PATRYCJA MARKOWSKA Mój książe Filip, moja miłość

Najpierw długo nie mogła uwierzyć, że jest w ciąży. Potem była wielka radość, kwiaty i oświadczyny. Gdy synek już się urodził, wypełnił cały jej świat. Dziś Patrycja dzieli się z nami swym szczęściem – miłością do Filipa i jego ojca Jacka Kopczyńskiego.

Emanuje z niej to coś, co mają tylko młode matki: trochę niewyspana, ale ma radość i blask w oczach. Bardzo przeżywa, że spóźniła się 10 minut, bo ma obsesję na punkcie punktualności. Ale jej 4-miesięczny synek płakał i nie mogła wyjść z domu. Spotykamy się w kawiarence na warszawskiej Saskiej Kępie, w pobliżu jej domu, tak by w każdej chwili mogła pobiec nakarmić swojego, jak mówi, księcia Filipa. Jest w niej spokój i ten szczególny rodzaj łagodności. Patrycja śmieje się, że 10 lat temu myślała, że musi być waleczna, aktywna, przeć do przodu. Przyznaje, że zżerała ją ambicja, wyobrażała sobie, że dziecko mogłoby przeszkodzić jej w karierze. W tym kontekście to, co mi teraz mówi, brzmi wręcz rewolucyjnie.

GALA: Pamiętasz, jak to było? Widzisz dwie kreski w teście ciążowym i...?

PATRYCJA MARKOWSKA: Tajfun emocji. Płacz i śmiech na zmianę. Jacek (Kopczyński, partner Patrycji – red.) patrzył na moje łzy oniemiały i nie mógł zrozumieć, dlaczego mówię, że się cieszę i jednocześnie płaczę.

GALA: Chciałaś być mamą czy to było zaskoczenie?

PATRYCJA MARKOWSKA: Ja od dobrych kilku lat dojrzewałam do myśli, że chcę zostać mamą. Byliśmy z Jackiem otwarci na dziecko, ale kiedy już się to stało i zadzwoniłam do mamy, płakałam w słuchawkę: „Co ja teraz zrobię?”.

GALA: Czego się bałaś?

PATRYCJA MARKOWSKA: Że nie podołam! Przeczuwałam, że moje życie przewróci się do góry nogami. Byłam w takim szoku, że wysłałam Jacka po trzy następne testy, bo uważałam, że ten się może mylić. Kiedy wrócił z testami i wszystkie potwierdziły, że będzie dzidziuś, okazało się, że wcześniej ukrył na tarasie kwiaty. Oświadczył mi się. To był piękny moment, chociaż myślałam, że przyjmę to wszystko dużo delikatniej, a byłam taka roztrzęsiona.

GALA: A jak twój tata, lider Perfectu Grzegorz Markowski, zareagował na wiadomość, że zostanie dziadkiem?

PATRYCJA MARKOWSKA: Był akurat na koncercie. Pierwsze jego słowa były bardzo rockandrollowe: „Córeczko, to trzeba się napić!”. Cały Perfect wypił po „łyskaczu”. W tych pierwszych dniach rozmawiałam z bliskimi, którzy mówili, że będą lepsze i gorsze momenty, ale teraz zaczyna się prawdziwe życie. Dobre życie. Od tej pory zobowiązania są już na serio.

GALA: Wcześniejsze nie były?

PATRYCJA MARKOWSKA: Do tej pory łatwo było uciekać z każdego związku po kilku miesiącach. Coś się psuje, nie ma sprawy, pakuję walizki i już mnie nie ma. Myślę, że dużo ludzi żyje w egoizmie, bo przyzwyczajają się, że nie muszą nikogo oprócz siebie brać pod uwagę. Do tej pory żyliśmy kompletnie beztrosko: fajna praca, podróże, spotkania z przyjaciółmi, winko do kolacji, wieczory w kinie, na koncertach. A tu nagle koniec tego wszystkiego.

GALA: Zlękłaś się, że to koniec beztroskiego życia?

PATRYCJA MARKOWSKA: Nie, bo ja się już wyszumiałam. Poza tym moja praca daje mi tyle wrażeń, że pod względem rozrywki czuję się kompletnie zaspokojona. Natomiast bałam się, jak życie rodzinne pogodzę z moją pasją, z muzyką.

GALA: Ciąża to taki dziwny stan. Jak ty to odczuwałaś?

PATRYCJA MARKOWSKA: To stan mistyczny! Przez te 9 miesięcy czułam, że unoszę się 5 centymetrów nad ziemią. Czułam się tak kobieco, jak nigdy wcześniej. To było fantastyczne. Pierwsze pięć miesięcy nagrywałam płytę, jeździłam na koncerty. Efekt jest taki, że teraz, gdy Filip słyszy muzykę, przestaje płakać. Singlową wersją piosenki „Jeszcze raz” uspokajam go lepiej niż czymkolwiek innym. Filip często okropnie płakał przy kąpieli. Nie zapomnę, jak mój tata wszedł z gitarą do łazienki i zaśpiewał „Paint It Black” Stonesów i mały zamilkł. Tata bardzo się tym wzruszył. A ja tłumaczyłam synkowi, żeby okazał dziadkowi szacunek, bo normalnie dużo mu płacą za takie granie, a on ma to za darmo.

GALA: Co było dla ciebie największym szokiem po urodzeniu Filipa?

PATRYCJA MARKOWSKA: To, że gdy on się urodził, ja zniknęłam. Miałam dojmujące poczucie, że mnie nie ma. Nie ma moich potrzeb. Do tej pory byłam przyzwyczajona, że ludzie kręcą się wokół mnie. To ja byłam tą osobą, która jest dowieziona na koncert, umalowana, ubrana. Macierzyństwo oducza egoizmu. Mając dziecko, tylko dajesz. Co więcej, dajesz i nie oczekujesz niczego w zamian. Pierwszy raz od Filipa coś dostałam, kiedy się do mnie uśmiechnął. To była pierwsza nagroda za te nieprzespane noce. Ale za to jaka! Mam wrażenie, że Filip wyhamował niebezpieczny pociąg, w którym siedziałam. Nie wiem, gdzie byłabym za 5–10 lat, gdybym nie poznała Jacka i gdyby nie pojawił się Filip. Nie wiem, czy sama umiałabym przystopować. Przed urodzeniem syna myślałam: W imię czego mam odmawiać sobie przyjemności? Przecież jestem artystką! Muszę tak żyć. Muszę różnych rzeczy spróbować.

GALA: Często nie daje się macierzyństwa pogodzić z życiem zawodowym, z pasją.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze