MARIA WIKTORIA WAŁĘSA Moja próba sił

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA Moja próba sił Zdjęcia: Marcin Suder

„Nie rozumiem, dlaczego ludzie myślą, że mają do mnie prawo. Czasami czuję, że jestem w milionach kawałków i żaden nie jest mój” – twierdzi. Zdecydowana, niezależna, pewna siebie. Maria Wiktoria Wałęsa znalazła własny sposób na życie. Założyła fundację Celebrity Nation. Czym będzie się zajmowała? Tego zdradzić nie chce. „Zaczęłam sterować innymi tak, jak oni chcą sterować mną. I kto tu jest teraz króliczkiem?” – mówi tylko.

GALA: Gdybyś miała przygotować informację bio o sobie, co napisałabyś?

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA: Szukająca własnej legendy córka człowieka legendy. Fundatorka i prezes Celebrity Nation, organizacji, która – podobnie jak ona – raczy wątpić, zanim określi pop-rzeczywistość mianem prawdy. Kobieta szczęśliwa.

GALA: A jako młoda kobieta?

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA: Określam się jako człowiek. Moja kobiecość mnie...

GALA: ...zniewala?

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA: Nie, absolutnie nie. Gdybym miała wybierać płeć, ponownie wybrałabym bycie kobietą.

GALA: Dlaczego?

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA: Ja po prostu dobrze się czuję w swoim ciele. Poza tym podobają mi się różnice między kobietą a mężczyzną. Kobiety są w zupełnie inny sposób wrażliwe, mają w sobie dużo czułości, dobroci i przez to widzą świat ładniej. Ale jest też we mnie dużo faceta.

GALA: Na przykład?

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA: Jestem bardzo zdecydowana, klarownie myślę i nie wkręcam się łatwo w rzeczy błahe. Dlatego w sprawach ważnych, w konkretnych sytuacjach często łatwiej mi się dogadać z mężczyznami. Mężczyźni nie dają się ponieść emocjom, przez co widzą świat jaśniej. Kiedy masz dystans, trafniej oceniasz sytuację i szybciej podejmujesz decyzję. I to jest w facetach. Pracując z ojcem, często obcowałam z siłą męskich argumentów.

GALA: Ale w mężczyznach jest także agresja w dążeniu do celu.

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA: Faceci są napompowani testosteronem i muszą się nauczyć z nim funkcjonować. Agresja, władza bywają hipnotyczne, ale jak za bardzo uwierzysz w ich siłę, to cię może zgubić.

GALA: 4 czerwca, 20. rocznica upadku komunizmu. Twój tato Lech Wałęsa, w garniturze. Ty obok w koszulce Celebrity Nation. Media orzekły, że to skandal: ,,Wałęsówna ośmieszyła Polskę”.

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA: Też byłam w garniturze, pod nim miałam ten T-shirt. Ale o czym my mówimy?! To było święto wolności i ten T-shirt był jej manifestem. To był mój wybór. Jeżeli 20 lat temu można było obalić komunizm we flanelowej koszuli, to co to za skandal, że ja założyłam T-shirt?! Zresztą w dzisiejszym świecie każdy coś reklamuje, nawet nieświadomie. Wszyscy jesteśmy opakowani w różne logo, a ja wybrałam moje: Celebrity Nation.

GALA: Czasami mam wrażenie, że wszystkie twoje kłopoty wzięły się z tego, że urodziłaś się jako córka człowieka legendy.

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA: Nie prosiłam się o to. Stało się. Nie rozumiem jednak, dlaczego ludzie myślą, że mają do mnie prawo. Że mają prawo mówić o mnie, co chcą. Czasami mam wrażenie, że jestem w milionach kawałków i żaden nie jest mój. Wszystko, co zrobię i czego nie zrobię, jest oceniane. Ciągle ktoś za mną łazi, podgląda, fotografuje. Sprzedaje się moją prywatność dla czyichś materialnych korzyści. A te pieniądze są poplamione kłamstwem. Chcę tylko przekierować tę uwagę w bardziej istotne obszary.

GALA: Myślałaś o zmianie nazwiska?

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA: Myślałam o tym, że nawet gdybym je zmieniła, nic by to nie dało. Jestem córką Lecha Wałęsy, czy noszę jego nazwisko, czy nie.

GALA: Cała ta machina uruchomiła się, kiedy podjęłaś decyzję o udziale w „Tańcu z gwiazdami”.

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA: Miałam dopiero 24 lata i trudno mi było odmówić z takich zwyczajnych, ludzkich powodów. Chciałam nauczyć się tańczyć, chciałam przeżyć przygodę... Nie miałam świadomości tego, co się później wydarzy. Pracowałam już jakiś czas z moim tatą i wydawało mi się, że – przynajmniej trochę – wiem, jak funkcjonują media. Byłam w błędzie. Na początku, przy pierwszych odcinkach, to było nawet miłe i pozytywne uczucie, taka uwaga, którą poświęcali mi ludzie dookoła. Byli cierpliwi, mieli dla mnie czas, uśmiechali się, wspierali. Naprawdę bardzo łatwo było to pomylić z bezinteresowną życzliwością i troską. Dziś wiem, jak działa świat, który w Polsce, lekko na wyrost, nazywany jest show-biznesem. Wydaje mi się, że kiedy korzystamy z uwagi świadomie, staje się ona narzędziem o nieograniczonym potencjale. Teraz pracuję z ludźmi, z którymi wspólnie uczymy się to wykorzystywać, zamieniać na coś, co czemuś lub komuś służy.

GALA: Kiedy boleśnie zderzyłaś się z rzeczywistością?

MARIA WIKTORIA WAŁĘSA: Kiedy zrozumiałam, że z tego świata nie da się odejść. Jak z mafii. Kiedy raz się upublicznisz, to po prostu stajesz się tego częścią – oni nie dadzą ci odejść, mogą co najwyżej na chwilę o tobie zapomnieć. Z tą chorobą trzeba uczyć się żyć na nowo, krok po kroku. Moje zderzenie było dość przyjemne – to raczej coś w stylu oświecenia. Przestało mnie to martwić, kiedy zrozumiałam, że w ten sposób można pomagać innym.

GALA: A gdzie byłaś przez te dwa lata, kiedy cię... nie było?

Polecamy
Komentarze