MARTYNA WOJCIECHOWSKA Dawna Martyna już nie istnieje!

MARTYNA WOJCIECHOWSKA Dawna Martyna już nie istnieje! Zdjęcia: www.martynawojciechowska.pl, East News

Zdobyła Masyw Vinsona. Na Antarktydzie, w ekstremalnych warunkach, przeszła szkołę życia. Wreszcie miała okazję wszystko przemyśleć i przewartościować. I przyznaje: „Wróciłam odmieniona”. „Gali” opowiada o tęsknocie za córką Marysią i o tym, dlaczego podczas wyprawy nie była akceptowana przez resztę grupy.

GALA: Co czułaś po wylądowaniu na Okęciu, po miesiącu nieobecności w kraju?

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: Ulgę, chyba pierwszy raz w życiu prawdziwą ulgę, że już jestem w domu... Nie tak jak wcześniej, gdy przeważała satysfakcja z dobrej roboty i osobiste zadowolenie. Na dodatek powstrzymywałam łzy wzruszenia przed kamerami i prawdę mówiąc, byłam tym faktem lekko wytrącona z równowagi… Ja się tak rozklejam?

GALA: „Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono” napisała Wisława Szymborska. Miałaś niezłe pole do popisu, a pogoda była wredna: „Antarktyda mnie nie polubiła”...

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: ...ale z drugiej strony, pozwoliła mi jednak zdobyć Masyw Vinsona – podczas ataku szczytowego „okno pogodowe” było wyczuwalne. Antarktyda przychyliła się zatem do moich oczekiwań, próśb i marzeń.

GALA: To była wyprawa trudniejsza niż poprzednie?

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: Nigdy nie odczuwałam takiego szacunku dla ludzi, którzy eksplorowali ten ląd, jak po osobistym zetknięciu się z Białym Kontynentem: dla Amundsena, Scotta, który tam stracił życie, czy Shackletona, którego lodowe piekło uwięziło na dwa lata. Nie ma czystszego, bardziej dziewiczego, ale i mniej przyjaznego człowiekowi lądu. Białe pustkowie, które fascynuje i napawa absolutnym przerażeniem… Gigantyczny kontynent, półtora raza większy od Europy, najwyżej położony, najbardziej suchy, najmniej poznany. Czy wiesz, że w lodach Antarktydy jest uwięzionych aż 90 proc. zasobów słodkiej wody na całej kuli ziemskiej? To najtrudniejsze miejsce do życia dla człowieka – jest się narażonym na poparzenia słoneczne i na odmrożenia jednocześnie... Nigdzie pogoda nie jest tak nieprzewidywalna jak właśnie tam, a temperatura potrafi spaść do minus 80 st. C.

GALA: Przed wyjazdem wystraszyłaś mnie informacją, że nie znasz ludzi, z którymi ruszasz na wyprawę „na jednym pozwoleniu”. I nie wiesz, czy mówią po angielsku.

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: Pierwszy raz wyruszyłam na wyprawę z Polski zupełnie sama. Dołączyłam do austriacko-niemieckiej 5-osobowej grupy wspinaczy. Okazało się, że znają angielski, ale nie chcą mówić w tym języku, bo uznali, że to niemiecka wyprawa i nie muszą. Po prostu. Od początku byłam dla nich intruzem. Byli w swoim gronie, mówili w swoim języku, nie zaakceptowali mnie jako Polki, a to, że jestem dziennikarką, wręcz ich sparaliżowało. Na szczęście miałam ze sobą kamerę – superlekką i małą, która służyła mi za pamiętnik. Zadebiutowałam jako operator i wyżywałam się, nagrywając reportaż dla TVN, mówiłam do kamery, co czuję, robiłam notatki. To był mój wentyl bezpieczeństwa. Uciekałam też myślami do Marysi i do pracy. Przyglądałam się sobie w kategoriach socjologicznych i… przez miesiąc niemal nie mówiłam. Słuchałam, obserwowałam i to było dla mnie – której zwykle się usta nie zamykają – szokujące doświadczenie. Rozmawiałam tylko z Austriakiem Robertem Millerem – jedynym z ekipy, który podał mi rękę.

GALA: Odbijasz sobie to milczenie teraz.

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: Ostatnio usłyszałam taki cytat: „Jeżeli podróż nie miałaby nas czegoś o sobie nauczyć, to cóż byłaby to za podróż?”. Mnie ta podróż nauczyła dużo o ludziach i o mnie samej. Może faktycznie to nie my wybieramy nasze podróże, tylko one nas? Może mnie ta wyprawa wybrała po to, żebym mogła pewne rzeczy inaczej dostrzec? Pierwszy raz zadać sobie pytanie: „Czy warto?”. Zawsze rzucam się na wszystko z ogromną zachłannością, nie myśląc o konsekwencjach. Teraz po raz pierwszy zadałam sobie pytanie: „Po co to wszystko robię? Czy nadal chcę odmrażać sobie tyłek, upadlać się…”.

GALA: Nie za mocne słowa?

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: Wspinaczka jest brzydkim sportem, trudnym doświadczeniem dla kobiety. Pod względem higieny, potrzeb fizjologicznych, utraty pewnej intymności, zarówno duchowej, jak i fizycznej. Każdy gest nabiera innego wymiaru. W Patriot Hills, gdzie czekałam na samolot do bazy pod Vinsonem, usłyszałam cytat z książki George’a Leigh Mallory’ego, który zrobił na mnie wielkie wrażenie.

GALA: To ten, który zginął pod Everestem, próbując go zdobyć?

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: … i ten, który odpowiedział: „Po co go zdobywać? Ponieważ istnieje”. Cytat, o którym mówię, w wolnym tłumaczeniu brzmi: „Nie żyjemy po to, żeby jeść i zarabiać pieniądze. Jemy i zarabiamy pieniądze po to, żeby cieszyć się życiem. Oto, czym jest życie i jaki jest jego sens”.

GALA: Najtrudniejszy moment wyprawy?

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: Zejście ze szczytu prosto w burzę śnieżną, która uwięziła nas na kilka dni w obozie II (3900 m n.p.m.). Bo wchodzi się do góry ze świeżą energią zdobywcy, prze się do przodu, koncentrując się bardzo na zadaniu. No i siły fizyczne są inne. Jak już zdobędziesz szczyt, marzysz o jak najszybszym powrocie do domu… Na Antarktydzie o tej porze roku jest zawsze widno, „noc” odczuwa się w ten sposób, że robi się potwornie, przeszywająco zimno. Pierwszy raz w życiu miałam wewnątrz namiotu minus 30 st. C. Doświadczenie nowe, bo – za przeproszeniem – wszystko w nosie zamarza. A tu trzeba się przebrać, załatwić potrzeby fizjologiczne, spróbować się przespać i zregenerować siły. Kiedy na zewnątrz jest minus 40 st. C, to przy prędkości wiatru ponad 100 km/h odczuwalne zimno to coś między minus 50 a minus 70 st. C.

GALA: Miałaś chwile załamania?

Polecamy
Komentarze