MARIA NUROWSKA Będę żyła do utraty tchu

MARIA NUROWSKA Będę żyła do utraty tchu Zdjęcia: Tomek Kordek

Znana pisarka znów jest zakochana! Piorun raził ich oboje, gdy zbierała materiały do nowej powieści. A nie tak dawno, oszukana i poniżona przez byłego partnera, czuła, że nic dobrego już jej w życiu nie czeka. Teraz mówi: „Zawsze trzeba mieć nadzieję”. Maria Nurowska napisała nową książkę, buduje pensjonat w Tatrach i spotkała tam prawdziwego przyjaciela. Opowiada nam o tym w swoim mieszkaniu na warszawskiej Starówce.

GALA: Byłam przekonana, że zobaczę kobietę załamaną, która wciąż nie może dojść do siebie po dramatycznym rozstaniu z wieloletnim partnerem. Tymczasem siedzi przede mną kwitnąca, roześmiana osoba. Jest pani szczęśliwa?

MARIA NUROWSKA: Czuję się szczęśliwa, a nawet więcej, czuję się wolna. I nikomu już nie pozwolę sobie tej wolności odebrać. Nawet mężczyźnie, który pojawił się w moim życiu i w którym jestem zakochana. To prawdziwy wiking, o twarzy wysmaganej morskim wiatrem. Najbardziej zachwycają mnie kolana mojego mężczyzny. Nawet mu powiedziałam, że każde z nich przypomina sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej. Bardzo się z tego śmiał. Okazało się, że miłość fizyczna nam wychodzi, gorzej z duchową. Mieszkamy w innych krajach, porozumiewamy się mieszanką polsko-angielską i czasami jest to urocze, a czasami prowadzi do nieporozumień. Z mojej winy, bo chyba nie potrafię odnaleźć w sobie tych wszystkich uczuć, jakimi obdarzyłam poprzedniego partnera. Wtedy nie postawiłam żadnej granicy. Do tego stopnia się od niego uzależniłam, że zaczęłam tracić osobowość. On, niestety, cynicznie to wykorzystywał, a kiedy wreszcie dotarło do mnie, kim naprawdę jest ten człowiek, było już za późno. Mam więc za sobą sześć lat chorego związku i dwa lata walki o przetrwanie. Właściwie można powiedzieć, że przespałam ten czas, zwinięta w kłębek na kanapie. Ostatni rok był moim powrotem do życia.

GALA: Jak to się pani udało?

MARIA NUROWSKA: Prawdziwym katharsis okazało się napisanie książki „Sprawa Niny S.”, która ukaże się za kilka miesięcy. Nina S. jest pisarką oskarżoną o zabójstwo konkubenta i, nie ukrywam, ma ze mną wiele wspólnego. Przedtem była moja podróż do Anglii i do Kanady w poszukiwaniu materiałów do książki o generale Andersie. Ale wtedy jeszcze nie byłam w pełni sobą. W tym czasie Maciek, mój wnuk, zrobił o mnie film dokumentalny „Świat Marii”. Zgodziłam się tylko dlatego, że miała to być jego praca dyplomowa w szkole filmowej. Ostatnio obejrzałam ten film i zobaczyłam obcą mi kobietę. To nie byłam ja: ta twarz ściągnięta bólem, brrr… Już w lepszej formie, wiosną zeszłego roku, pojechałam do jednego z krajów bałtyckich…

GALA: I tam znalazła pani miłość?

MARIA NUROWSKA: Tak to ze mną jest – albo coś się zaczyna od pierwszego spojrzenia, albo nigdy. A tu się zaczęło. Zaskoczyło mnie to, bo uważałam się za kogoś, kto sprawy uczuć ma już za sobą. Na jednym ze spotkań – znalazłam się tam w poszukiwaniu materiału do książki – zauważyłam mężczyznę, który wyglądał jak Gary Cooper w filmie „W samo południe”: 195 cm wzrostu, wysportowany, pięknie zbudowany i… oczywiście młodszy ode mnie. Ma polskie korzenie i sentyment do naszego kraju, choć prawie nie mówi po polsku. I on jest taki jak ten filmowy szeryf, dla niego życie jest o wiele prostsze niż dla mnie, ma swoje zasady i twardo się ich trzyma. Niestety, ma też swój pogląd na to, gdzie powinno być miejsce kobiety.

GALA: I gdzie ono jest?

MARIA NUROWSKA: U boku mężczyzny. Więc zaczynają się tarcia, bo ja za dużo oddałam z siebie swojemu ostatniemu partnerowi, limit dawania się wyczerpał. Nie dotyczy to tylko Marcysia, synka Maćka, a więc mojego prawnuczka. Ma półtora roku i mówi na mnie „babu”. I jako „babu” czuję się najszczęśliwsza. Więc jak się mam przenieść nad to zimne północne morze? Piszę do niego SMS-a: „Moje życie jest pełne absurdów, nie zniesiesz tego”. A on odpisuje: „Kocham cię i wszystkie twoje absurdy”.

GALA: Co jeszcze pisze?

MARIA NUROWSKA: Przeczytam pani (Maria odszukuje SMS-y w komórce): „Walczyliśmy swoje wojny, ale żyjemy. Pamiętasz list Pawła do Koryntian?”. Odnalazłam ten list i bardzo się wzruszyłam. Albo: „Ktoś powiedział, że polityka jest sztuką możliwości. Jeśli tak, całe nasze życie jest polityką. A ty moim ministrem spraw wewnętrznych. A radzisz, abym się z polityki wycofał”.

GALA: Pani poprzedni partner też przysyłał piękne SMS-y. Pamiętam jeden: „Idę samotnie drogą, przede mną Krzyż Południa…”.

MARIA NUROWSKA: Skąd to pani wie? Nigdzie o tym nie mówiłam! Rzeczywiście myślałam: „Tamten też mi mówił, że kocha, że chce być ze mną zawsze, że to miłość na całe życie. I co się stało?”.

GALA: Nic dobrego.

MARIA NUROWSKA: Właśnie. Janek, tak na niego mówię, wie o moich przeżyciach. Ciągle mi powtarza „Don’t stop trusting me” (Nie przestawaj mi ufać). To lejtmotyw naszej znajomości.

GALA: Co było dalej?

MARIA NUROWSKA: Zaprosił mnie na daczę do swojej posiadłości nad morzem, które jest tam ponure, zimne, z dziką kamienistą plażą. Inny świat. Chodziliśmy na spacery, on się kąpał, a ja siedziałam na brzegu, wypatrując, czy jego głowa jeszcze się nad falami pojawi. Potem siedzieliśmy przy kominku i piliśmy wino. Przyjechał do Polski, pierwszy raz po latach, spędziliśmy tydzień w Zakopanem. Był zafascynowany góralszczyzną, nagrywał górali na dyktafon i zachwycał się melodią ich języka. Wszystko było dla niego nowe, cieszył się jak dziecko. A potem wyjechał i nagle cisza. „Znowu mnie ktoś porzucił” – myślałam. A on mościł dla nas gniazdo.

GALA: Uczciwy mężczyzna, unikat, pani Mario.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze