PAULINA I MACIEJ KURZAJEWSCY Żyć bardziej, kochać mocniej

Swoje małżeństwo zawdzięczają Adamowi Małyszowi. Ona wysokiego blondyna o holendersko-skandynawskiej urodzie zamieniła na średniego wzrostu bruneta. On od początku nie wyobrażał sobie bez niej życia. Teraz tworzą, jak zapewniają, rodzinę idealną, a sensem ich życia jest dwóch wspaniałych synów. Marzenia Pauliny i Macieja Kurzajewskich? Córeczka.

GALA: Stworzyliście dość nietypowy jak na dzisiejsze czasy dom, w którym mieszkają aż trzy pokolenia.

PAULINA KURZAJEWSKA: To prawda, taki model rodziny idealnie do nas pasuje. Chociaż jako młodzi ludzie dość szybko wyprowadziliśmy się z naszych rodzinnych domów. Maciek już w wieku 19 lat zostawił rodziców w Kaliszu i przyjechał do Warszawy. Potem, kiedy byliśmy już małżeństwem, zamieszkaliśmy razem. Raz było lepiej, raz gorzej, bywało cudownie, a czasem beznadziejnie, ale dawaliśmy sobie radę, nie potrzebowaliśmy pomocy, mieliśmy swój dom. Ale po jakimś czasie uświadomiliśmy sobie, że chyba bardziej by nam odpowiadał dom wielopokoleniowy, w którym dziadkowie czują się potrzebni, dowartościowani, dzieci uczą się szacunku dla osób starszych. Taka wspaniała lekcja miłości.

MACIEJ KURZAJEWSKI: Oczywiście zanim zamieszkaliśmy razem, usiedliśmy przy jednym stole i ustaliliśmy zasady. Jak szanować swoją prywatność, jakich granic nie można przekroczyć. Co tolerujemy, z czego trzeba będzie zrezygnować. Stworzyliśmy listę zasad i trzymamy się jej. Cała nasza czwórka i moi rodzice.

PAULINA KURZAJEWSKA: Ostatnio Franek przy okazji jakiegoś wyjazdu żegnał się z tatą Maćka, a potem w samochodzie powiedział nam, że dziadek Czesiek to dziadek brylantowy. To tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że dom wielopokoleniowy to dobry pomysł.

GALA: A jak w takim wielopokoleniowym domu wyglądają święta? Ciężko chyba przygotować wszystko dla tylu osób?

PAULINA KURZAJEWSKA: Pewnie byłoby ciężko, gdyby wszystko spadło na jedną osobę. My sprawiedliwie podzieliliśmy się obowiązkami. Nasze mamy zajmują się posiłkami, na wielkanocnym stole króluje kuchnia poznańsko-kaliska (Paulina pochodzi z Poznania – przyp. red.). Razem z chłopcami dekorujemy dom i malujemy pisanki. Często są to pisanki-straszanki, ale zabawę mamy świetną. Wszędzie stoi mnóstwo kurczaczków i baranów. Co roku obiecuję sobie, że tym razem zainwestuję w minimalizm, i co roku okazuje się, że dom jest jeszcze bardziej pstrokaty niż w ubiegłym. Tata Maćka zapewnia nam aktywność podczas świąt. Zabawy, spacery, biegi to jego działka. Maciek natomiast organizuje wycieczki. Ja przygotowuję sos tatarski, podobno robię najlepszy.

MACIEJ KURZAJEWSKI: Do kościoła każde z nas idzie ze swoim koszykiem. Potem trochę siedzimy przy stole, jemy, rozmawiamy. Ale długo nikt tak nie wytrzyma. Wszyscy czekamy na pomysły dziadka Cześka. Chociaż chłopcy to zapewne czekają na to, co dostaną od zająca. Kupujemy im jakieś drobiazgi, płytę z muzyką, książkę, i chowamy w ogródku. Julianek uwielbia tę zabawę.

GALA: Czyli tradycyjne święta. Nie marzy wam się w tym czasie jakaś egzotyczna wycieczka-ucieczka?

PAULINA KURZAJEWSKA: Absolutnie nie. Jeżeli mielibyśmy gdzieś jechać, to jedynie na typową polską wieś. Gdzie kobiety w grupach spotykają się i malują pisanki, gdzie na stole stoją prawdziwe wielkanocne baby. Chcielibyśmy zobaczyć takie miejsce, w którym tradycja naprawdę coś znaczy, i ludzi, którzy do świąt przygotowują się tydzień, a kiedy one nadejdą, nie narzekają przy stole, nie skarżą się na politykę, pogodę, tylko świętują. Zawsze przed świętami czytam Juliankowi i Frankowi książki o polskich tradycjach. Sądzę, że to wprowadza ich w świąteczny nastrój. Tym razem dowiedzą się także o Wielkanocy w innych państwach, bo ostatnio kupiłam ciekawą książkę na ten temat.

GALA: A lany poniedziałek?

PAULINA KURZAJEWSKA: Właściwie u nas lana jest już niedziela. Zawsze chcę pierwsza polać wodą chłopców i tylko czekam, kiedy nadejdzie wieczór. Wtedy daję sobie takie małe przyzwolenia. Ale zabawa tak naprawdę zaczyna się tradycyjnie w poniedziałek. Zakładamy kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe i lejemy się wodą. Potem gorąca kąpiel, herbatka z malinami i relaks.

GALA: Żyjecie bardzo aktywnie. Praca, dom, dzieci. Macie jeszcze na coś czas?

PAULINA KURZAJEWSKA: Oczywiście. Jeździmy na pływalnię, bawimy się, po prostu staramy się ciągle ze sobą przebywać. Oboje z Maćkiem mamy sportowe dusze. Mąż uwielbia biegać, przygotowuje się do kolejnych maratonów. Ja kocham gimnastykę i tenis. Franek też jest sportowcem. Spokojnym, zrównoważonym, z charakteru chyba bardziej przypomina Maćka. Dziecko marzenie, można z nim pogadać o piłce nożnej, książkach, filmach, muzyce. Anioł. Julianek z kolei to taka nasza iskierka. Budzi się z uśmiechem na twarzy i zasypia roześmiany od ucha do ucha. Wszędzie go pełno. Śmiejemy się, że swoją energią mógłby zasilać elektrownię, a cała Warszawa zawsze miałaby światło. Franka traktuje jak mistrza, czeka na niego, kiedy wróci ze szkoły, i mówi: „Wodzu, prowadź!”. Wspólnie lubimy powygłupiać się w domu. Np. właśnie teraz mam na swojej twarzy, pomimo peelingów, szorowania szczotką i zmywania alkoholem, czarne kropki i wąsy zrobione przez Julianka, kiedy bawiliśmy się w malowanie twarzy. Obiecał, że mazak się zmyje, ale się nie zmywa, więc biegam, pracuję i funkcjonuję z rysunkami na twarzy. Bomba!

MACIEJ KURZAJEWSKI: Jakiś czas temu postanowiliśmy zwiedzać Europę na rowerach. Kiedy mamy wolną chwilę, czasami wystarczy tylko weekend, pakujemy rowery do pociągu, wybieramy sobie państwo i pedałujemy. To fantastyczny sposób na połączenie zwiedzania, sportu i rodzinnych wypadów za miasto. Podczas zimy mieliśmy postój, ale już niedługo wiosna i znowu będziemy mogli ruszyć w trasę.

GALA: A co z czasem tylko dla was?

Polecamy
Komentarze