PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA Pracuję na swoje nazwisko

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA Pracuję na swoje nazwisko Zdjęcia: Marek Pietroń

Zasłynęła głośnymi wywiadami po śmierci ojca, barda Solidarności, Jacka Kaczmarskiego. Mówiła w nich o domowych awanturach, jego alkoholizmie i odejściu do innej kobiety. Mieszkała w Australii. Teraz zaczyna nowe życie w Polsce. Zakochała się, zdała do łódzkiej Filmówki. Walczy z anoreksją.


Przyjechała z Łodzi do Warszawy, by odebrać dokument nadający jej polskie obywatelstwo. Ma jeszcze kilka godzin do oficjalnej uroczystości. Siedzimy na tarasie ulubionej przez aktorów kawiarni Antrakt. Patrycja sięga po jeden cienki papieros za drugim. Czytam napis na opakowaniu: „Palenie zabija”, co ona kwituje ironicznym uśmiechem: „Od czegoś trzeba umrzeć”.

GALA: Zastrzegłaś, że nie będziesz mówiła o ojcu.

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Bo to, co miałam do powiedzenia o nim, już powiedziałam. Po co prowokować?

GALA: Spotkałyśmy się niedawno na uroczystości w Pałacu Prezydenckim, na której piosenki Jacka Kaczmarskiego śpiewał twój partner Paweł. Wspierasz go duchowo?

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Tak. Jeśli tylko mogę, towarzyszę Pawłowi, tak jak on mnie, gdy koncertuję. Przy okazji chciałam podziękować prezydentowi za przyznanie obywatelstwa.

GALA: Co ono dla ciebie znaczy? Otwarcie, zamknięcie, kolejny krok, nowy rozdział? 

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Przestałam wreszcie być dzieckiem. Przez kilka miesięcy lawirowałam między byciem cudzoziemką, człowiekiem bezimiennym, bezdomnym, tu, w Polsce.

GALA: Dlaczego zamieniłaś Australię na Polskę?

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Jak mnie w Australii pytano o narodowość, odpowiadałam: „Jestem Polką”. Nigdy nie czułam się Australijką, choć to wspaniały kraj. Polska zawsze mnie pociągała, tu mam korzenie. Przyjechałam na miesiąc wakacji i już po dwóch tygodniach stwierdziłam: zostaję, jestem w domu.

GALA: Przyjechałaś do kraju, który się zmieniał i zmienia nadal.

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Jestem dzieckiem nowej Polski, urodziłam się w 1988 roku w Monachium, gdy upadał komunizm. Nigdy nie doświadczyłam rzeczywistości, o której opowiada mi Paweł – rocznik ’78. Codziennych kłopotów, kolejek, zdobywania towarów, jak w anegdocie o „pani sklepowej, co daje od tyłu”. Oglądaliśmy razem film „Trzech kumpli”. Fascynujące. Jednak tamta rzeczywistość nie jest dla mnie zupełnie obca. Mówi się, że miłość do kraju wysysa się z mlekiem matki. Myślę, że i w moim przypadku tak było.

GALA: Nie masz kłopotów z tożsamością? Mieszkałaś po kolei w Niemczech, Australii, teraz w Polsce.

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Dzięki przeprowadzkom mam bogate doświadczenia, choć czasem było ciężko.

GALA: Bagaż i balast jednocześnie.

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Trafiłam do Polski na stałe jako naiwna dziewczynka z australijskiej prowincji dwa miesiące po 18. urodzinach. Ufna, otwarta na ludzi, pełna nadziei. Przyjechałam w przeddzień drugiej rocznicy śmierci taty. Siłą rzeczy musiałam trafić na ludzi z nim związanych: przyjaciół, znajomych, także fanów. Zdawałoby się, że nie mogłam trafić lepiej. Niestety, w pół roku dostałam mocno po uszach.

GALA: Dlaczego?

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Bo wśród ludzi, których darzyłam zaufaniem, byli też tacy, którzy deklarowali życzliwość, ale wbijali mi nóż w plecy. Plotki, plotki, plotki. To ten balast.

GALA: Twój ojciec, bard Solidarności, to dla Polaków marka. A ty, już po jego śmierci, opowiedziałaś o waszych trudnych relacjach, o swoim do niego żalu. Skruszyłaś mit.

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Osoby niepotrafiące oddzielić ojca-człowieka od ojca-wybitnego artysty zarzuciły mi zakłamanie, nieszczerość, szkodzenie pamięci po zmarłym. One traktują go nieomal jak bóstwo, nie widzą człowieka, ale wyidealizowaną legendę. Zupełnie jakby nie pamiętali słów ojca: „Jestem egzemplarz człowieka – diabli, czyśćcowy i boski”. Być może po córce idola spodziewali się wsparcia dla ich fanatyzmu. Zawiodłam ich. Skruszenie mitu polegało na tym, że bogu przypisałam cechy ludzkie.

GALA: Jesteś jedyną córką Jacka Kaczmarskiego. Masz prawo do własnej oceny ojca. Tak jak twój przyrodni brat, Kosma, syn Jacka z pierwszego małżeństwa.

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Wiem, że mam prawo do własnej prawdy o ojcu. Niestety, nie miałam wtedy wyczucia momentu. Mówić mogłam i powinnam, choć może w innym czasie, nieco innymi słowami.

GALA: Czy nazwisko ojca pomaga?

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Na początku bardzo mi pomagało, ale na egzaminach do szkoły aktorskiej nie chciałam, żeby mnie kojarzono z ojcem. Z drugiej strony pamiętano mnie sprzed dwóch lat, kiedy zdawałam po raz pierwszy. Formalnie jeszcze nie noszę nazwiska Kaczmarska. Teraz, jak już dostałam obywatelstwo, wrócę do niego. Nazwisko Volny mam po drugim mężu mojej matki, który zmarł kilka lat przed moimi narodzinami. Były jakieś formalne kwestie, że moi rodzice zadecydowali tak, a nie inaczej.

GALA: Zakochałaś się w Pawle, bo usłyszałaś, jak śpiewa piosenki ojca?

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Zobaczyłam go w tłumie po pogrzebie ojca i pomyślałam:„Kurczę, jaki przystojny facet”. Faktycznie, śpiewał piosenki ojca ze swoim zespołem, ale chyba nie to mnie w nim ujęło. On mnie nie zauważył. Nic dziwnego: byłam zahukana, z nadwagą, ubrana na czarno, dziwaczna.

GALA: Miałaś wtedy 16 lat.

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Tak. Gdy dwa lata później ponownie przyjechałam do Polski, Paweł z zespołem byli w Warszawie na przesłuchaniach do konkursu piosenki poetyckiej. Zaprosiłam ich do wynajmowanego mieszkanka przy ul. Popiełuszki. Wtedy lubiłam się integrować, zapraszać, byłam otwarta, gościnna. Wszystko w tamtej klitce stało na trzech nogach albo na stercie cegieł, włącznie z wanną i łóżkiem. I od tego dnia, czerwcowego, obchodzimy naszą rocznicę.

GALA: W Łodzi przestałaś być gościnna?

PATRYCJA VOLNY-KACZMARSKA: Nie. Ale mieszkam z Pawłem i zapraszamy ludzi, którym możemy ufać. Teraz kupujemy w Pabianicach pierwsze wspólne mieszkanie. Paweł będzie miał bliżej na polowania. Ja mogę co najwyżej wypatroszyć kaczkę.

GALA: Ekolożka i myśliwy?

Polecamy
Komentarze