PIOTR BAŁTROCZYK Będzie czad we wiosce...

PIOTR BAŁTROCZYK Będzie czad we wiosce... Zdjęcia: Piotr Porębski/METALUNA

Uprawia na Warmii sto hektarów, ma własny wodospad, XIX-wieczny młyn i jabłka na bimber. Dobrze mu się wiedzie. Tak dobrze, że kariera w telewizji stała się jedynie „niekłopotliwym dodatkiem do życia osobistego”. Ostatnio zaniepokoiły go SMS-y od zakochanych nastoletnich fanek. Odpowiada, że już nie jest do wzięcia. Jest „mocno zajęty pewną panią, która bardzo wcześnie rano wstaje”.

GALA: Co się zmieniło w pana życiu, odkąd ostatni raz rozmawialiśmy?

PIOTR BAŁTROCZYK: Po raz pierwszy w telewizji robimy cotygodniowy kabaretowy show absolutnie na żywo. Nikt tego wcześniej na taką skalę nie robił. Mamy fajne słupki oglądalności, prawie 21 procent. Wciąż ta sama frajda z pracy, z tą samą załogą, perfekcyjnie przygotowaną. I tak już trzeci sezon. Teraz jedziemy na narty do Włoch. Z producentami Tomkiem Alberem i Maćkiem Trzcińskim z agencji Albert, która mnie reprezentuje, i reżyserem Szymonem Łosiewiczem.

GALA: Podziwiam pana za to prowadzenie programów na żywo. Musi pan mieć świetną pamięć.

PIOTR BAŁTROCZYK: Z latami coraz gorszą, bo zanikają szare komórki. Ale działa. W razie czarnej dziury w mózgu wyskakuje z szufladki pamięci jakiś gotowiec.

GALA: Podobno naukowcy odkryli, że obumierają szare komórki, ale odradzają się połączenia neuronowe.

PIOTR BAŁTROCZYK: Naprawdę? To brzmi jak jedno z dziesięciu przykazań Bałtroczyka: Alkohol niszczy szare komórki, ale te najsłabsze. Albo: Jeżeli włosy są ładne, to nie musi być ich dużo. Albo: Niby wszyscy wiedzą, że flaszka kiedyś się skończy, ale zawsze jest to zaskoczenie. Albo: Absolwentki AWF zginają się w niespodziewanych miejscach. Albo: Nie sztuka zrobić szpagat, sztuka wstać.

GALA: Tylko dziesięć tych złotych myśli?

PIOTR BAŁTROCZYK: Wkrótce będzie więcej, wciąż żyję.

GALA: Długo pan szukał swojej drogi życiowej. Studiował filozofię i politologię, zdawał do szkoły teatralnej…

PIOTR BAŁTROCZYK: ...ale na reżyserię. Na szczęście się nie dostałem, bo byłbym dzisiaj objazdowym reżyserem i romansowałbym z aktorkami… Co i tak stało się moim udziałem.

GALA: Właśnie. Ma pan nawet z Joanną Fertacz, utalentowaną olsztyńską aktorką, dwóch pięknych synów. Co mają z pana?

PIOTR BAŁTROCZYK: Obaj są miłymi, ciepłymi ludźmi i moimi przyjaciółmi. Piotrek ma prawie 16 lat, starszy Kacper 23 i pół. Mają pewien rodzaj luzu i we wszystkim własne twarde zdanie, potrafią mnie „zczołgać po drutach”. Nie mają parcia na karierę, chyba po mnie. Może dlatego też wiele rzeczy mi się udawało? Jak mówił mój młodszy synek jako brzdąc, kupując sobie drugą paczkę chipsów: „Kto bogatemu zabroni, prawda?”.

GALA: Jakim pan jest ojcem?

PIOTR BAŁTROCZYK: Dobrym. Bardzo za nimi tęsknię, bardziej niż oni za mną. Brakuje mi ich bardziej niż im mnie. Są mi bardziej potrzebni niż ja im. Jak się w nich przeglądam, bardzo jestem z obydwu dumny. Mam syndrom kwoki, która chciałaby zagarnąć pisklęta skrzydłami, żeby były jak najbliżej.

GALA: I żeby się słuchały, i żeby mieć wpływ na ich życie?

PIOTR BAŁTROCZYK: Mam go, choć Kacper sam wybrał studia. Matka aktorka, ja – jak widać. Nie miał wyjścia. Kacper nie jest genetycznie moim synem. Jest synem Joanny z poprzedniego związku. Jestem jego eksternistycznym ojcem, co nie zmienia faktu, że jest moim synem.

GALA: Jak się do pana zwraca?

PIOTR BAŁTROCZYK: Tato, Piotrek, ojcze. Najczęściej Piotr. Będę zawsze chciał mieć wpływ na wybory życiowe synów, ale te ostateczne decyzje, tak jak i ja, będą podejmowali sami. To samo ja miałem, bo mój ojciec był znanym w Olsztynie długoletnim redaktorem naczelnym. Przez całe lata byłem Piotrem, synem Andrzeja. Któregoś dnia ojciec wrócił z miasta, gdzie się ktoś spytał, czy jest ojcem Piotra. Był z tego bardzo zadowolony.

GALA: Kto przychodzi na pana występy?

PIOTR BAŁTROCZYK: Przekrój wieku rozmaity, najwięcej równolatków i trochę młodszych ode mnie. Bo to, wie pani, i wspólnota doznań, i wspólnota światów, w których dorastaliśmy. Jak mówimy o pustych półkach, to wiemy, jak to wyglądało. A jak ja mówię dziecku: „Kiedyś, synku, na wszystkich półkach stały butelki z octem”, to on: „W całym Carrefourze, tato, tylko ocet stał?”. Albo: „Tu był Pewex, tu tata kupował pierwsze dżinsy, dobrą wódkę, dobre kosmetyki”, a Piotrek pyta: „A gdzie jest teraz Pewex, tato?”. A ja mówię: „Wszędzie, synku, wszędzie”. My wiemy, o co chodzi.

GALA: Młody nie musi. Ale starszy syn więcej rozumie?

PIOTR BAŁTROCZYK: Znacznie więcej. Kacper pracuje ze mną, stoi za kamerą, dyplomowany filmowy operator po katowickiej szkole, na dodatek zdolny. Teraz, przy okazji robienia programu na żywo, spotykam starsze dziecko co tydzień.

GALA: Bałtroczyk bywa roztargniony, nieposkładany, niesolidny?

PIOTR BAŁTROCZYK: U mnie wszystko jest pochodną życia osobistego. Jak jestem poskładany w życiu osobistym, wszystko jest dobrze. Nie jestem smutny, wszystko mi się skleja. Praca zawodowa też mi się skleja i jest takim… niekłopotliwym dodatkiem do życia osobistego. Natomiast jak coś się sypie, potrafię zawalić i dokładam sobie do pieca, a wbrew pozorom skórę mam cienką. Teraz jest dobrze, więc nie jestem roztargniony.

GALA: Pan taki uczuciowy?

PIOTR BAŁTROCZYK: Bardzo! Niedawno zdałem sobie sprawę, jak wiele zła we mnie, nie poskładania wynikało z nie uświadamianej toksyczności poprzedniego związku, niestety.

GALA: Nadal pan odreagowuje stres w kuchni, piekąc i gotując?

PIOTR BAŁTROCZYK: Nadal. Gęsi, kaczki, kuropatwy, przepiórki, perliczki, baraninę, jagnięcinę, owoce morza. Uwielbiam peklować, marynować, piec, dusić, wędzić i całować się.

GALA: Jakim cudem pan nie utył?

Polecamy
Komentarze