PAWEŁ STASIAK Moje małżeństwo było fikcją

PAWEŁ STASIAK Moje małżeństwo było fikcją Zdjęcie: ons.pl

Otwarcie przyznaje, że na głowie nosi... system. To rodzaj peruki, dzięki której pozbył się łysiny i znowu stał się atrakcyjnym blondynem. Poza tym? Porządkuje swoje życie. Lider najpopularniejszego polskiego zespołu lat 80. – Papa Dance, kupił pierwsze własne mieszkanie i postanowił się rozwieść z Dianą, Gruzinką, która była jego żoną przez 11 lat.

GALA: Czy to prawda, że zrobiłeś sobie lifting?

PAWEŁ STASIAK: W jakiejś gazecie mnie nawet podliczyli i coś tanio im wyszło. Prawda jest taka, że poza włosami nic sobie nie zrobiłem.

GALA: To był przeszczep?

PAWEŁ STASIAK: Nie. Cztery lata temu spotkałem znajomych, którzy sprowadzają ze Stanów tak zwane systemy. Doczepia się je do głowy specjalnymi zaczepami. Te systemy są popularne wśród gwiazd, które lubią często zmieniać fryzury. Z tego, co wiem, wśród klientów firmy są takie sławy jak Tina Turner czy Beyoncé. Postanowiłem spróbować i ja. Tym bardziej że to metoda nieinwazyjna i w każdej chwili można z tego zrezygnować.

GALA: Musiałeś się do nowych włosów przyzwyczaić?

PAWEŁ STASIAK: Przez pierwsze trzy tygodnie nie wychodziłem z domu, bo wydawało mi się, że coś mi usiadło na głowie. Ale teraz jest OK. Pływałem w nich nawet na desce surfingowej, na narcie za łódką i nic się nie stało. Żadna „meduza” obok mnie nie wypłynęła.

GALA: Zrobiłeś to, bo przemawiała przez ciebie próżność, wymagała tego scena czy po prostu miałeś kompleksy?

PAWEŁ STASIAK: Na pewno było w tym trochę próżności, ale przede wszystkim zdecydowałem się, bo cztery lata temu, po długiej przerwie, wracaliśmy na rynek jako Papa Dance i chciałem nawiązać do swojego wizerunku sprzed lat. A wiedziałem, że jeśli pojawię się bez włosów, głównym tematem stanie się nie nasza płyta, lecz moja łysina. Natomiast jeśli chodzi o kompleksy, to bardziej wstydziłem się, gdy w pewnym momencie podtatusiałem. Obrosłem w tłuszcz, ciężko było mi się ruszać i odczuwałem to jako totalną porażkę, bo nie potrafię zaakceptować sytuacji, gdy człowiek źle wygląda z własnej winy. Dlatego postanowiłem coś z tym zrobić.

GALA: Co dokładnie?

PAWEŁ STASIAK: Najpierw rzuciłem papierosy, potem przeszedłem na dietę, na którą składa się głównie drób, ryby, dużo warzyw i owoców. Zacząłem ćwiczyć: chodzę na siłownię i na jogę. I naprawdę lepiej się czuję, mam dużo fajnej energii.

GALA: Jeszcze tylko brakuje, żebyś powiedział, że zamierzasz się ustatkować…

PAWEŁ STASIAK: Coś w tym jest, bo po raz pierwszy w życiu będę miał własny adres. To znaczy taki, który będzie należał do mnie. Po latach wynajmowania różnych lokali w Warszawie, Nowym Jorku i Łodzi zdecydowałem się kupić własne mieszkanie. Po raz pierwszy w życiu muszę też kupić meble, naczynia itd. Bo w zasadzie mam tylko swoje ciuchy, książki, płyty, filmy i parę prezentów od znajomych, np. zastawę stołową czy elektryczny otwieracz do konserw, którego zresztą jeszcze nigdy nie użyłem.

GALA: Jak się z tym czujesz?

PAWEŁ STASIAK: Chcę o tym porozmawiać (śmiech). Wiesz, to jest taki drugi moment dorosłości w moim życiu. Pierwszy był w 1990 roku, gdy zespół Papa Dance się rozpadł. Z dnia na dzień. Nasi menedżerowie uznali, że zostają w USA, ponieważ tam widzą swoją przyszłość. Mieli gdzieś to, że mogliśmy zaistnieć w Rosji, gdzie już zaczynaliśmy być rozpoznawalni, gdzie Ałła Pugaczowa zapraszała nas na koncert do telewizji.

GALA: Wystawili was do wiatru.

PAWEŁ STASIAK: Najgorsze było to, że gdy wróciłem do Polski, nagle zdałem sobie sprawę, że nic nie wiem o życiu. Bo w zasadzie prosto z Gawędy, w której występowałem od dziecka, przeszedłem do Papa Dance. I do tej pory to ktoś wszystko za mnie organizował, ja miałem tylko śpiewać. A nagle musiałem odpowiadać sam za siebie. Nie wiedziałem, od czego zacząć, czułem się wyrwany z kontekstu, bo – poza wszystkim – z ogromnej zajętości wpadłem w pustkę. Miałem 23 lata. Ludzie w moim wieku robili dyplomy i zaczynali pierwszą pracę, a ja… właśnie zakończyłem swoją działalność.

GALA: Ktoś ci pomógł?

PAWEŁ STASIAK: Od początku wiedziałem, że tak naprawdę wszystko zależy ode mnie. Żeby się jakoś ustawić, zacząłem czytać, m.in. książki psychologiczne.

GALA: Nie chciałeś wrócić na scenę? Jako wokalista Papa Dance miałeś furtkę otwartą na oścież.

PAWEŁ STASIAK: I tu się mylisz, ponieważ okazało się, że ta moja rozpoznawalność na nic się nie przekłada. Bo wtedy w Polsce był okres wielkiej transformacji i wszystko, co pochodziło z poprzedniej epoki, było złe. Na szczęście Jacek Cygan zatrudnił mnie do programu „Dyskoteka pana Jacka”. To dawało mi poczucie przynależności. Za zarobione w Stanach pieniądze nagrałem też płytę „Mr Dance”, dzięki której dawałem koncerty, no i zapisałem się na studia (produkcja telewizyjna na PWSFTViT w Łodzi – przyp. red.). Niedługo po tym założyłem agencję statystów i epizodystów.

GALA: Jesteś więc kolejnym przykładem na to, że nie ma tego złego…

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze