OMENAA MENSAH Kolorowa dusza

OMENAA MENSAH Kolorowa dusza Zdjęcia: ons.pl

Polka, Ghanka, poznanianka i warszawianka w jednym. Najpopularniejsza telewizyjna pogodynka. Nie tylko dlatego, że popełnia najwięcej lapsusów językowych. Ekonomistka. Kobieta przedsiębiorcza. Zawodowo plotła warkocze i dredy. Prowadziła pub. Opowiada nam o swojej polsko-afrykańskiej rodzinie i politycznej niepoprawności. Sama o sobie mówi, że jest kolorowa: „Mam dystans do siebie i swojego koloru skóry”.

"Kuchnia czynna całą dobę” – tak nazywa się najnowszy projekt telewizyjny z jej udziałem. Jedyny program kulinarny w telewizji z udziałem dziecka. Prowadzi go z 6-letnią córką Vanessą. Z miłości do kuchni napisała książkę „Zapiekanka, układanka, ciasteczko z bajeczką”. W niedalekiej przyszłości chce stworzyć przewodnik kulinarny po Europie dla dzieci i rodziców.

GALA: Świat zwariował na punkcie gotowania. Ty też włączyłaś się w ten nurt i będziesz gotowała na wizji, zamiast zdradzać sekrety, jak dobrze wyglądać, jedząc tyle co ty?

OMENAa MENSAH: Wiem, od bliskich niejeden raz słyszałam, że lepiej mnie ubierać, niż karmić. Najlepsza metoda to dużo pracy. Najważniejsze jest śniadanie, bo potem nigdy nie wiem, kiedy będę miała następną okazję, żeby coś zjeść.

GALA: Wiesz, że Omena po fińsku znaczy „jabłko”?

OMENAA MENSAH: W języku Aszanti, plemienia, z którego pochodzi mój tata, Omenaa znaczy „kobieta przedsiębiorcza”. Ja i brat urodziliśmy się w Jeleniej Górze, ale co do imion, mojego i brata, tata był bardzo stanowczy. Imiona musiały być ghańskie. Bardzo się cieszę, że postawił na swoim, bo czuję, że imię ma wpływ na to, jacy jesteśmy. Omenaa to na szczęście imię łatwe do wymówienia i zapamiętania. Dostałam je po mamie taty, która uchodziła za gejzer energii i pomysłowości. Mieszkała w Kumasie, jednym z większych miast Ghany, skąd pochodzą Mensahowie.

GALA: Poznałaś babcię, swoją imienniczkę?

OMENAA MENSAH: Na szczęście zdążyłam. Babcia zmarła siedem lat temu. Poznałam także rodzeństwo taty, ale nie w Ghanie, tylko w Londynie, gdzie spędzałam niemal każde wakacje z bratem. Ghana była kiedyś kolonią brytyjską, część rodziny ojca przeniosła się do Londynu.

GALA: Odwiedziłaś kraj przodków?

OMENAA MENSAH: Zawsze prosiłam: „Tato, zabierz mnie do Ghany”. Nigdy nie chciał, nie wiem dlaczego. To, że nie byłam w Afryce, to mój największy ból. Nie byłam, ale na pewno będę. Kuba, mój mąż, już mi to przyrzekł. Tata był najmłodszy z pięciorga rodzeństwa, świetnie się uczył, dostał wielką szansę, stypendia naukowe w Londynie i Wrocławiu. Wybrał Wrocław i dobrze, bo w Polsce są piękniejsze kobiety. Jest bardzo ambitny. Mówi perfekcyjnie pięcioma językami i kocha swoją pracę. Urodzony lekarz. Zawsze powtarzał, że studia medyczne są tu na bardzo wysokim poziomie. Po studiach pracował 18 lat w Polsce, w poznańskim Szpitalu im. Strusia. Nie chciał wracać do Ghany, ale zabiegał o kontrakt w Niemczech. Pracował tam 10 lat, a teraz podjął pracę w londyńskim szpitalu, gdzie do dzisiaj jest świetnym kardiochirurgiem. W Londynie około 35 procent ludności to przybysze z różnych części świata, w tym kolorowi. Tata czuje się tam świetnie.

GALA: Kolorowi? To bardzo niepoprawny politycznie zwrot.

OMENAA MENSAH: Mój tata tak o mnie mówił. Na dodatek mam duży dystans do siebie i swojego koloru skóry. Jako dziewczynka nieraz słyszałam za plecami złośliwe komentarze i kpiny: „Murzynek Bambo”, „czarnuch”, dlatego to po mnie totalnie spływa.

GALA: Pamiętam, że biłam się już w piaskownicy z dziećmi, które żartowały z mojego nazwiska.

OMENAA MENSAH: Też potrafiłam dosolić. Kiedyś z podstawówki w Jeleniej Górze wróciłam do domu z płaczem, że dwóch takich albinosów mnie przezywa. A tata na to: „To im dokop!”. Co też zrobiłam. Dostałam uwagę w dzienniczku, ale przezwiska się skończyły. Trzeba było sobie jakoś w życiu radzić.

GALA: Ale dlaczego mówisz o sobie, że jesteś kolorowa?

OMENAA MENSAH: Bo jestem kolorowa! W tym słowie nie ma nic niewłaściwego. Wytłumaczę ci jak Vanesce: „Mama była biała, tata czarny. Jak się dwa różne kolory zmiesza, wychodzi ktoś kolorowy. A ona na to: »To ja też chcę być kolorowa«. Ależ jesteś, kochanie. Masz zielone oczy, ciemne włosy, oliwkową cerę” – odparłam.

GALA: Jakiego języka używa się w Ghanie?

OMENAA MENSAH: Twi. Mówią nim Aszantowie z plemienia, z którego pochodzę. To plemię najdłużej broniło się przed kolonistami z Wielkiej Brytanii. Z moimi ciotkami i wujami rozmawiam po angielsku. To był i jest język urzędowy Ghany. Kakao, złoto, boksyty, diamenty, lasy tropikalne, największe na świecie sztuczne jezioro Volta i jeden z najgorętszych krajów świata, średnie temperatury wynoszą 33 stopnie Celsjusza. To Ghana. Ale przepiękne krajobrazy mieszają się z rażącym ubóstwem, a wśród ludzi powszechna jest chęć ucieczki do lepszego świata.

GALA: Twoi rodzice poznali się na studiach. To musiała być wielka miłość.

OMENAA MENSAH: Musieli być zakochani i zdesperowani, skoro udało się pokonać tyle trudności i odmienności. Mój ojciec jest lekarzem z powołania, zakochany w swojej pracy. Miałam chyba 17 lat, a brat półtora roku mniej, jak tata dostał kontrakt w Niemczech i wyjechał.

GALA: A jaki był twój brat?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze