PIOTR KRAŚKO Karolinę ciągle odkrywam na nowo

Jego miejscem w Polsce jest Gałkowo na Mazurach. Tu mieszka jego roczny synek Kostek i narzeczona Karolina z rodzicami. Ten azyl Piotr lubi za proste relacje i proste problemy. Dla równowagi ma Warszawę i Waszyngton. Wyzwania na najbliższy czas? Zmienić „Wiadomości”, które ma prowadzić, i zadbać o rodzinę.

Piotr na nasze spotkanie przyjechał do Warszawy prosto z Gałkowa. „Dwie sarny przebiegły mi drogę, a kilka metrów dalej stał jeleń” – opowiada. „Niewiele widziałem miejsc na świecie tak pięknych jak Mazury”. Włączył się w akcję ratowania starych drzew przy tamtejszych drogach, ma nadzieję, że przez Mazurski Park Krajobrazowy nie będą jeździły tiry. W Warszawie wynajmuje mieszkanie przy Łazienkach. Wstaje o siódmej i już denerwuje się, że nic nie zrobił. Myślałam, że jest grzecznym chłopcem, zawsze w garniturze i pod krawatem. Nic bardziej błędnego. Piotr nie lubi garniturów, na co dzień chodzi w dżinsach i zdarza mu się siarczyście zakląć.

GALA: „Wiadomości” będą teraz lepsze od „Faktów”?

PIOTR KRAŚKO: W Polsce jest miejsce dla dwóch bardzo dobrych programów informacyjnych, z których każdy będzie miał swój, trochę inny styl. Chciałbym, żeby „Wiadomości” nie tylko informowały, że na przykład wydarzyła się katastrofa samolotu. Widz o 19.30 już to wie. Ścigamy się już nie tylko o to, kto pierwszy poda wiadomość, bo od kiedy istnieją całodobowe stacje informacyjne, wielu widzów jest już dobrze poinformowanych. My musimy pierwsi dotrzeć do człowieka, który najlepiej wytłumaczy nie tylko, co się stało, ale dlaczego i jakie będą tego konsekwencje. Widz domaga się od nas pogłębionych, mądrych informacji, ciekawych komentarzy. Mam nadzieję, że zwiększy się grupa osób, dla których „Wiadomości” będą najbardziej wiarygodnym programem. To dla nas wielkie wyzwanie.

GALA: Relacjonował pan dziesiątki dramatycznych wydarzeń, wojnę w Bejrucie, tsunami w Tajlandii, rewolucję w Kijowie. Trudno mi uwierzyć, że teraz wystarczy panu samo prowadzenie „Wiadomości”?

PIOTR KRAŚKO: Nie wyobrażam sobie, że mógłbym przestać być reporterem. Jednego tygodnia mogę być w Warszawie, ale następnego chcę jeździć po Polsce i świecie i stamtąd przygotowywać relacje. Niemal wszyscy czołowi prowadzący w CNN czy Fox News, którzy zarabiają dziesiątki milionów dolarów rocznie, uważają za największy zaszczyt przygotowywanie materiałów reporterskich. Podczas huraganu Katrina stali po pas w błocie i robili relacje z miejsc wydarzeń. Pływali łódkami, szukając tych, którzy ugrzęźli na dachach domów w Nowym Orleanie. Nie można zrozumieć świata i Polski, siedząc w studio na górnym Mokotowie.

GALA: Żal panu zostawiać Stany?

PIOTR KRAŚKO: Nie do końca je zostawiam. Będę jeździł na prawybory i oczywiście listopadowe wybory. Bycie korespondentem to dla mnie najbardziej fantastyczne doświadczenie zawodowe. A z drugiej strony czasem bardzo brakowało mi Polski. Tu wydarzenia są naprawdę moje, dotykają moich bliskich, przyjaciół. Żebym nie wiem jak pasjonował się trwającą kampanią wyborczą w USA, to nic w porównaniu z tym, co przeżyłem w Polsce, gdy wróciłem na parę tygodni prowadzić wieczór wyborczy.

GALA: Komu kibicuje pan w wyborach prezydenckich?

PIOTR KRAŚKO: Mam faworyta, ale nie mogę zdradzić nazwiska. Ameryka potrzebuje przywódcy, który przywróci światu wiarę w ich kraj. Obecna administracja doprowadziła do tego, że Ameryka jest tak nielubiana i niezrozumiana, jak jeszcze nigdy w swojej historii.

GALA: Czym pana zachwyciła?

PIOTR KRAŚKO: Pamiętam, jak minister Sikorski powiedział w żartach: „Duży kraj, duże możliwości”. Miał rację, nie da się lepiej opisać Ameryki. Marzenia nie mają tam granic. Bardzo chciałbym, żeby Europejczycy na nowo w to uwierzyli. Amerykanie sami siebie przekonują, że poradzą sobie z każdym problemem. Zazdroszczę im optymizmu.

GALA: Ich optymizm nie jest powierzchowny?

PIOTR KRAŚKO: Czasem robią dobrą minę do złej gry, ale proszę mi wierzyć, to nie jest powierzchowne. Myślę, że sukcesy Ameryki wynikają ze zbiorowego entuzjazmu ludzi. Jedno z moich ukochanych amerykańskich miast to Fairbanks w sercu Alaski, gdzie temperatury spadają do -50 stopni. Powstało w 1902 roku. Ludzie płynęli rzeką, która nagle została skuta lodem. Trzeba było wysiąść z łodzi i przeczekać zimę. Mieli siekiery, wyrąbali kawałek lasu i wybudowali miasto, które piętnaście lat później miało już lotnisko. Naprawdę tam się czuje, że Amerykę wybudowali wyjątkowi ludzie, z pasją, wiarą, trochę awanturnicy, tacy, którzy niczego się nie bali. I ten duch pionierów do dziś w nich został.

GALA: Coś pana tam zaskoczyło?

PIOTR KRAŚKO: Słowo policjanta jest święte. Jeżeli zatrzyma kierowcę i zapyta, ile wypił, temu nawet nie przyjdzie do głowy kręcić. Odpowie zgodnie z prawdą, że siedem piw. My będziemy kręcić. W Polsce gra z władzą jest nawet dobrze widziana. Amerykanie są przekonani, że ich prawo jest dobre, ułatwiające życie. Zaskoczyli mnie Teksańczycy. Nam się wydaje, że to dzicy kowboje. Są jak przedwojenni polscy dżentelmeni. Chodzą w kapeluszach, nie tylko od słońca. Uważają, że tak jest elegancko. Mężczyzna, kiedy z panią rozmawia, zawsze zdejmie kapelusz.

GALA: Ostatnio oglądałam film z Jackiem Nicholsonem „Choć goni nas czas”. Pacjent chory na raka słyszy od lekarza: „Ma pan przed sobą nie więcej niż trzy miesiące życia”. Zawsze mówią tak wprost? 

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze