NELLI I JAN ROKITOWIE Gramy czasami

NELLI I JAN ROKITOWIE Gramy czasami Zdjęcia: Piotr Małecki/Forum, East News, Adam Golec/Agencja Gazeta, Tomasz Wiech/ Agencja Gazeta

Dobrali się na zasadzie przeciwieństwa. On – krakus, ona rodem z Niemiec i Kirgizji jednocześnie. On – konserwatywny, ona – liberałka. Stanowią związek tajemniczy i fascynujący dla postronnych. Dziwi ich to.

GALA: Fascynuje mnie państwa związek.

JAN ROKITA: Co jest w nim takiego fascynującego?

GALA: Wszystko. Czy trafne jest porównanie państwa z Simone de Beauvoir i Jeanem Paulem Sartre’em – też dwie wielkie, skrajnie różne indywidualności żyjące w dwóch mieszkaniach.

JAN ROKITA: Nietrafne, pod każdym względem. Ich model to prototyp tzw. wolnego związku, w którym ludzie mają ograniczone zobowiązania wobec siebie, na boku robią, co chcą, jak chcą, kiedy chcą. Nasze małżeństwo to jego zaprzeczenie, bo jest bardzo polskie z ducha, bardzo przywiązane do tradycyjnych wartości, jak małżeńska lojalność, wierność, trwałość związku. Proste, ale dzisiaj nieoczywiste.

NELLI ROKITA: Tu nawet się zgodzę…

JAN ROKITA: Inna rzecz, że życie postawiło przed nami tyle kłopotów, zaskakujących sytuacji, iż musieliśmy nasze prywatne sprawy uregulować w ekstraordynaryjny sposób. Więc trochę borykamy się, raz lepiej, raz gorzej, na pewno nie doskonale.

GALA: Pod jakim względem najdrastyczniej się państwo różnią?

NELLI ROKITA: Jaś pije wina, ja lubię wódkę, ogórek kiszony, kapustę. Śledzia uwielbiam w każdej postaci. To nie kokieteria, czysta prawda. Aczkolwiek mój mąż twierdzi, że dla mnie szkoda butelkę wódki czy wina otwierać, piję w tak małych ilościach.

JAN ROKITA: Wszystko jest odrobinę inaczej, niż Nelli mówi. Uwielbia przeinaczać informacje na własny temat. Nelli jest abstynentką, a jej ulubiona anegdota to opowieść, jak lubi wódkę zakąszać ogórkiem. Specyficzny typ poczucia humoru drażnił mnie, ale słyszałem to tak często, że się przyzwyczaiłem i dziś nawet mnie bawi. Moja żona czasami także z dużą premedytacją i z poczuciem wewnętrznej radości udaje głupka. Na początku wobec mnie też to robiła, ale szybko się zorientowałem i teraz zabawia się tak z innymi ludźmi albo ostatnio publicznie. Lubi coś udawać, bawią ją takie sytuacje.

GALA: Musiała pani kiedyś marzyć o zostaniu aktorką.

NELLI ROKITA: Mój brat od dzieciństwa uważał, że to jedyny zawód dla mnie i że minęłam się z powołaniem. Kiedyś, owszem, myślałam o tym, ale nie miałam okazji.

JAN ROKITA: Pewnie dlatego wybrałaś po maturze Politechniczeskij Instytut imienia Plechanowa w Leningradzie?

NELLI ROKITA: Bo dawno wolę grać własne role w życiu. Jestem za mocna wewnętrznie, żeby reżyser narzucał mi cokolwiek.

JAN ROKITA: Nie wiem, czy Nelli byłaby dobrą aktorką, natomiast jestem absolutnie pewien, że byłaby genialnym mimem, talentem na miarę Marcela Marceau.

GALA: Wiem, że ekspresja pana żony to przedmiot analiz wielu obserwatorów.

JAN ROKITA: Nie spotkałem w najszerszym kręgu znajomych nikogo, kto by z taką nieustępliwością, mimiczną przesadą i ciągłością uprawiał „aktorstwo twarzą”, za co ją sowiecki sąd wyrzucił z rozprawy. Niech Nelli opowie sama.

NELLI ROKITA: Miałam 14 lat i siedziałam na procesie mojego starszego brata Zygmunta. Oskarżali go o antysowiecki spisek, a jednym z dowodów było to, iż chwalił się, że nie uprał koszuli na robotnicze święto 1 maja. Nie znałam szczegółów oskarżenia, słyszałam je po raz pierwszy, a tam występowali świadki…

JAN ROKITA: Świadkowie.

NELLI ROKITA: Dziękuje, lubię jak mnie Jaś poprawia. Przesłuchania trwały i trwały, a ja mimiką wyrażałam zdziwienie. Jakżeby inaczej? Byłam dzieckiem, a zarzuty pod adresem mojego brata były tak absurdalne, że każdy by się tylko dziwił. I choć siedziałam w środku sali, wyłuskali mnie z tłumu i kazali wyjść: „Ta niech wyjdzie, obraża sąd wyrazem twarzy”. A dla mojego brata skończyło się to wyrokiem trzech lat więzienia.

JAN ROKITA: O ile w żadnej mierze nie trzymam strony sowieckiego sądu w kwestii meritum, to całkowicie jestem po stronie sowieckiego sądu w kwestii usunięcia Nelli z sali. Nie było mnie tam, ale jestem pewny, że obrażała tamten sąd swoją mimiką. Choć swoją drogą ten sąd pewnie na to zasługiwał.

GALA: Chyba to już 15 lat państwa przekomarzań?

JAN ROKITA: 19 marca świętowaliśmy! Ale na rocznicę ślubu kościelnego musimy jeszcze poczekać. Dominikanin Andrzej Kłoczowski, serdeczny, mądry, zacny przyjaciel rodziny, udzielił go nam kilka miesięcy później.

NELLI ROKITA: 16 lipca w Krakowie. Termin wybrał Andrzej, nie my.

GALA: Czy do określenia początków państwa związku pasuje relacja: mistrz, nauczyciel – uczeń, czeladnik?

JAN ROKITA: Raczej czuję się wobec Nelli Pigmalionem. Mam poczucie, że ukształtowałem ją od początku. Jej gusty, upodobania, znajomości, książki, które czytała…

NELLI ROKITA: Szczerze mówiąc, Jan mnie fascynował. Może dlatego w nim się zakochałam? Bo nie jestem kochliwa, ale bardzo krytyczna. Moi rodzice byli przekonani, że nigdy nie wyjdę za mąż, zawsze miałam skomplikowany stosunek do mężczyzn. Dla mnie nie był to problem, pogodziłam się z tym... Wychował mnie ojciec, który mnie kochał i ja go bardzo kochałam. Każdego mężczyznę z nim porównywałam, ale żaden nie dorastał mu do pięt. Jak poznałam Jasia, od razu wydawał mi się bardzo mądry, bo niedużo gadał. Nie lubię, jak faceci dużo gadają, ale jak już mówią, to żeby to było przemyślane. Jaś był tą osobą, którą mogłam o wszystko zapytać, a on starał się na każde pytanie odpowiedzieć. A jak nie znał odpowiedzi od razu, odpowiadał następnego dnia.

GALA: O co Nelli pana pytała?

Polecamy
Komentarze