NATALIA LESZ Buntuję się, ale mądrze

Zdobyła Superjedynkę dla najlepszej debiutantki festiwalu w Opolu i wystąpiła na jednej scenie z Céline Dion. W sierpniu prawdopodobnie zobaczymy ją na festiwalu w Sopocie. Natalia Lesz szturmem zdobywa polską scenę muzyczną. Ale zanim osiągnęła sukces, musiała się zmierzyć z własnymi emocjami.

Prywatnie Natalia w niczym nie przypomina seksbomby spoglądającej na mnie z okładki jej debiutanckiej płyty. Filigranowa, szczupła i bez makijażu, wygląda na nie więcej niż 16 lat. Jako córka założyciela Softbanku i prezesa funduszu inwestycyjnego G.N.A. może być spokojna o przyszłość. Ona jednak woli sama się o nią zatroszczyć. I zawsze stawia na swoim. Gdy tylko skończyła studia, bez żalu zrezygnowała z opłacanego przez tatę nowojorskiego apartamentu. Przeniosła się do ukochanego do Los Angeles, zaczęła uczyć śpiewu i tańca. Wszystko zmieniło się, kiedy jej piosenka „Power of Attraction” znalazła się na 24. miejscu w rankingu
najlepszych utworów amerykańskiego „Billboard Magazine”. Skazana na sukces? Nie każda debiutantka zgarnia sprzed nosa nagrodę zespołowi Feel. I nie każda zostaje „namaszczona” przez samą Céline Dion.

GALA: Ustalmy na początku, gdzie mieszkasz – w USA czy w Polsce?

NATALIA LESZ: Trzy miesiące temu wróciłam do Polski po 12 latach w Ameryce. Wyjechałam tam zupełnie sama i zostałam.

GALA: Rodzice nie protestowali?

N.L.: Chyba nie zostawiłam im wyboru. To był klasyczny szantaż emocjonalny.

GALA: Powiedziałaś: „Albo mnie puścicie, albo coś sobie zrobię”?

N.L.: Mniej więcej. Tak.

GALA: Dlaczego chciałaś wyjechać?

N.L.: Przez lata byłam wzorową uczennicą, przewodniczącą klasy, świetną baletnicą. Ale gdy miałam 15 lat, pewne sprawy się skomplikowały, nawarstwiły. Zaczęłam lekko wariować i po prostu poczułam, że muszę coś zrobić ze swoim życiem, dokonać zmian. Buntowałam się, bo brakowało mi autorytetów, uwagi, ciepła. Miałam problemy z samą sobą, nie potrafiłam dogadać się z rodzicami.

GALA: Prowadziłaś z nimi wojnę?

N.L.: Nie potrafiłam. Choć moi rodzice są naprawdę fajnymi ludźmi, jednak mnie  nie rozumieli. W związku z tym miałam wiele złych emocji, które z czasem obróciły się przeciwko mnie.

GALA: Ktoś z twojego otoczenia zorientował się, że dzieje się z tobą coś złego?

N.L.: Rodzice, a potem jeden z moich nauczycieli. Wtedy sama już nie wiedziałam, czy to ja zwariowałam, czy oni. Miałam poczucie, że muszę jak najszybciej odciąć pępowinę. Zamknęłam się w sobie, buntowałam przeciwko
nakazom, straciłam apetyt.

GALA: Kto ci pomógł? Psycholog?

N.L.: Moje doświadczenia z psychologami wspominam jako makabryczne. Psycholodzy bardziej mi chyba zaszkodzili, niż pomogli. Nie wiem, jak jest teraz, ale naście lat temu w Polsce niewiele było wiadomo na temat chorób „duszy”. Diagnoza była uproszczona do hasła „problemy okresu dorastania”. Pamiętam lekarkę, która kompletnie nie rozumiała powagi sytuacji. Jej zdaniem wystarczyło delikwentowi założyć kaftan bezpieczeństwa, podać odpowiednie środki farmaceutyczne, żeby wszystko wróciło do normy. I pomyśleć, że do takiej osoby po pomoc zwracali się zdesperowani rodzice...

GALA: Jednak udało ci się wrócić do zdrowia.

N.L.: Trwało to prawie trzy lata. Na szczęście w Stanach poznałam ludzi, którzy mieli do tej sytuacji zupełnie inne podejście.

GALA: Chorowałaś na anoreksję?

N.L.: Nie wiem. Dziś trudno określić, czy to była anoreksja, czy depresja, czy po prostu bunt wobec wszystkiego i wszystkich. Strasznie cierpiałam, przez chorobę nie mogłam też złapać normalnego kontaktu z ludźmi.

GALA: Wyjazd z kraju, opuszczenie domu to trudna decyzja. Nie żałowałaś?

N.L.: Nie, to było moje szczęście w nieszczęściu. Prędzej czy później i tak wykonałabym ten ruch. Marzyłam o tym, żeby się usamodzielnić. Poza tym chciałam do perfekcji opanować angielski.

GALA: W USA byłaś zupełnie sama. I chcesz powiedzieć, że nie tęskniłaś?

N.L.: W dniu wyjazdu, gdy rozstawałam się z rodzicami, bardzo płakałam. Miałam poczucie winy, bo oni byli w strasznym stanie, wyrywali sobie włosy z głowy. Ale wiedziałam, że muszę od nich odejść. Prawda jest taka, że i oni, i ja jesteśmy szczęśliwsi, gdy przebywamy osobno.

GALA: Bardzo smutne jest to, co mówisz.

N.L.: Ale prawdziwe, i wszyscy w rodzinie zdajemy sobie z tego sprawę. Wracając do twojego pytania, w Nowym Jorku, gdzie zamieszkałam, zamiast tęsknić, skupiłam się na dwóch zadaniach: skończeniu szkoły średniej, a potem uniwersytetu z jak najlepszymi wynikami. Moje dni były bliźniaczo do siebie podobne: szkoła–dom, szkoła–dom. Gdy inni szli do klubu, ja wolałam się położyć, żeby rano być wypoczęta i móc działać.

GALA: Przecież od czasu do czasu wychodziłaś, z kimś się spotykałaś. Musiałaś nawiązać przyjaźnie, choćby w szkole?

N.L.: Kolegowałam się z pewną Szwedką, Jako jedyne Europejki w liceum stanowiłyśmy naturalny duet. Na uniwersytecie o przyjaźnie było dużo trudniej, bo tam – dla odmiany – byłam jedyną Europejką wśród 60 przyjętych na 2600 zdających do prestiżowej Tisch School of the Arts na New York University. Studiowałam na wydziale wokalno- aktorskim. Panuje tam niezwykle silna konkurencja. Może dlatego między studentami było wiele zawiści. Amerykanie wściekali się, gdy dostawałam rolę, bo nie mieściło im się w głowie, że „obca” z akcentem jest od nich lepsza.

GALA: Uodporniłaś się wtedy na krytykę? Teraz, gdy czytasz w internecie, że należysz do bananowej młodzieży, że za twoją karierą stoi tata milioner, nie robi to już na tobie wrażenia?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze