MIASTO ZAKOCHANYCH Festiwal w Cannes

MIASTO ZAKOCHANYCH Festiwal w Cannes

Głośne romanse, wielka miłość, ujawnione namiętności... Cannes wzbudza nie tylko filmowe emocje. Wspominamy najsłynniejsze pary z czerwonego dywanu.

CANNES 1958 SOPHIA LOREN & CARLO PONTI

W latach 50. i 60. byli najpopularniejszymi gwiazdami festiwalu. Piękna aktorka i potężny producent filmowy stanowili łakomy kąsek dla poszukiwaczy taniej sensacji. Nieżyczliwi szeptali nawet, ze związek Sophii Loren i Carla Pontiego bardziej przypomina kontrakt biznesowy niż miłość. Bardzo sie jednak mylili. To właśnie w Cannes zakochani mieli możliwość pokazać światu silę swojego uczucia. Sophia na każdym kroku podkreślała, że nie wyobraża sobie życia bez Carla. I rzeczywiście. W 1954 roku, właśnie podczas festiwalu, producent wręczył jej diamentowy pierścionek. Tylko najbliżsi znajomi pary wiedzieli, że sie oświadczył. Ślub wzięli w 1957 roku. Co prawda później musieli anulować małżeństwo, gdyż prawo włoskie nie uznało zagranicznego rozwodu Pontiego z poprzednia żona i oskarżono go o bigamie. Kiedy jednak producent przyjął francuskie obywatelstwo, nic już nie stało im na przeszkodzie. W kwietniu 1966 roku, miesiąc przed 19. festiwalem filmowym, Loren i Ponti pobrali sie po raz drugi. Ceremonie zorganizowali we francuskim miasteczku Sèvres. „Nowożeńcy” świętowali także w Cannes.

CANNES 1960 GRACE KELLY & KSIĄŻĘ RAINIER

Nie chciała przyjechać do Cannes w 1955 roku. Zgodziła sie dopiero wtedy, gdy agent zagroził jej poważnymi konsekwencjami finansowymi. Gwiazda filmu „Dziewczyna z prowincji”, za który dostała Oscara, długo nie mogła sie odnaleźć w tłumie fanów. Razem z Olivia de Havilland i Pierre’em Galante uciekali do pobliskiego Monako. To właśnie tam poznała najbardziej pożądanego kawalera w Europie, księcia Rainiera III. Arystokracie nie przeszkadzała nawet niewyprasowana sukienka, która miała wtedy na sobie. Grace długo tłumaczyła, że w hotelu nie było prądu, dlatego wygląda tak niewyjściowo. „On tylko patrzył na nią i się uśmiechał. Zakochał sie od pierwszego wejrzenia” – mówiła później przyjaciółka aktorki Olivia de Havilland. 11 miesięcy później byli już małżeństwem.

CANNES 1968 SHARON TATE & ROMAN POLAŃSKI

Na 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes reżyser pojechał ze swoją świeżo poślubioną żoną. Ze względu na niepokoje polityczne we Francji uroczystość jednak przerwano. Na ulicach Paryża studenci domagali sie kulturalnego odrodzenia. Do protestów przyłączyło się również środowisko filmowe. 19 maja festiwal odwołano. Polańscy wyjechali do USA. Sharon dowiedziała sie wtedy, ze jest w ciąży. Wynajęli rezydencje w spokojnej dzielnicy Hollywood, na Cielo Drive, które stało sie ulubionym miejscem spotkań śmietanki Los Angeles. Sharon miała rodzic w sierpniu, reżyser pojechał wtedy do Europy kręcić film. Żona odwiedzała go w Londynie, ale na ostatnie tygodnie ciąży wróciła do Beverly Hills. 10 sierpnia gospodyni pracująca dla Sharon znalazła na terenie posiadłości piec zmasakrowanych ciał. Aktorka została pchnięta nożem 16 razy, zabójca była grupa Charlesa Mansona.

CANNES 1969 JANE BIRKIN & SERGE GAINSBOURG

Cannes w 1969 roku żyło nie tylko filmem. Kilka miesięcy wcześniej Jane Birkin i Serge Gainsbourg nagrali swój największy hit „Je t’aime... moi non plus”. Zaraz po premierze dziennikarze z całego świata, politycy, a nawet papież uznali te piosenkę za głęboko niemoralna. Jednak gwiazdy show-biznesu, które zjechały na 22. Festiwal Filmowy, nie odwróciły sie od „skandalistów”. Wręcz przeciwnie. Jane i Serge na każdym kroku otrzymywali wyrazy wsparcia i gratulacje za wielki hit. Mimo ze „Je t’aime...” było zakazane w większości francuskich rozgłośni radiowych, rozbrzmiewało na popremierowych przyjęciach w klubach na Lazurowym Wybrzeżu. „Prowokowanie jest mi potrzebne do życia jak tlen” – tłumaczył Gainsbourg. „Siedzieliśmy w dwóch końcach studia nagrań, każde z nas miało mikrofon. Potrzebowaliśmy tylko dwóch powtórek. Piosenka płynęła z naszych serc” – dodała Jane.

CANNES 1971 YOKO ONO & JOHN LENNON

Eks-Beatles i jego żona Yoko w Cannes próbowali znaleźć trochę spokoju. Piosenkarz wierzył, że może w miejscu, gdzie są same gwiazdy, oni w końcu staną się niewidzialni. „Listonosz chce autograf. Taksówkarz prosi o zdjęcie. Kelnerka marzy, żeby uścisnąć moja rękę. Każdy nieświadomie zabiera kawałek mnie”. Na festiwalu również nie było inaczej. Mimo ze para próbowała trzymać się w cieniu, fani nie dali im spokoju. „Kiedy po miasteczku rozeszła sie wiadomość, że przyjechali John i Yoko, wszyscy zaczęli ich szukać. Doszło do tego, ze aktorzy, którzy do tej pory byli w centrum zainteresowania, poczuli sie trochę urażeni” – opowiadał dziennikarz francuskiego radia. Po powrocie do Londynu John zamknął sie w studiu i nagrał swój drugi solowy album „Imagine” z kultowa już piosenka pod tym samym tytułem.

CANNES 1973 JOANNE WOODWARD & PAUL NEWMAN

Aktorka jeszcze w latach 50. „szantażowała” bożyszcze kobiet, ze jeżeli nie weźmie z nią ślubu, będzie musiała przyjąć inną propozycje. Newman był wtedy mężem Jackie White. Nie zastanawiał sie jednak długo. W 1958 roku wzięli ślub. „To przewróciło moje życie do góry nogami. Zostałam żoną najprzystojniejszego faceta w Hollywood, zaczęłam wygrywać na znaczących festiwalach” – tłumaczyła Joanne. W Cannes w 1973 roku była nominowana do Złotej Palmy za film „Bezbronne nagietki”. Mimo ze nie była uważana za faworytkę, zdobyła i to wyróżnienie. „Jeszcze przed ogłoszeniem wyników szukałem kogoś, kto założy się ze mną o parę tysięcy dolarów, kto wygra – żartował Newman. – Chyba widzieli moja pewna minę. Nikt sie nie zdecydował”

CANNES 1974 ANJELICA HUSTON & JACK NICHOLSON

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze