle stałem się osobą, którą cieszy coś zupełnie innego.

GALA: Co?

MARCIN KWAŚNY: Bliskość bycia z drugim człowiekiem.

GALA: Praga również jest dla was szczególna. Tutaj się poznaliście i zamieszkaliście. Dlaczego?

MARCIN KWAŚNY: Z bardzo prozaicznego powodu. Są tu najtańsze mieszkania w Warszawie (śmiech).

GALA: To dzielnica, która ma złą sławę. Doświadczył tego bohater, którego grasz w „Rezerwacie”. Został okradziony i pobity na Pradze. Czy tam faktycznie jest tak niebezpiecznie?

MARCIN KWAŚNY: Wiele sytuacji pokazanych w filmie zdarzyło się naprawdę. Kupując tu mieszkanie, niewiele wiedziałem o tej ciemnej stronie Pragi, bo przez cztery lata mieszkałem na Starówce i rzadko zaglądałem na tę stronę Wisły.

GALA: Sąsiedzi cię poznają?

MARCIN KWAŚNY: Czasem proszą o autograf.

GALA: Grasz jedną z głównych ról w nowym serialu Polsatu „Na kocią łapę”. Po ambitnym „Rezerwacie” spadłeś kilka pięter w dół?

MARCIN KWAŚNY: Pracę w tym serialu przyjąłem i dla pieniędzy, i dlatego, że miał ciekawy scenariusz. Autentycznie interesowała mnie rola weterynarza. Do tego pracuję w doborowym towarzystwie. Gram m.in. z Magdą Wójcik, Wiktorem Zborowskim czy Elą Zającówną.

GALA: Nie boisz się zaszufladkowania? Że widzowie będą cię kojarzyć wyłącznie jako weterynarza z miłego serialu?

MARCIN KWAŚNY: Nie. Uciekam przed tzw. szufladą i na razie jakoś mi się to udaje. Zagram prawnika w serialu „Na dobre i na złe”. Faceta, który jest kompletnym zaprzeczeniem weterynarza Julka.

GALA: Ale w „Tańcu z gwiazdami” ani „Jak oni śpiewają”, które są tak samo komercyjne jak seriale, nie wziąłeś udziału. Dlaczego?

MARCIN KWAŚNY: Na pewno nie dlatego, że gardzę tymi programami. Tańczyć lubię, śpiewać… też. W „Tańcu z gwiazdami” nie mogłem wziąć udziału, bo propozycja przyszła wtedy, kiedy czułem jeszcze skutki kontuzji ręki po upadku z konia. Producentom „Jak oni śpiewają” musiałem odmówić ze względu na pracę w serialu. Ale na brak zajęć nie narzekam. Ze znajomymi współtworzę Teatr Praski. Niebawem zacznie się w nim remont. Gdybym zaczął tańczyć lub śpiewać w którymś z programów, nie mógłbym zajmować się powołaniem do życia teatru. Nie po to założyliśmy fundację, której celem jest zebranie pieniędzy na Teatr Praski, żeby teraz rzucać ten projekt.

GALA: Teraz posiadanie teatru jest modne...

MARCIN KWAŚNY: Ale nie dlatego chcemy go stworzyć. To efekt burzy mózgów. Spektakl „Niedźwiedź” Czechowa, który wyreżyserowałem w rosyjskiej kawiarni Skamiejka, cieszył się tak dużym powodzeniem, że właściciel tego miejsca zaczął nam windować czynsz za wynajem lokalu. Postanowiliśmy, żeposzukamy innego miejsca. Pomogli mi ludzie z Pragi, którzy są zachwyceni „Rezerwatem”.

GALA: Założenie teatru jest piekielnie kosztowne?

MARCIN KWAŚNY: Musimy zdobyć 400 tysięcy złotych. Mamy na razie 100 tysięcy złotych. Za tę kwotę przeprowadzimy wstępne prace remontowe. Już kupiliśmy 100 foteli z likwidowanego kina w Garwolinie. Chcielibyśmy, żeby Teatr Praski ruszył na wiosnę.

GALA: Będziesz jego założycielem i aktorem w jednej osobie?

MARCIN KWAŚNY: Będę dyrektorem artystycznym. Najmłodszym w Polsce (śmiech).

GALA: To znaczy, że nie będziesz grał we własnym teatrze?

MARCIN KWAŚNY: Jasne, że będę. Po to też go tworzę. W swoim rodzimym Teatrze Kwadrat gram niewiele, więc jestem „niewygrany”. Teatr Praski będzie miejscem dla wielu sztuk. Nie tylko komediowych, ale i poważniejszych.

GALA: Masz seriale, grasz w filmach, dostajesz propozycje z zagranicy i jesteś nagradzany. Przy tym wszystkim teatr może stać się tylko dodatkowym obowiązkiem i kłopotem.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze