MATEUSZ KUSZNIEREWICZ Gorączka złota

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ Gorączka złota Zdjęcia: Krzysztof Opaliński/PHOTOGRAM

Ma piękny ogród i duży dom, ale nie ma czasu w nim mieszkać. Prowadzi fundację, w której pomaga swoim potencjalnym rywalom. Buduje luksusowy hotel spa. Otwiera Akademię Żeglarską. Ma mnóstwo energii i jeszcze więcej pomysłów. Teraz myśli jednak wyłącznie o jednym: złotym medalu na igrzyskach w Pekinie. W ten sposób chce ukarać Chińczyków!

Spokojny, uprzejmy, stonowany. Wysoki, brązowooki, przystojny. Mógłby chadzać po wybiegu w garniturze od Armaniego, zamiast, jak sam policzył, przez 310 dni w roku oddawać całego siebie oceanicznym żywiołom. Z iskrą w oku spogląda na niego kelnerka w warszawskiej restauracji Przegryź. Ale o kobietach ma nie być...

GALA: Czego pozbawił pana sport?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Najpierw przez częste wyjazdy na regaty straciłem kontakt z kolegami i koleżankami z podwórka i ze szkoły. Nie wyjeżdżałem z nimi na wakacje, kolonie ani zielone szkoły. Na studiach nie wiedziałem nawet, co się z nimi dzieje. Nie uczestniczyłem w akademickim życiu towarzyskim. Teraz także żyję ze znajomymi bardziej korespondencyjnie. Cały czas gdzieś podróżuję i tak będzie do końca sierpnia. Nie mam wolnego. Obiecałem sobie jednak, że po powrocie z igrzysk wszystko się zmieni.

GALA: Ekspresowe życie z rozłąką w tle.

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Trochę tak. Olimpiada jest ciężkim okresem dla sportowca i jego bliskich.

GALA: Dlatego nie zdecydował się pan jeszcze na własną rodzinę?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Tak postanowiłem jakiś czas temu. Przy tempie życia, jakie w tej chwili prowadzę, to byłoby po prostu nie fair, żeby zakładać rodzinę. Nie mógł-bym poświęcić im tyle czasu, ile bym chciał, starając się jednocześnie być najlepszy w tym, co robię. Prowadzę inne życie niż większość ludzi. Musiałem sobie je trochę inaczej zorganizować, przesunąć w czasie niektóre ważne wydarzenia. Ale na wszystko przyjdzie czas. Dobrze o tym wiem.

GALA: Jest pan mężczyzną z zasadami?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Tak. Dojrzałem i wiem, co dobre, a co złe. Nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla innych. Popełniłem kilka błędów w życiu, lecz tego nie żałuję. Była to dobra lekcja, która wiele, wiele mnie nauczyła.

GALA: Czego nie potrafiłby pan wybaczyć drugiej osobie?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Nie znoszę chamstwa, braku szacunku, fizycznego znęcania się nad człowiekiem i zwierzęciem. Nie wybaczyłbym zdrady, jakkolwiek by ją rozumieć, także przyjacielskiej.

GALA: Jakim będzie pan ojcem?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Mam nadzieję, że najlepszym. Znajomi tak mówią, patrząc, jaki mam kontakt z dziećmi. Moi rodzice pokazywali mi świat w różnych jego wydaniach. Wzbudzali moje zainteresowanie poprzez wiele różnych zajęć, na które uczęszczałem. Chodziłem na gimnastykę, tenis, lekcje angielskiego, hiszpańskiego, modelarstwa, należałem do harcerstwa, wcześnie zacząłem podróżować. Miałem możliwość wybrania tego, co mi się podoba, i do dziś pewne umiejętności bardzo mi się przydają. Chciałbym w ten sam sposób wychowywać dzieci.

GALA: Zapisze pan syna na żeglarstwo?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: To ma być córka, podobno.

GALA: Był pan u astrologa?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Żeglarzom rodzą się ostatnio same córki. Podobno dlatego, że siedzimy całymi dniami w zimnej wodzie.

GALA: Lubi pan to swoje wodne życie?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Bardzo! Jestem szczęśliwym człowiekiem. Mam szczęście do najbliższych osób. Do rodziny, przyjaciół i znajomych. Odczuwam radość i przyjemność z tego, co robię. Łączę przyjemne z pożytecznym. Lubię w moim życiu te duże rzeczy i te małe. Jadąc do pani, przejeżdżałem przez Wisłę. Mogłem wybrać wiele innych, prostszych dróg, ale bardzo lubię pewien podjazd w Aleje Ujazdowskie, przy placu Na Rozdrożu. Uwielbiam to miejsce! I nie mogłem się oprzeć, żeby nie nadrobić drogi i tam nie pojechać. Lubię to moje życie, codzienne, zwykłe czynności. Kocham stać godzinami pod prysznicem i czuć, jak leci na mnie woda, której w zasadzie powinienem mieć w życiu dość, ale... Albo wczoraj, kładąc się spać, już myślałem o pysznym śniadaniu, które chciałem dzisiaj przygotować.

GALA: Co podano?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Jaja sadzone na szynce. Poszedłem rano po świeże bułki. Spacer, ładna pogoda, po prostu idealny początek dnia!

GALA: Nigdy nie dopada pana depresja?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Depresja? Nie wiem, co to znaczy! Oczywiście zdarzają mi się czasem takie dni, kiedy działam trochę wolniej i mam gorszy humor. I dobrze, że tak jest, bo inaczej pomyślałbym, że jestem z innej planety.

GALA: Nie chciał pan tego żeglarstwa nigdy rzucić w diabły?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Były takie momenty. Rzadko, ale były. Narzuciliśmy sobie takie tempo, że każdy trening był ciężki, nie do zniesienia. Miałem też taką chwilę, kiedy chciałem odejść ze sportu. Pojechałem na igrzyska do Sydney ze wszystkimi swoimi mistrzowskimi tytułami, byłem głównym faworytem i zająłem czwarte miejsce. Do podium zabrakło mi jednego punktu. Chciałem to rzucić w cholerę, miałem chwilę załamania. Ale jak emocje już opadły, zakasałem rękawy i wziąłem się do pracy. Gdy stanąłem na podium w Atenach cztery lata później, to... dla takich chwil się żyje!

GALA: Często rozmawia pan z własną łodzią?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Wyznaję zasadę, że jak łódce zrobi się dobrze, jak się o nią zadba, oszlifuje, pogłaszcze, to wtedy ona potrafi wszystko to oddać. Nie daj Boże zapomnieć o niej! Wtedy wyników nie będzie.

GALA: A co najbardziej pana śmieszy w Kusznierewiczu?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Potrafię sobie robić jaja z samego siebie.

GALA: Wystąpiłby pan w programie „Gwiezdny cyrk”?

MATEUSZ KUSZNIEREWICZ: Boże, uchowaj! Dostaję mnóstwo takich propozycji, ale to nie mój świat. Tańce, forty ani cyrki zupełnie mnie nie kręcą. Jednej rzeczy tylko nie rozumiem. Ludzie, zabiegając o popularność, biorą udział w takich programach i nagle stają się gwiazdami. O co tutaj chodzi?

Polecamy
Komentarze