MARION COTILLARD Nikt się jej nie oprze

Za rolę w filmie „Niczego nie żałuję – Edith Piaf” zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody, w tym i Oscara. Młoda Francuzka przebojem wdarła się do światowych superprodukcji. Teraz media oskarżają ją o romans z Johnnym Deppem. Kim jest Marion? Ambitną aktorką czy skandalistką?

Nie polubiły się. Podczas pierwszego spotkania zamieniły ze sobą raptem parę słów. Zdawkowa wymiana uprzejmości trwała parę minut. Przez ten czas Marion skomplementowała sukienkę Vanessy, a ta w rewanżu pogratulowała aktorce wspaniałego występu w filmie „Niczego nie żałuję – Edith Piaf”. Mimo starań Johnny’ego atmosfera wciąż była bardzo napięta. Kiedy nadszedł czas kolacji, panie usiadły po przeciwnych końcach ogromnego stołu. Już kiedy Marion Cotillard dołączyła do obsady filmu „Public Enemies”, zaczął się szum medialny. Wszystko przez niefortunny przeciek. Jeden z członków ekipy przyznał, że wybór francuskiej aktorki do roli Billie Frechette nie był przypadkowy: „Johnny bardzo chciał, żeby kochankę Johna Dillingera, postaci, w którą się wciela, zagrała właśnie Marion. Strasznie długo męczył o to producentów”. Ta informacja wystarczyła. „Depp ma romans” – krzyczały nagłówki gazet. Jeszcze bardziej zawrzało po ukazaniu się ich wspólnych zdjęć. Ujęcie, na którym Marion całuje Johnny’ego w policzek, stało się prawie „dowodem rzeczowym”. Właśnie wtedy media ochrzciły ją „francuską Angeliną Jolie”.

NIEWINNA?

„Marion działa na mężczyzn” – skwitował Samy Naceri, z którym grała w trzech częściach komedii „Taxi”. Kiedy w 1998 roku pojawiła się na planie filmu Luca Bessona, nie było osoby, która nie zwróciłaby uwagi na młodziutką aktorkę. To była jej pierwsza poważna rola. „Nie wyglądała na wystraszoną. Od razu ustawiła się na dobrej pozycji. Nie pozwoliła, żeby traktowano ją jak debiutantkę, ale nie była też zarozumiała. Raczej pewna siebie” – chwalił koleżankę Frédéric Diefenthal. Dzięki jej charyzmie rola Lilly Bertineau, narzeczonej szalonego taksówkarza, nie zginęła w fabule filmu. Po premierze została też zauważona przez francuskich krytyków, którzy nominowali Marion do Cezara dla najbardziej obiecującej aktorki Francji. „Czuję się, jakbym śniła – mówiła wtedy. – Odkąd pamiętam, chciałam grać. To rodzice zarazili mnie tą pasją”. Już w dzieciństwie występowała na scenie w sztukach ojca, a gdy skończyła 16 lat, wyjechała do Paryża w poszukiwaniu swojej szansy. Nie od razu jednak zaczęła grać. Pierwsze przesłuchania nie były dla niej zbyt szczęśliwe. Reżyserzy bali się zaangażować młodą dziewczynę bez doświadczenia. Dopiero dwa lata później dostała pierwszy angaż. Zagrała małą rólkę w jednym odcinku serialu „Nieśmiertelny”. Jej kariera powoli zaczęła się rozkręcać. „Weszłam na odpowiednią ścieżkę” – wspominała tamte lata. Po sukcesie „Taxi” było już zdecydowanie lepiej. Francuzi zakochali się w Marion od pierwszego wejrzenia. Ona jednak unikała przelotnych romansów. A przynajmniej nie afiszowała się z nimi. Dziennikarze na każdym kroku pytali, czy jest ktoś w jej sercu. Z niewinnym uśmiechem odpowiadała, że najbliższa rodzina. Nawet śledztwo paryskich paparazzich nic nie dało. Dopiero w 2003 roku Marion pokazała „ciemniejszą” stronę swojej kobiecej natury. Podczas zdjęć do filmu Tima Burtona „Duża ryba” bardzo zbliżyła się z Ewanem McGregorem. Nie był to typowy romans na planie, raczej zażyła przyjaźń. Żonatemu aktorowi udało się utrzymać dystans, ale świadkowie twierdzą, że z dnia na dzień coraz bardziej ulegał wdziękom Marion. „Gdyby zdjęcia przeciągnęły się jeszcze o miesiąc, mielibyśmy o czym pisać” – żartował ówczesny naczelny tygodnika „People”. Na gorący materiał trzeba było jednak trochę poczekać. Kilka tygodni później w belgijskim mieście Liège rozpoczęła pracę nad komedią roman tyczną „Miłość na żądanie”. Już pierwszego dnia zaprosiła na kolację filmowego partnera Guillaume’a Caneta. Tylko po to, żeby lepiej poznać faceta, z którym miała się później całować na planie.

UWODZICIELKA MIMO WOLI

Aktor, żonaty z Diane Kruger, nie zdawał sobie sprawy z siły uroku Marion. Żeby oczarować mężczyzn, nie musiała nawet nic robić. Wystarczyło, że po prostu była. Oprócz Guillaume’a kochało się w niej trzy czwarte ekipy filmowej. „Faceci czekali na chwilę, kiedy przyjeżdżała na plan. Schodzili się wtedy przed jej przyczepę i zasypywali żartami. Kompletnie tracili przy niej głowę” – śmiała się aktorka Élodie Navarre. Marion nie kokietowała, była typem kumpla, dziewczyny z sąsiedztwa. Jak sama mówi, od zawsze lepiej się czuje w towarzystwie mężczyzn. „To zasługa moich młodszych braci bliźniaków. Trzymaliśmy się razem. Jako starsza siostra wymyślałam im zabawy. Nie mogliśmy bawić się lalkami w dom, więc ganialiśmy wymyślone stada bizonów albo lecieliśmy w kosmos odkrywać nieznane planety” – tłumaczyła. Guillaume też był pod wrażeniem jej pomysłowości. Pod pretekstem powtarzania roli zabierała go do miasta. Do tej pory po zdjęciach nie zdarzało mu się jeździć konno, karmić ptaków w parkach ani szukać okazji w second-handach. Marion nie dała mu się nudzić. „Skoro na ekranie ma być chemia, trzeba ją stworzyć także poza kamerami” – tłumaczyła „rewolucyjne” podejście do pracy. „Gwiazdy wypowiadają swoje kwestie i uciekają do hotelu. Ona była inna – wspominali operatorzy. – Nawet po skończonych ujęciach zostawała na planie. Podpowiadała, co jeszcze można zrobić, żeby uzyskać ciekawszy efekt. Była dobrym duchem”. Film okazał się wielkim hitem. Mimo że komedie romantyczne nie są ulubionym gatunkiem krytyków, odtwórcy głównych ról dostali mnóstwo pochwał. Eksperci podkreślali zaangażowanie Marion i Guillaume’a. „W tej historii byli wiarygodni. Bez dwóch zdań” – pisał dziennik „Le Monde”. Tak bardzo, że kiedy skończyli zdjęcia i przyszedł czas pożegnania, Marion miała łzy w oczach.

CZY TO JUŻ MIŁOŚĆ?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze