MARCIN KYDRYŃSKI Bilans 40-latka

Zwiedził pół świata, napisał książkę, jego kompozycje nagrywali muzycy światowej sławy. Ma dwóch synów i posadził niejedno drzewo. Właśnie skończył czterdzieści lat. Jak ważny jest dla niego ten moment? Jak bardzo zmieniły się jego życiowe priorytety? I wreszcie: czy jest szczęśliwy?

GALA: Proszę powiedzieć, co takiego trzeba mieć, żeby zostawić bezpieczny dom w Polsce i zapuścić się np. na bezdroża Tanzanii: odwagę, ciekawość?

MARCIN KYDRYŃSKI: Pieniądze.

GALA: Brzmi mało romantycznie.

MARCIN KYDRYŃSKI: Wszystko inne młodzi ludzie mają niejako z definicji: ciekawość, odwagę, zachłanność na nowe doznania, skłonność do wiercenia się. Potem to mija, ale mam też nadzieję, że nie wszystkim i nie zawsze. Nie chciałbym jednak uchodzić za wszystko wiedzącego w tej kwestii, ponieważ ostatnio doszedłem do wniosku, że należę do ostatniego pokolenia, które potrafi podróżować romantycznie. Fascynująca była dla nas próba dotknięcia świata własnymi rękami, wchłonięcia go w nozdrza. Mnie samo myślenie o tym, jak wydostać się z Polski, zajmowało mnóstwo czasu. Teraz, po naszej rozmowie, mogę wsiąść w samochód, pojechać do Lizbony i nikt mnie nie zatrzyma. Wiem też, że jak nie pojadę dziś, to mogę jutro albo kiedyś, a w zasadzie to może w ogóle nie muszę jechać, bo po co, skoro...

GALA: ...wszystko bez problemu możemy zobaczyć w internecie.

MARCIN KYDRYŃSKI: Przyznaję, że do tej pory nie mogę się otrząsnąć z olśnienia, zdumienia i nutki przerażenia po tym, jak odkryłem Google Earth. Wciąż mi się wydaje, że to jest jednak trochę niemożliwe, ale potem łapię się na tym, że spędzam całe popołudnie przed ekranem komputera, wędrując uliczkami Timbuktu w Mali albo takiego małego miasteczka Wadi Halfa, w którym kiedyś wylądowaliśmy, przeprawiając się przez Jezioro Nasera w Sudanie. Mój syn powiedział mi ostatnio: „Wiesz, tato, co ja będę oglądał jakieś piramidy czy Wielki Kanion, skoro ja już to w telewizji widziałem?”. Więc jeśli on odkryje Google Earth, to nie zarzuci plecaka na plecy i nie będzie chciał odrobinę się zeszmacić, lekko splugawić podróżą, co było naszym udziałem przez lata. W tej chwili jest tak, że biorę słuchawkę telefonu, który mam w kieszeni, i dzwonię z najdalszego stepu Tanzanii do mojej mamy na Boże Narodzenie. A pamiętam dobrze, jak czekaliśmy trzy dni, koczując w miasteczku Bahir Dar w Etiopii, na połączenie z Warszawą.

GALA: Co pan czuł po powrocie do domu np. po sześciu miesiącach życia w Afryce?

MARCIN KYDRYŃSKI: Bardzo lubiłem patrzeć na Pałac Kultury, dlatego sprzeciwiam się wszelkim postulatom, żeby go usunąć albo – jak sugerowała Krystyna Janda – obłożyć ligniną i zasiać na nim rzeżuchę. Jestem do niego przywiązany. W czasach, kiedy dużo podróżowałem, miałem okres rozedrgania emocjonalnego. Nie byłem w stanie usiedzieć w jednym miejscu dłużej niż miesiąc, więc często wracałem i dosłownie na lotnisku, jak samolot dotykał ziemi, myślałem: „No dobrze, to teraz w trzy tygodnie spróbuję zebrać jakąś gotówkę i co dalej?”. Nie przepadam za sobą z tamtego okresu. To było takie nerwowe, histeryczne zachowanie, z wątkiem rozpaczliwym po jakichś nieudanych miłościach. Ale to geograficzne lekarstwo nie zdało egzaminu.

GALA: Od wielu lat nie wyrusza już pan w długie podróże, ale udało się jeszcze zabrać do Afryki całą rodzinę.

MARCIN KYDRYŃSKI: Jestem odpowiedzialnym ojcem, tak mi się przynajmniej wydaje, więc długo przygotowywałem ten wyjazd, żeby nikomu z mojej rodziny włos z głowy nie spadł. To miało być solidne safari. Wynająłem gigantycznego jeepa, kierowcę, który był też tłumaczem i przewodnikiem. Postanowiłem ich przewieźć po wszystkich moich ukochanych miejscach w Kenii. Wszystko miałem precyzyjnie zaplanowane: czysta woda, dobre jedzenie, winko wieczorem... Nikt nie mógł wiedzieć, że właśnie wtedy rozpęta się cyklon i wpakuję moją rodzinę w taki hard core, jakiego ja sam, przez lata wędrując po Afryce, nigdy nie doświadczyłem. To było coś niewyobrażalnego. Tkwiliśmy np. w błocie godzinami albo topiliśmy się w wodzie, bo wylała rzeka Galana w Parku Narodowym Tsavo i porywała na naszych oczach całe wsie. Podróż, która miała trwać półtorej godziny, nam zabierała godzin dwanaście, bo wyciągaliśmy jakąś ciężarówkę z błota. Raz cała wioska Masajów niosła nasz samochód z punktu A do punktu B, bo inaczej nie dało się tej drogi pokonać. Nasz kierowca chodził z parasolem szukać mostu na rzece, która go zerwała i zalała. Zanurzony po biodra, krok po kroku sprawdzał głębokość wody, czy w danym punkcie będziemy mogli przejechać... Potwierdziła się wielka prawda o Afryce, że jest to kontynent, którego nie można przewidzieć. Nawet w tej chwili nie chcę sobie o tym przypominać, a zabrałem tam dwóch moich synków, z których jeden miał pięć lat. Nawet nie można powiedzieć, że oni dobrze się przy tym bawili. Nie było jak w przygodowych filmach. Osiągnęliśmy taką skalę udręki, że momentami to była walka o przetrwanie. Postaram się nie wystawiać ich na takie próby po raz kolejny.

GALA: Zmienił pan kierunek, kontynent.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze