MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA Dziewczyna dla Quentina

Tak jak „Gala” urodziny świętuje w lipcu. W tym roku dopiero 24. Przyznaje, że jest szczęściarą, bo... wiele od życia nie oczekuje. I tylko jedno marzenie nie daje jej spokoju: zagrać u Quentina Tarantino. Dawno nie śledziliśmy tak błyskawicznej kariery. Jesteśmy pewni: dla Marty nie ma rzeczy niemożliwych. Trzymamy kciuki!

Uśmiechnięta, dziewczęca, ma bystre, ciekawe spojrzenie. Romantyczka: kiedy okazuje się, że Qchnia Artystyczna, gdzie umówiłyśmy się na spotkanie, jest zapełniona, mówi: „Nie szkodzi, zostańmy na tym pięknym, pustym tarasie”. Pasjonatka: zanim zaczniemy rozmawiać o niej, opowiada o „Grindhouse: Death Proof” Quentina Tarantino, który właśnie oglądała po raz dziesiąty z narzeczonym Adamem. Przez pół godziny „zagrała” przede mną każdą kobiecą rolę. Wyglądało to mniej więcej tak: „Wbiło mnie w fotel, kiedy zobaczyłam na ekranie osiem kobiecych ról i każdą z nich chciałam zagrać. Np. Jungle Julię, dziką, kocią, pewną siebie, wyniosłą. Megainteligentną. Muzyka to jej konik, nikt jej na tym polu nie zagnie. Gra ją Sydney Tamiia Poitier. Tarantino powiedział jej: »Pani bohaterka ma się tak do muzyki jak ja do filmu«. Arlene Butterfly – buntowniczka, ma fenomenalną scenę tańca. Niby niepozornego, ale z chwili na chwilę coraz bardziej zmysłowego. Aż dostałam wypieków. Pomyślałam, że jeśli na mnie tak zadziałał, to jaki efekt wywrze na facetach (śmiech)? Kolejna bohaterka Shanna Banana, czyli Jordan Ladd, ma wieczny słowotok, jest lwicą salonową, imprezy to jej żywioł. I jeszcze Pam – Rose McGowan: słodka blondynka, siedzi przy barze i podrywa mężczyzn na drinka. Patrzyłam na te cztery kobiety i w każdej z nich widziałam jedną z moich koleżanek. Zmysł obserwacji Tarantino, trafność opisu kobiecej natury jest powalający. Myślałam, że na tych czterech fantastycznych rolach koniec. W drugiej części zobaczyłam cztery kolejne...”.

GALA: Świętujesz 24. urodziny. Będzie feta czy kolacja tylko we dwoje?

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Przyzwyczaiłam się, że ten dzień właściwie spędzam sama. Czasami ktoś sobie o mnie przypomni, leniuchując na wakacjach, i zadzwoni z życzeniami. Adam, mój ukochany, jest tak zapracowany, że zazwyczaj nie ma go wtedy w Polsce. Dostaję kurierem naręcze róż i zaproszenie na kameralną kolację po jego powrocie.

GALA: Twoja mama żartuje, że strasznie spieszyłaś się na świat.

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Urodziłam się w tempie ekspresowym, przed terminem. I od razu dałam o sobie znać, bo byłam bardzo rozwrzeszczanym dzieckiem. Może to rodzaj samoobrony? Moi rodzice byli młodzi, mieli czas, chęci i zapał, żeby mnie wychowywać. Od początku czułam presję, że oczekiwania wobec mnie są ogromne. Kiedy urodził się Mariusz, mój młodszy brat, stali się bardziej wyrozumiali i przymykali oko na jego „fantazje”, o co oczywiście miałam do nich pretensje.

GALA: Pierwsze wyprawione urodziny?

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Urodziny to moja dziecięca trauma. Co roku czekałam na ten dzień z nadzieją, że będzie niesamowicie, i zawsze spotykało mnie wielkie rozczarowanie. Nienawidzę moich urodzin. Przyjaciółki miały przyjęcia z wielką pompą, serpentynami, balonami, tortem, prezentami i mnóstwem koleżanek, a ja nie. Wszystko dlatego, że urodziłam się w środku wakacji! Żeby chociaż na początku albo na końcu, ale nie – w sam środek. Nigdy nikogo nie było, wszyscy odpoczywali w górach, nad jeziorem, za granicą, na plaży. Moi rodzice pracowali w wakacje, więc wywozili mnie i brata na dwa miesiące do dziadka i babci. Zapadła wieś, cztery domy na krzyż, ale wokół niesamowicie pięknie: pola, łąki, las, rzeczka i pustka. Jak byłam starsza, pisałam wiersze, czytałam książki, łaziłam po tych polach i wylegiwałam się na trawie. Babcia zawsze się w te nieszczęsne urodziny bardzo starała – był pyszny tort bezowy z dużą ilością kremu. Z dziadkiem grałam w warcaby, szachy lub makao i pozwalał mi wygrywać. Bardzo chcieli mi sprawić przyjemność.

GALA: Wyczekiwałaś na osiemnastkę? Spieszyło ci się do dorosłości?

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA: Bardzo. Wydawało mi się, że jak przekroczę ten magiczny wiek, będę mogła więcej. Wyrwę się z mojego miasteczka, uwolnię od rodziców, wyruszę w świat i zacznę dorosłe życie. Tak się na ten dzień cieszyłam, że z moją przyjaciółką, która pojawiła się dwa dni wcześniej na tej samej porodówce, chciałyśmy te urodziny szczególnie uczcić. Plany były ambitne. Miesiąc wcześniej przygotowałyśmy długą listę gości i bogaty scenariusz przyjęcia. Okazało się jednak, że tej koleżanki nie będzie, tamta wyjeżdża, trzecia pracuje, czwarta złamała nogę, a kolejna jest w szpitalu. Poddałyśmy się i pojechałyśmy na obóz językowy. Było bardzo fajnie – ciekawi ludzie, sporo nauki, ale też zabawy. W każdą sobotę wyłaniano grupę, która wybierze się na niedzielny spektakl do teatru w Warszawie. Była nas prawie setka, a miejsc tylko 30. Żeby było sprawiedliwie, bilety losowaliśmy. Już wtedy marzyłam o szkole teatralnej. Jak na złość, nie udało mi się ani za pierwszym, ani za drugim razem. Trzecia niedziela była szczególna, bo właśnie wtedy wypadały moje 18. urodziny. Ten bilet byłby dla mnie najwspanialszym prezentem.

GALA: Oczywiście go nie wylosowałaś, bo to byłoby zbyt banalne.

Polecamy
Komentarze