PIOTR POLK Obiecuję show!

Nagrał płytę swoich marzeń „Polk in Love”, ze standardami z pogranicza jazzu i swingu. Udowodnił, że na debiut nigdy nie jest za późno. Miłość daje energię – twierdzi. Piotr ma jej dużo. Właśnie zaczął zdjęcia do nowego filmu – „Miasto z morza”. Przed nim trasa koncertowa i być może udział w nowym, głośnym show.

Czerwcowy upał. Willa, w której mieści się biuro wytwórni płytowej, tętni życiem. Piotr w białych, lnianych spodniach i luźnej, brązowej koszuli. Otwarty, spokojny. Aż trudno uwierzyć, kiedy mówi, że był kłębkiem nerwów podczas nagrywania „Jak oni śpiewają”. Liczył, że dotrwa najwyżej do szóstego odcinka, doszedł do finału.  Przegrał z Joanną Liszowską. Ale to jego płyta „Polk in Love” jest pierwsza na rynku. Wytwórnia zaproponowała mu jej nagranie długo przed końcem programu. „Nie miałam najmniejszych wątpliwości, że to wielki talent – tłumaczy Joanna Gajewska z QL Music. – I nie pomyliłam się!”.

GALA: Jeszcze niedawno pisano o panu „aktor”. Teraz „aktor i wokalista”. Debiut w wieku 46 lat? Po co to panu?

P.P.: Ostatnio porządkowałem swoje muzyczne dokonania i natknąłem się na płytę z piosenkami Agnieszki Osieckiej, zapis koncertu sprzed 16 lat. Nie mogłem uwierzyć, że tak śpiewałem! Miałem zupełnie inny głos. I nie dlatego mi się zmienił, że palę papierosy czy piję – tego nie robię. Po prostu byłem kimś innym, miałem inną wrażliwość, inne poczucie rytmu życia, inne przeżycia. Doświadczenia przekładają się na zmarszczki, kolor włosów, wpływają nawet na tembr głosu. Dobrze się stało, że dopiero teraz nagrałem tę płytę. Jestem dojrzalszy.

GALA: Jak zmienił się rytm pana życia?

P.P.: Kiedyś żyłem nerwowo, czasami ocierałem się o histerię. Brakowało mi dystansu. Nie potrafi łem sobie poradzić ze sprawami prywatnymi. Byłem niedojrzały także zawodowo. Ale nie uważam tego czasu za stracony. Z drugiej strony, miałem wtedy inny rodzaj energii, byłem młodszy, szerzej patrzyłem na życie. Dzisiaj ten horyzont się zawęził, ale za to stał się ostrzejszy.

GALA: Co pana zmieniło? Nieoczekiwana miłość?

P.P.: Miłość zawsze nas zmienia, daje energię. W życiu zawodowym nie było takiego przełomu. Nigdy nie miałem okresów tzw. milczącego telefonu, od ukończenia studiów nieprzerwanie grałem.

GALA: Ale propozycje nie były na miarę pana oczekiwań?

P.P.: Nie, zawsze miałem większe ambicje. Tyle że z czasem człowiek nabywa  pokory. Nigdy jednak do niczego nie musiałem się naginać. Mam dużo szczęścia. Oczywiście wolałbym zagrać w jednym kasowym fi lmie niż w pięciu serialach średniej jakości.

GALA: Kasowym czy dobrym? Polskie komedie romantyczne są kasowe, ale na ogół niedobre.

P.P.: Dzisiaj wartościowe rzeczy żyją krótko i stanowią wartość jedynie dla wąskiego grona. Pani mówi o ideale. A przecież nie ma ani idealnych mężczyzn, ani idealnych kobiet. Idealnego filmu, który będzie i kasowy, i wybitny, dzisiaj nie widzę.

GALA: Dla fanek z „Nieoficjalnego forum Piotra Polka” idealnym mężczyzną jest
właśnie pan: „wspaniały, o niespotykanej klasie, przesympatyczny”. Jak te wyznania znosi pana żona Magda Wołłejko?

P.P.: Sama bierze w tym forum udział. Koryguje błędne informacje. Mam nadzieję, że budzę w Magdzie podobne uczucia, jak ona we mnie. Bywam o nią zazdrosny, ale i z niej dumny. Fajnie być z kimś, kto podoba się innym. Cieszę się, kiedy ktoś chwali Magdę za „Klub hipochondryków”, tym bardziej że obydwie części tej sztuki okazały się sukcesem kasowym.

GALA: I w obydwu pan gra. Magda napisała też słowa do piosenki „Friends”.

P.P.: Gram w sztukach żony, to kiepsko brzmi, wiem. Kiedy zobaczyłem, jaki ma fantastyczny język, ośmieliłem ją, by zaczęła pisać. Z kolei ona przywróciła sens niektórym moim poczynaniom.

GALA: Na przykład?

P.P.: Choćby śpiewaniu. Od początku mówiła, że powinienem wystąpić w „Jak oni śpiewają”. Wcześniej brałem udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, współpracowałem z Agnieszką Osiecką i Jerzym Satanowskim, miałem recitale. Skończyłem z piosenką w 40. roku życia. Magda uważała to za mój największy
błąd. Upewniała mnie, że dobrze śpiewam. A ja mówiłem: „Ile razy mam ciosać tę ściankę? Ten mebelek i tak ładny nie będzie”.

GALA: Przykład z ciosaniem mebelków jest nie od parady.

P.P.: Ciosanie mebli to moje hobby i fantastyczny relaks. Fizycznie potwornie męczący, bo wszystko robię ręcznie. W moim warszawskim mieszkaniu i rodzinnym domu w Kaletach stoi 75 wykonanych przeze mnie mebli: stoły, stoliki, konsolki, fotele, kanapy, biblioteki, kredensy, szafy. Wzoruję się na stylu
angielskim – lubię formy delikatne, eleganckie, niewielkie. Moje mają jedną cudowną cechę: są niepowtarzalne!

GALA: Życzę, aby tak mówiono o pana albumie. Ale nagrał pan standardy, które
wcześniej wykonywali inni, m.in. Nat King Cole, Rod Stewart czy Frank Sinatra.

P.P.: Nieoryginalność to jeden z zarzutów wobec tej płyty. Odtwarzanie standardów jest tak samo bezpieczne, jak i niebezpieczne. Bezpieczne, bo nikt mi nie zarzuci, że muzyka jest zła, a słowa kiepskie. Niebezpieczne, bo narażam się na porównania.

GALA: Płyty ze standardami nagrali ostatnio Rod Stewart, Diana Krall i Michael
Bublé. Inspirował się pan nimi?

P.P.: Słuchałem ich. Możliwe, że podświadomie coś powtarzam. Ale mam inną wyobraźnię muzyczną, inne życie. I w tym sensie to osobista płyta. „Polk in Love” jest wyznaniem miłości stylowi, kulturze muzycznej, temu, co było, a czego, niestety, już nie ma. Takich płyt były setki, ale to mój nastrój, klimat. W nim jestem zakochany. Mam nadzieję, że ta miłość nie przeminie. Wiem, że moje piosenki są kopiami. Ale jestem pokorny. I przyznaję się do błędów.

GALA: Co panu nie wyszło?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze