PATRYCJA SOLIMAN Ja, nareszcie prawdziwa

PATRYCJA SOLIMAN Ja, nareszcie prawdziwa Zdjęcie: ons.pl

Gorące nazwisko. Piękna i utalentowana. Zagrała tytułową rolę w „Ogrodzie Luizy” Macieja Wojtyszki, występuje w „Lulu na moście” w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Aktorka z temperamentem i burzliwą przeszłością. „Moja mama powinna od razu iść do nieba, bo czyściec już przeszła. Ze mną” – mówi. Niedawno sama została mamą. Miała trudne momenty, ale nie poddała się. Bardzo się cieszy z przeprowadzki do nowego mieszkania.

Wygląda jak Celia z „Lulu na moście”: dżinsy, T-shirt, sportowe buty. Twarz bez makijażu, ciasno związane z tyłu włosy. Gdy je rozpuści – a sięgają poniżej pasa – jest jak księżniczka z opowieści Szeherezady. Ma świetną passę. I zawodową, i prywatną: została mamą. Ośmiomiesięczna Frania ma wielkie, niebieskie oczy i pucołowatą buzię. To wokół niej kręci się teraz świat Patrycji.

GALA: Rzadko się zdarza, żeby aktorka u progu kariery decydowała się na macierzyństwo. Nie miałaś dylematu: kariera czy dziecko?

PATRYCJA SOLIMAN: Los zadecydował za mnie. I to, że Frania się urodziła, to była najsłuszniejsza decyzja w moim życiu.

GALA: Jest podobna do ciebie?

PATRYCJA SOLIMAN: Nie. Ja byłam żywym dzieckiem, a Frania to typ filozofa-myśliciela. Wszystko musi obejrzeć, sprawdzić. Jest też uparta.

GALA: Ojciec córeczki pomaga ci w jej wychowywaniu?

PATRYCJA SOLIMAN: Nie rozmawiam na ten temat.

GALA: Dużo pracujesz, jak udaje ci się pogodzić obowiązki?

PATRYCJA SOLIMAN: Codziennie wstaję o piątej rano, bo Frania zaczyna o tej porze dzień. Jest widno, trzeba się bawić i cieszyć. Więc ja też muszę. O 9.30, gdy przychodzi opiekunka, idę do teatru na próbę. Zaraz po niej przejmuję Franię w parku i spacerujemy. Później wracamy do domu się kąpać. I wtedy znów przychodzi opiekunka, a ja idę na drugą próbę lub przedstawienie. Kiedy wracam po spektaklu, Frania śpi. Nigdy nie przypuszczałam, że mogę kogoś tak kochać. Frania przewartościowała wszystko. Aktorstwo, teatr. Jest najważniejsza.

GALA: Nie jest ci lekko.

PATRYCJA SOLIMAN: Nie jest, ale w takim sensie, że za mało czasu spędzam z Franią. Bardzo za nią tęsknię. Mam wyrzuty sumienia, że dużo pracuję. Nigdy nie zapomnę pierwszego świadomego uśmiechu Frani, gdy rozpoznała we mnie mamę.

GALA: Przeszłaś szkołę życia?

PATRYCJA SOLIMAN: Na pewno. Podejmując decyzję, nigdy nie wiemy, co się wydarzy. Ja swojej nie żałuję. Dzięki Frani zapominam o wszystkim, co trudne. Wszystko złe oddala się, maleje.

GALA: Reżyserzy obsadzają cię w rolach tajemniczych kobiet. Takie są twoje bohaterki w „Ogrodzie Luizy”, „Lulu na moście” a wcześniej nieziemska Jasminum. Znasz źródło tej tajemniczości w sobie?

PATRYCJA SOLIMAN: Myślę, że kryje się za tym rodzaj wrażliwości. Moja nie do końca ujawniona, nazwana i wygestykulowana osobowość. To znaczy, że więcej dzieje się u mnie w środku niż na zewnątrz.

GALA: Jesteś marzycielką?

PATRYCJA SOLIMAN: Trochę marzycielką, a trochę realistką. Staram się zachowywać zdrową równowagę. Kiedy moje marzenia się spełniają, wymyślam następne, żeby mieć do czego dążyć.

GALA: Młode aktorki marzą o tym, by znaleźć się w Teatrze Narodowym. Jak tobie się to udało?

PATRYCJA SOLIMAN: Miałam dużo szczęścia. Pewnie by się tak nie stało, gdyby moim opiekunem w Akademii Teatralnej nie był Jan Englert. Uczył mnie przez cztery lata, a potem przygotowywał z moim rokiem dyplom. Po studiach trojgu z nas zaproponował etaty. W Teatrze Narodowym zadebiutowałam już na trzecim roku rolą Kopciucha w sztuce Janusza Głowackiego.

GALA: Masz szczęście również do wybitnych reżyserów, jak Agnieszka Glińska, Jan Jakub Kolski, Maciej Wojtyszko czy Maja Kleczewska. Czego cię nauczyli?

PATRYCJA SOLIMAN: To ważne dla mnie osoby. I jako ludzie, i jako twórcy, autorytety. Jan Englert nauczył mnie warsztatu, gotowości aktorskiej, lepił mnie jako aktorkę. Podobnie jak Agnieszka Glińska, która prowadziła ze mną zajęcia, a dzisiaj jest moją wielką podporą życiową. Maja Kleczewska, u której znów będę grała, jest reżyserką ekstremalną. Bywa potworem, żyje teatrem i tego samego wymaga od aktorów: totalnego poświęcenia się i rezygnacji z życia prywatnego.

GALA: Jesteś na to gotowa?

PATRYCJA SOLIMAN: Jest mi ciężko. Nasza praca będzie musiała wyglądać inaczej, niż gdy byłam sama i mogłam się rzucić w wir pracy. Dzisiaj nie ma o tym mowy.

GALA: Dwa lata grałaś w „Pensjonacie pod Różą”. Nie bałaś się serialowej szufladki?

PATRYCJA SOLIMAN: Gdybym cokolwiek złego powiedziała o serialach, byłabym hipokrytką. Rolę Kaliny wygrałam w castingu. Byłam na drugim roku Akademii Teatralnej, uważałam, że chwyciłam Pana Boga za nogi! Reżyser Maciej Wojtyszko nauczył mnie pracy z kamerą. I nie oszukujmy się, serial to źródło niezłych pieniędzy. Muszę zarabiać, bo żyję na styk.

GALA: Jednak odmówiłaś udziału w serialowym hicie „Brzydula Ula”.

PATRYCJA SOLIMAN: Z żalem, bo mam zajęty przyszły sezon. Gram w teatrach. Nie jest też tak, że dla pieniędzy przyjmę każdą propozycję.

GALA: A jakiej nie?

PATRYCJA SOLIMAN: Nie pójdę na pewno tańczyć na łyżwach ani śpiewać z gwiazdami. Tańczyć nie lubię, łyżwy nie są moją życiową pasją, a pośpiewać mogę w przedstawieniu. Pieniądze chcę zarabiać w zawodzie, który kocham.

GALA: Kiedy doszłaś do wniosku, że to właśnie aktorstwo?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze