OLENA LEONENKO Między trzema kulturami

OLENA LEONENKO Między trzema kulturami

Śpiewała, zanim zaczęła mówić. Chciała być artystką, choć ojciec tego nie pochwalał. Mówił: „Będę cię trzymał za nogi, żebyś nie fruwała za wysoko”. Nie utrzymał. Olena Leonenko mieszka w Polsce, jest uznaną pieśniarką. „Gali” wyjawia, jak to jest być partnerką Janusza Głowackiego.

GALA: Pierwsze słowa twojego bardzo osobistego spektaklu „Miłość po rosyjsku” brzmią: „Jako Rosjanka jestem patetyczna, mam to po ojcu. Jako Ukrainka bardzo się tego wstydzę, wstyd mam po matce. Jako od pewnego czasu Polka próbuję złapać do tego dystans”. W każdym zdaniu czuje się literacką rękę Janusza...

OLENA LEONENKO: Cudownie, z tym, że akurat te słowa są moje. Własne, wybolałe. Esencja tego, co mnie we mnie drażni, z czym muszę żyć na co dzień. Ta wewnętrzna dwoistość sprawia, że gdy walczę w życiu o coś, najpierw przychodzi do mnie tata z całym swoim patosem i absolutną bezkompromisowością, a po chwili dochodzi do głosu mama, osoba o niebywałej duchowości, pełna ciepła i miłości do ludzi. Przy czym mama uważa, że jestem podobna do ojca. Zabawne, co?

GALA: Mówimy oczywiście o metafizyce, bo od lat twoi rodzice są w Kijowie, a ty w Warszawie.

OLENA LEONENKO: Pochodzę z Ukrainy, ale zawsze podkreślam, że urodziłam się w Kijowie. Kijów był przepiękny, zielony, pachnący kwiatami. Bułhakow pisał, że w Kijowie co drugi to wariat albo geniusz. Trudno nie lubić tego miasta. Teatry grają w kilku językach: ukraińskim, rosyjskim, cygańskim, żydowskim. Mieszkałam w Moskwie i w Petersburgu, dużo podróżowałam po byłym Związku Radzieckim w poszukiwaniu bajek, pieśni, rytuałów. Dzięki temu, że mój tata jest Rosjaninem, a mama Ukrainką, czuję się dobrze w obu kulturach.

GALA: W spektaklu muzycznym „Ech, raz, jeszcze raz” zmieściłaś zaskakującą ilość wątków autobiograficznych: o chudym dzieciństwie, marzeniach o wielkim świecie, ucieczce do cyrku. Nie oszczędziłaś nawet sąsiadów, dobrych i złych jednocześnie.

OLENA LEONENKO: Opowiadam o podwórku, na którym się wychowałam. O ludziach, których kochałam, ale których się bałam. To oni mnie uczyli, czym jest dobro i zło. Wszyscy mamy w sobie małego i wielkiego człowieka. I tylko od nas zależy, którego dopuszczamy do głosu. A ten spektakl jest jednym z pretekstów do zaśpiewania najpiękniejszych pieśni – o życiu, miłości i śmierci. Tak jak „Noc z Wertyńskim”, nad którym pracowałam, mam wrażenie, całe życie. Ściągałam ze świata wszystko, co napisano o Wertyńskim, i wszystko, co on napisał. Żyłam tym i pewnie dlatego udało mi się Janusza zarazić tematem. Szukałam sposobu, jak piosenki Wertyńskiego, arietki, które przeżyły wszystkie władze i tyranów, zaśpiewać. Kobieta – i męskie pieśni. Do tego potrzebny był mądry mężczyzna, czyli Janusz, który ujął temat syntetycznie.

GALA: Głowacki jest zafascynowany Rosją i Ukrainą, ale w rzeczywistości krąży między Polską i Ameryką. I po całej Europie, gdzie wystawiają jego sztuki. Teraz wrócił z Izraela. To chyba jeszcze bardziej poszerza twoją sferę doznań.

OLENA LEONENKO: Poszerza i każe szukać tematów uniwersalnych. Występowałam we Francji, Włoszech, w Niemczech, Szwajcarii. Śpiewałam po rosyjsku, ale czułam, że publiczność jest ze mną, wszystko rozumie. Ale chyba najprzyjemniej rozmawia mi się z polską publicznością, która wychwytuje wszystkie niuanse i dla której śpiewam w wersji polsko-ukraińsko- -rosyjskiej.

GALA: Jesteś artystką z krwi i kości, ale twój ojciec nie miał dobrej opinii o tym zawodzie.

OLENA LEONENKO: Łagodnie mówiąc. Święcie wierzył, że droga na scenę prowadzi przez łóżko. I to nie jedno. Na dodatek bez gwarancji. Krzyczał: „Będę cię trzymał za nogi, żebyś nie fruwała za wysoko”. I trzymał z całych sił, pomagając sobie pasem. A mama szeptała: „Olena, twoje życie tutaj będzie prawdziwym piekłem Uciekaj stąd, córeczko, nie oglądaj się, uciekaj”. Więc dość wcześnie zaczęłam się „odpępowiać” od rodziny. W mamie – moim dobrym duchu – miałam ogromne wsparcie. Z tatą codziennie „występowałam na ringu”. Coraz częściej leczyłam się poza domem.

GALA: I nadszedł dzień, gdy uciekłaś, a potem drugi – gdy ojciec zmienił zdanie.

OLENA LEONENKO: Ten drugi dzień nastał całe lata później… Gdy zaprosiłam ojca do Polski, na spektakl w Teatrze Małym. Zobaczył mnie na scenie, usłyszałam: „No widzisz, w końcu zrobiłem z ciebie człowieka”. Był bardzo dumny z siebie.

GALA: No i okazało się, że można wychować dzieci, rzucając im kłody pod nogi.

OLENA LEONENKO: Ojciec kłód nie żałował. Ale jakoś nie czuję wdzięczności.

GALA: Mama – twój przyjaciel – jest tam, ty tutaj. Tęsknisz za nią?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze