OLGIERD ŁUKASZEWICZ Wnuk ratował mnie od frustracji

OLGIERD ŁUKASZEWICZ Wnuk ratował mnie od frustracji Zdjęcia: East News (2), Film Polski, materiały prasowe

Albo umiera, albo się rozbiera – pisano o nim przed laty w „Szpilkach”. „Swój wizerunek zawdzięczam kinu lat 70. Kiedy Ryszard Bugajski zaproponował mi rolę generała Fieldorfa, byłem szczęśliwy. Wygłodniały” – mówi aktor o swoim come-backu. Dlaczego zniknął z kina na długie lata?

GALA: Generał „Nil”, zabity przez UB szef Kedywu AK, to dla młodych lekcja patriotyzmu?

OLGIERD ŁUKASZEWICZ: Nie ma co pouczać młodych. Jestem przekonany, że gdyby coś Polsce groziło, kolejna generacja wykrzesze z siebie patos i odpowiedzialność. W dzieciństwie stykałem się z miłością ojczyzny w wydaniu, które mnie śmieszyło. Moja babcia każde nasze spotkanie zaczynała od pytania zadawanego ze wschodnim akcentem: „Oliek, a ty kochasz Polskę?”. Ona dokładnie wiedziała, co to znaczy. Mając 14–16 lat, wykradała z bolszewickich biur, gdzie była maszynistką, listy skazanych na wywózkę lub rozstrzelanie i roznosiła do polskich organizacji wojskowych. Była osobą z innego świata i dla niej powojenna Polska była nadal bolszewicka. Nie rozumiałem jej. Czytałem „Waśkę Trubaczowa i jego kolegów”, „Timura i jego drużynę”, pouczające obrazki o tym, jak radziecka młodzież radzi sobie w trudnych okolicznościach.

GALA: Ktoś z pana bliskich doświadczył prześladowań?

OLGIERD ŁUKASZEWICZ: Przy pracy nad postacią Fieldorfa miałem przed oczami wuja, Wacława Strzeleckiego, który pojawił się u nas po wyjściu z ubeckiego więzienia. Nie wiedziałem, za co tam trafił. Prawdopodobnie likwidował fabryki broni w 1939 roku. Dziś rozumiem, że wyborom, które decydują o życiu lub śmierci, towarzyszy ukryty patos. Ale tylko do momentu, kiedy trzeba wybrać: życie czy śmierć. Za takimi ludźmi jak Fieldorf stoi instynkt walki.

GALA: Film o losach generała Augusta Emila Fieldorfa boli. Starzy mogą na niego nie pójść, bo wolą tamten tragiczny czas wykreślić z pamięci. A młodzi wybiorą łatwiejsze kino, np. „Kochaj i tańcz”.

OLGIERD ŁUKASZEWICZ: Nie sądzę, aby pokolenie, które kocha i tańczy, miało z tym problem. Np. Mateusz Damięcki jest wychowany w tradycji patriotycznej. Zawdzięcza to babce Irenie Górskiej i dziadkowi Dobiesławowi Damięckiemu, za którymi gestapo słało listy gończe. Zdumiewa mnie jego wiedza na ten temat.

GALA: To chyba nie jest najlepszy przykład, zważywszy, że jego ojciec Maciej Damięcki współpracował z SB. Ale wiedzy zapewne brak rówieśnikom Mateusza, pokoleniu IPN. W ich ocenie świat jest prosty: biały lub czarny.

OLGIERD ŁUKASZEWICZ: Za tym, co się zdarzyło Maćkowi Damięckiemu, stała głupota i słabość charakteru. Kiedyś mi się wydawało, że uproszczony czarno-biały świat mieli tylko komsomolcy, aktywiści ZMP, później hunwejbini w Chinach. Dzisiaj widzę, że to cecha młodości. Młodzi, którzy działają w oparciu o dokumenty IPN, też upraszczają świat, wyrywają z kontekstu czasów, dylematów, strachu. Ale jeśli nie będziemy pokazywać takich historii jak generała, uproszczenia będą triumfować.

GALA: Zawsze się pan bał, by nie przegapić życia. To się udało?

OLGIERD ŁUKASZEWICZ: Czasami tak, czasami nie. Konfrontowałem rzeczywistość z moimi marzeniami i oczekiwaniami. Dotyczyło to ścisłej intymności, ale i działalności publicznej, bo przez trzy lata byłem prezesem Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

GALA: Smutne doświadczenie. Oskarżono pana o niewłaściwe zarządzanie pieniędzmi...

OLGIERD ŁUKASZEWICZ: Doświadczenie bolesne, bo wciąż się ciągnie. Najważniejsze, że udało mi się, dzięki wsparciu dyrektorów teatrów, uratować ZASP od upadłości. Ja, który zawsze miałem głowę w chmurach, musiałem się zająć czymś tak konkretnym jak zarządzanie. Miałem program: chciałem, żeby w Polsce, na wzór niemiecki, powstał związek scen polskich. Ale to temat na odrębną rozmowę. Po przygodzie w Niemczech rola Fieldorfa to mój come-back.

GALA : Może niepotrzebnie pan wyjeżdżał do Niemiec? Po powrocie nie było już zapotrzebowania na romantycznego bohatera, z jakim pan się kojarzył.

OLGIERD ŁUKASZEWICZ: Wyjechałem do Niemiec, ponieważ czułem, że coś się kończy. Mój przyjaciel, dyrektor Grzegorzewski wziął mnie do swojego teatru, ale nie znajdował dla mnie ról. Przyszedłem zagrać Bałandaszka w „Onych”, ale poprosił mnie, żeby to zagrał Zbyszek Zamachowski. Mnie zaproponował Abłoputę. Myślę: dobrze, charakterystyczna rola. A ona z próby na próbę się zmniejszała... Kiedy zainteresowali się mną Niemcy, poczułem, że trzeba zrobić krok w nieznane. Nie żałuję.

GALA : Krok desperacki. Dopiero wtedy zaczął się pan uczyć niemieckiego. Krzysztof Zanussi żartował, że to tak, jakby do polskiego teatru przyjechał grać Bułgar.

OLGIERD ŁUKASZEWICZ: U nas obcokrajowiec w teatrze to wciąż ktoś obcy, w Europie to norma. Wyjechałem w 1988 roku, wróciłem po siedmiu latach. Za pracę na niemieckich scenach i w filmach otrzymałem niemiecki order zasługi pierwszej klasy. Uroczystość w formie minispektaklu zorganizowałem w warszawskim Teatrze Polskim. Zaproponowałem gościom – elicie twórczej, aby zapoznali się z dokumentami o przyjaźni polsko-niemieckiej z okresu po powstaniu listopadowym. A koledzy, aktorzy z Berlina, zaśpiewali: „Jeszcze Polska nie zginęła, Niemcy się zbudziły i przyjdą, Polsko, aby być Twoją podporą”.

GALA : Hmm...

OLGIERD ŁUKASZEWICZ: Dziwimy się, że coś takiego mogło powstać. A to pieśń z 1832 roku. Świat był kiedyś inny. W rocznicę wstąpienia Polski do Unii przed Pałacem Staszica chcę odczytać projekt Konstytucji dla Europy z 1831 r. Wojciecha Jastrzębowskiego, który napisał go z żołnierzami w przerwach bitwy pod Olszynką Grochowską. Nasza tradycja narodowa jest związana z marzeniem o wspólnej Europie. Marzy mi się też, by Warszawa miała festiwal uliczny nawiązujący do „Lalki” Prusa.

GALA : A o czym pan marzy dla siebie osobiście?

Polecamy
Komentarze