MONIKA JARUZELSKA Grzech chcieć więcej

MONIKA JARUZELSKA Grzech chcieć więcej Zdjęcia: Piotr Porębski/Metaluna

Szczęśliwa kobieta. Od kilku lat singielka. Prowadzi Szkołę Stylu i urządza nowe mieszkanie w przedwojennej kamienicy. Interesuje się polityką. Z uwagą śledzi proces ojca. Nie ma wątpliwości, że wyrok w tej sprawie niewiele zmieni. „Dla mnie najważniejsze jest zdrowie ojca. Czy on to wszystko wytrzyma fizycznie” – mówi „Gali”. Przed rozmową oprowadza nas po swoim wymarzonym domu.

GALA: Mam wrażenie, że znalazłaś mieszkanie swoich marzeń?

MONIKA JARUZELSKA: Powiedziałabym, że nawet więcej. Nie śmiałam marzyć, żeby kiedyś takie mieszkanie mieć. W centrum Warszawy, nieopodal Łazienek i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To miejsca mojego dzieciństwa. Urodziłam się, kiedy rodzice mieszkali na placu Na Rozdrożu, a babcia kilka ulic dalej. Zawsze czułam się mocno związana z tą częścią Warszawy, obecną w literaturze dwudziestolecia międzywojennego, naznaczoną historią i po prostu bardzo piękną. Od kilku lat, po urodzeniu Gucia, szukałam nowego mieszkania. Byłam bardzo przywiązana do poprzedniego, które jest zresztą w pobliżu, ale były tam dwa pokoje i Gucio nie miał swojego. Szukałam czegoś większego, cichego, zielonego i co najważniejsze – z przedwojenną, drewnianą stolarką okien i drzwi.

GALA: Kamienica, w której teraz mieszkasz, jest niezwykła.

MONIKA JARUZELSKA: To dom z tradycjami, klimatem. Wybudowano go w latach trzydziestych, podobno z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego. Przed wojną mieszkał tu premier Walery Sławek, który popełnił samobójstwo. Po wojnie zamieszkał Stefan Kisielewski, Mira Michałowska. Moje mieszkanie kupiłam od rodziny pewnego generała. Co ciekawe, ten dom znałam już jako dziecko. Przypomniała mi to mama. W tej kamienicy mieszkał profesor Marian Garlicki, doskonały ortopeda, z którym rodzice byli zaprzyjaźnieni. Kiedyś byliśmy u niego na przyjęciu. Żona profesora robiła wspaniałe orzechowe torty. Ich mieszkanie zapadło mi głęboko w pamięć. Kojarzyło mi się z wielkim światem, budziło nieznaną tęsknotę. Pamiętam do dziś jego piękny wystrój. I po latach kamienica z dziecięcych marzeń do mnie wróciła.

GALA: Kiedy weszłaś tu pierwszy raz, co cię najbardziej urzekło?

MONIKA JARUZELSKA: Najpierw zobaczyłam piękną klatkę schodową w stylu art déco, która mi przypominała kamienicę z mojego dzieciństwa na Starej Ochocie. Drzwi wejściowe do mieszkania były solidne, przedwojenne. Stanęłam w przedpokoju, z którego było widać gabinet, i widok za oknem mnie urzekł. Był początek grudnia, słoneczny, mroźny dzień, spadł śnieg, ośnieżone gałęzie drzew niemal wchodziły do pokoju. Każdego dnia mam wrażenie, że mieszkam w środku parku. Lubię siedzieć i patrzeć na wiewiórki, które biegają po drzewach. Słyszeć, jak deszcz uderza o liście. Każda pora roku jest tu piękna. Nawet listopadowe dni. Mgła, gołe drzewa i zapalone gazowe latarnie. Niezwykle romantyczna sceneria, jak z „Nocy listopadowej”.

GALA: Poprzednio też mieszkałaś w starej kamienicy.

MONIKA JARUZELSKA: Źle bym się czuła w nowym budynku. Lubię miejsca, które mają swoją historię, duszę. Może wiąże się to trochę z moją nostalgiczną naturą. Kiedy wyprowadzałam się ze starego mieszkania, czułam duży smutek. Miałam poczucie, że opuszczam część swojego życia. Bardzo zwracałam uwagę, komu sprzedaję mieszkanie. Podobnie jak znalezionego kota, chciałam je oddać w dobre ręce. Kupiła je miła, piękna dziewczyna, z bardzo dobrym gustem, która doceniła na przykład klamki w starych oknach.

GALA: W starych wnętrzach czujesz się bezpieczniej?

MONIKA JARUZELSKA: Coś w tym jest. Lubię stałość, stabilność, pewną ciągłość. Bardziej cenię książki z antykwariatu niż te nowe. Lubię zobaczyć, że jakaś strona była szczególnie czytana, coś jest zaznaczone ołówkiem, jest napisana dedykacja. Czasem wtedy dopowiadam sobie różne historie. Mam wrażenie, jakbym przygarnęła bezdomną książkę, która znalazła bezpieczne miejsce na mojej półce.

GALA: Kanapa, na której siedzimy, też ma swoją historię?

MONIKA JARUZELSKA: Nawet mówię: „Mój dom jest tam, gdzie jest moja kanapa”. Została zrobiona w 1934 roku, a u mnie jest już od dwudziestu kilku lat. Zmieniam jej tylko obicia. Obrazy, które wisiały u babci, teraz wiszą u mnie. Tamten fotel w gabinecie przez wiele lat był ulubionym fotelem taty. Zabrałam tu większość rzeczy ze starego mieszkania. Część wywiozłam do mojego domu na Mazurach. Stary klosz od lampy, która stała na biurku u mamy, najpierw wyniosłam na śmietnik, a następnego dnia po niego wróciłam.

GALA: Masz jakiś przedmiot, który w twojej rodzinie jest przekazywany od pokoleń?

MONIKA JARUZELSKA: Mam jedynie pierścionek po chrzestnej mamie mojego taty. To żałobna biżuteria z okresu po powstaniu styczniowym, z czarnym brylantem. Pierścionek nosiła moja mama i dała mi go po maturze. Zawsze go teraz noszę.

GALA: Pomyślałaś: nowe mieszkanie, nowe życie?

MONIKA JARUZELSKA: Nigdy tak nie myślę. W żadnych, najbardziej przełomowych momentach nie miałam poczucia nowego życia. Dla mnie wszystko ma ciągłość, cokolwiek się dzieje. Jest po prostu moim życiem. Bawią mnie wypowiedzi niektórych młodych gwiazd, dla których zmiana fryzury bywa zapowiedzią ich nowego życia.

GALA: Kilka miesięcy temu powiedziałaś, że w twoim życiu pojawił się ktoś ważny, ale za wcześnie o tym mówić.

MONIKA JARUZELSKA: A teraz już za późno (śmiech).

GALA: Kiedyś mi mówiłaś, że już nie chciałabyś się zakochać. Rozumiem, że nadal tak jest?

MONIKA JARUZELSKA: Wszystkie znaki na niebie i ziemi mi mówią, że to zawsze tylko bardziej komplikuje mi życie, a nie pomaga. Mam teraz dobry czas zawodowy, rozwija się moja szkoła dla stylistek, współpracuję z różnymi firmami. Myślimy z Beatą Tyszkiewicz i Karoliną Wajdą o założeniu Szkoły Stołu, uczeniu dobrych zasad ubierania i podawania do stołu, kultury jedzenia. Zdecydowanie stawiam na pracę.

GALA: Gucio nie chciałby mieć w domu mężczyzny?

Polecamy
Komentarze