NATALIA PRZYBYSZ Rybka i rekin

NATALIA PRZYBYSZ Rybka i rekin Zdjęcia: Jacek Poremba

Wraca do gry. W pojedynkę. Twórcza rozłąka z młodszą siostrą zapowiada się na dłużej. „Z Pauliną mamy świetne relacje. Łączy nas niezniszczalna chemia. Będę przy jej porodzie” – mówi „Gali”. 25. urodziny świętuje razem ze swoim chłopakiem rekinem i pierwszą solową płytą.

Kiedy wydały pierwszy album „Sistars. Siła sióstr”, Natalia miała 20 lat, a Paulina 18. W mediach pojawiły się entuzjastyczne recenzje. Pisano, że zespół, a właściwie dwie młodziutkie siostry, to objawienie, rewelacja, nadzieja. Tekst „Sutry”, która ukazała się na singlu w 2004 roku, znały na pamięć wszystkie polskie nastolatki. W 2007 roku wydały ostatni wspólny album „The Best of Sistars”. Potem zespół się rozwiązał. Narosło mnóstwo plotek, głównie dotyczyły relacji między siostrami: zawiść, zazdrość, nieszczęśliwa miłość. Siostry nie dementowały niczego publicznie, więc tylko bliscy i przyjaciele wiedzieli, że w ich relacjach nic się nie zmieniło. Paulina zaczęła pracować nad solową płytą „Soulahili” (wydała ją w styczniu 2008 roku), a Natalia wyjechała do Londynu. Dlatego w jej kompozycjach jest teraz dużo „hanibalizmów”, motywów zaczerpniętych z piosenek, których uczył ją w Londynie Hannibal, nauczyciel śpiewu.

GALA: Skończyłaś 25 lat. Za kilka dni wydajesz pierwszą solową płytę: „Natu: Maupka Comes Home”. Fajny prezent.

NATALIA PRZYBYSZ: Ćwierćwiecze! Brzmi poważnie! Mam nadzieję, że trochę się wyrobiłam. Wcześniej byłam mniszką. Eteryczne stworzenie skupione na swoim wewnętrznym świecie, odgrodzone od prawdziwego życia. Moja pani doktor powtarzała: „Wiem, że tu na ziemi, wśród ludzi, nie jest zbyt fajnie, ale masz tu wrócić i być”.

GALA: I jesteś. Dojrzałaś?

NATALIA PRZYBYSZ:Moje patrzenie na świat jest nadal dziecinne, nie umiem tego zmienić. Kiedy słucham poważnej śpiewaczki, np. Cassandry Wilson, to w jej piosenkach są same konkrety: rozstania, samotność, tęsknota... Emocje, które rozsadzają człowieka. Mam taką chorobę, że robię tylko piosenki pozytywne. Moje utwory to takie sanatorium, spa, relaksujący masaż lomi-lomi. Mało w tym „mięsa”, brutalnej strony życia.

GALA: Przesadzasz. „Lion Girl”, dziewczyna lew, to brzmi całkiem groźnie.

NATALIA PRZYBYSZ: Widziałam taki obrazek Osho (kontrowersyjny, hinduski guru – przyp. red.): stado owiec pasie się na łące i do jednej z nich jest przywiązany sznurkiem lew. Ten lew nie wie, że jest lwem, bo otaczają go wyłącznie owce. Z nimi spędza całe życie, one kształtują jego osobowość. Mówią mu: „Lew, ty się nie wychylaj, bo to nie leży w twojej naturze. Jesteś łagodny, lękliwy i słaby”. On im wierzy, bo nie ma nikogo, kto przypomniałby mu, jaka jest jego prawdziwa natura. Moja lion girl też nie wie, że jest lwicą, ponieważ żyje w świecie ludzi, którzy wysysają z niej energię. Cierpi na przerost ambicji, bo pozwoliła sobie wmówić, że musi wszystko kontrolować: w roli matki, żony, kobiety pracującej, kochanki. W efekcie nie panuje nad niczym, jest zmęczona, sfrustrowana, nieszczęśliwa.

GALA: I ty podpowiadasz jej...

NATALIA PRZYBYSZ:...kochana, nie pozwól, żeby inni powiedzieli ci, jak się czujesz i kim jesteś. Sama to zbadaj. Świat nie oczekuje od nas niczego więcej. Warto rozejrzeć się za ludźmi silnymi, którzy potrafią nas zainspirować, a nie zdominować. Trzeba być czujnym, nie ufać każdemu. Czytałam niedawno książkę Pinkoli Clarissy Estes „Biegnąca z wilkami”. Kobiety uczą swoje córki zaufania do wszystkich. Nawet najbardziej podejrzanym typom wierzą, że w głębi duszy są dobrzy i pełni pozytywnych intencji. Wilczyca natomiast uczy swoje dzieci nieufności do innych, skutecznej ucieczki, obrony i wiary we własną siłę. Dzięki takiemu wychowaniu wilki są silne, mądre i przebiegłe.

GALA: Podoba ci się ten model?

NATALIA PRZYBYSZ: Podoba mi się postać Dzikiej Kobiety, która wie, czego chce, wie, co jest warta, wie, że wszystko, o czym marzy, może stać się rzeczywistością.

GALA: Jesteś wojownicza i stanowcza.

NATALIA PRZYBYSZ: Długo nie umiałam głośno mówić, co czuję, co chcę robić naprawdę. Zero asertywności. Aż w końcu zaczęła się we mnie budzić wojowniczka, ale w taki nagły sposób, że Paulina, moja siostra, nie mogła ze mną wytrzymać.

GALA: To dlatego o waszym rozstaniu pisano w prasie: nagłe, niespodziewane, gwałtowne.

NATALIA PRZYBYSZ: Nie dlatego. My, siostry, w ogóle się nie rozstałyśmy. Chciałyśmy sobie zrobić przerwę od nagrywania z chłopakami i trochę od tras koncertowych. Zdrowa relacja z drugim człowiekiem nie polega tylko na tym, żeby się uzależnić, ale też nauczyć się funkcjonować oddzielnie. Każdy potrzebuje wolności, niezależności. Dla mnie to było fantastyczne, że pojechałam do Londynu, robiłam swoje, a Paulina w Polsce nagrywała własną płytę. Mamy ze sobą świetne relacje. To ja będę przy porodzie jej dziecka. Jest między nami niezniszczalna chemia.

GALA: Kiedy zaczęłyście śpiewać w Sistars, byłyście dziećmi.

NATALIA PRZYBYSZ: Grałyśmy za dużo, byłyśmy za młode, jak to wszystko się zaczęło. Jechałyśmy pociągiem rozpędzonym za bardzo w stosunku do realnego, płynącego czasu. Docierałyśmy do jakichś miejsc, nawet nie zdążyłyśmy się rozejrzeć, a już trzeba było wsiadać z powrotem i jechać dalej. Z koncertów do studia nagraniowego, z miasta do miasta. Nie panowałam nad niczym, nawet nie wiedziałam, czy tego chcę, bo to się wszystko „działo samo”. Inni za mnie decydowali. Czułam, że tracę część siebie.

GALA: Wtedy pojechałaś do Londynu.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze