MICHELLE PFEIFFER Metoda na powrót

Olśniewa po pięciu latach nieobecności w Hollywood. Michelle Pfeiffer gra aż w trzech kasowych produkcjach i wygląda młodziej o 10 lat. Zniknęła u szczytu sławy, by poddać się serii zabiegów upiększających za ponad 350 tysięcy dolarów - spekulują media. Czy to prawdziwy powód jej urlopu?

Hollywood pogodziło się z jej decyzją. Po premierze "Białego oleandra" w 2002 roku Michelle Pfeiffer zniknęła z ekranu. Nie dlatego, że brakowało kolejnych propozycji. Poprzednie produkcje: "Sam" i "Co kryje prawda?", sprawiły, że mogła przebierać w scenariuszach. Wybrała tylko jeden. Podłożyła głos w kreskówce "Sindbad: Legenda siedmiu mórz". "Zrobiłam to dla dzieci. One uwielbiają filmy animowane. Wcześniej nic im nie powiedziałam, były kompletnie zaskoczone, kiedy Eris, moja bohaterka, zaczęła mówić głosem mamy" - tłumaczyła. Jej rozstanie z Hollywood potrwało pięć lat. Teraz Michelle Pfeiffer oglądamy w aż trzech kasowych produkcjach. W remake'u musicalu "Lakier do włosów", filmie fantasy "Gwiezdny pył" i komedii romantycznej "Nigdy nie będę twoja" (w Polsce od 9.11). Wciąż jednak nie wyjaśniła, dlaczego zniknęła na tak długo.

"Zmęczyło ją tempo życia w Hollywood" - twierdzą obserwatorzy show-biznesu. Pfeiffer narzekała, że ciągła presja zawodowa nie wpływa dobrze na jej życie prywatne. "Chciałam być dla rodziny. A przez długi czas było na odwrót. Czułam, że to oni, moje dzieci i mąż, są dla mnie. Mogłam liczyć na ich wsparcie, ale nie byłam w stanie zagwarantować im tego samego. To źle świadczyło o mnie jako żonie i matce" - mówiła. Mediom takie wytłumaczenie jednak nie wystarczyło. Przecież była na szczycie, trzy razy nominowano ją do Oscara. "Dużo ryzykowała. Taka ucieczka od pracy mogła oznaczać tylko jedno - zawodową śmierć. Albo jest się na szczycie, albo można zapomnieć o pierwszych stronach gazet. To zamknięte koło" - opowiadał były agent gwiazdy. W tym samym wywiadzie przyznał, że kiedy patrzy na jej zdjęcia sprzed 10 lat i obecne, nie widzi żadnej różnicy. To stwierdzenie wywołało kolejną falę domysłów. "Ile zabiegów plastycznych można zrobić przez pięć lat?" - pytały brukowce.

Internauci na forach wymieniali możliwe zabiegi i kwoty, które aktorka miałaby za nie zapłacić. Najczęściej przypisywano gwieździe likwidację zmarszczek na twarzy, korekcję biustu, pośladków i ud oraz zrobienie licówek na zębach. Całkowity koszt operacji według specjalistów zamyka się w kwocie 350 tysięcy dolarów. Czy Pfeiffer wzięła przykład z Demi Moore, dzięki chirurgii odmłodzonej o blisko 20 lat? "To kompletne bzdury. Nie jestem wyznawczynią kultu młodości i piękna i nie byłam u chirurga plastycznego. Może kiedyś przyjdzie taki moment w moim życiu, kiedy stwierdzę, że skalpel może mi pomóc, ale jeszcze nie teraz" - mówiła Michelle Pfeiffer zniecierpliwiona powtarzającymi się doniesieniami. Nie mogła jednak zapomnieć, że to dzięki urodzie znalazła się w hollywoodzkiej pierwszej lidze. Pierwsze serialowe castingi wygrywała nie talentem, ale piękną twarzą i figurą modelki. "Nie mogłam tego zrozumieć. W szkole byłam najbrzydsza w klasie. Nawet nauczycielki mówiły o mnie, że jestem duża i mało dziewczęca" - wspominała. "Nagle, miałam wtedy 17 lat, podszedł do mnie najprzystojniejszy chłopak w szkole i zaprosił na randkę. Od tamtego czasu ludzie zaczęli mówić, że jestem ładna". Michelle przez całą szkołę średnią chciała zostać dziennikarką. Interesowały ją trudne tematy społeczne. Jednak za namową przyjaciółek spróbowała sił w show-biznesie. Pierwsze role nie były spełnieniem marzeń, ale pozwalały jej pozytywnie patrzeć w przyszłość. "Okazało się, że mogę się utrzymać z grania. Niektórzy producenci mówili nawet, że mam szansę przeskoczyć z serialu na duży ekran". Czekała na to trzy lata. W 1982 roku zgłosiła się na casting do drugiej części kultowego musicalu "Grease". Jak wspomina: "bez nadziei na otrzymanie jakiejkolwiek roli". Kiedy weszła do sali, reżyserka Patricia Birch wiedziała, że ma przed sobą odtwórczynię głównej roli. "Ludzie poszliby ją oglądać w kinie, nawet jeśli nie powiedziałaby ani jednego słowa. Jej uroda magnetyzowała, ale nie onieśmielała. Ciągle była typem dziewczyny-kumpla. Takiej, która mogła wygrać każdy konkurs piękności - mówiła o Michelle. - A na dodatek potrafiła śpiewać i tańczyć". Film okazał się sukcesem. Nie pobił co prawda wyników pierwszej części, ale sprawił, że 24-letnia aktorka stała się znana. Dobra passa trwała. Szczęśliwa w małżeństwie z reżyserem Peterem Hortonem mogła planować poważną karierę. Rok później zagrała u boku Ala Pacino w "Człowieku z blizną".

Mądrze dobierała role. Nie chciała zostać zaszufladkowana, a z takim wyglądem producenci widzieli ją tylko w komediach romantycznych. Michelle udowodniła jednak, że jest wszechstronna. Mogła zagrać w thrillerze "Czarownice z Eastwick", a niecały tydzień po skończeniu zdjęć wcielić się w rolę wdowy po gangsterze w komedii "Poślubiona mafii". Jednak takie tempo pracy odbiło się na życiu prywatnym aktorki. Sukcesy Michelle frustrowały jej męża, któremu w Hollywood nie szło tak dobrze. Coraz częściej był kojarzony tylko jako mąż gwiazdy. Michelle próbowała mu pomóc, chciała nawet urodzić dziecko, by scementować związek. Po wielokrotnych próbach ratowania małżeństwa wystąpiła o rozwód. Po rozstaniu rzuciła się w wir pracy. Z tego czasu pochodzą jej najgłośniejsze role: w "Tequila Sunrise" i "Niebezpiecznych związkach". Długo jednak mężczyzn trzymała na dystans. Dopiero aktor Fischer Stevens sprawił, że znowu zaczęła myśleć o założeniu rodziny.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze