POTOCKA I NOWICKI Pierwszy raz w życiu

Spotkali się trzydzieści lat temu we Włoszech. Od razu padli sobie w ramiona. On zrezygnował dla niej z audiencji u papieża. Ale rozstali się, każde wróciło do swojego partnera. Dopiero teraz tamte emocje odżyły. Zamieszkali razem, chcą wziąć ślub. Dla niego pierwszy. Wielki aktor i sławna tancerka opowiadają „Gali” o swojej miłości.

GALA: Moim zdaniem jesteście państwo pięknym przykładem na to, że miłość przytrafia się nie tylko ludziom młodym.

JAN NOWICKI: Stwierdzenie, że tylko młodzi kochają, jest tak samo głupie jak to, że tylko starzy umierają. To, co nam się z Małgosią przytrafiło, zaczęło się cieszyć niebywałym powodzeniem w mediach. Gazety epatują takimi określeniami, jak: „para”, „powrót”, „nostalgia”, „romantyzm”. Ale ja to po prostu spuszczam po brzytwie, bo my, ludzie z Krakowa, takimi rzeczami się nie zajmujemy.

GALA: W takim razie jak nazwałby pan to, co was połączyło?

JAN NOWICKI: Kiedy dzisiaj usiadłem w słońcu, pomyślałem, że ta jesień jest opowieścią o nas. Jesienne słońce jest najpiękniejsze. Wie pani dlaczego? Bo jest darowane od Boga. Ono po chamsku nie opala, nie wpędza człowieka w euforię. Można się nim poniekąd cieszyć. Łagodnie i czule. Można wreszcie bardziej panować nad uczuciem, zamiast ulegać mu w sposób absolutnie ślepy. Proszę zauważyć, że pierwsza miłość jest jak szubienica. A miłość starszych, nawet jeśli skończy się krachem? Mój Boże, to jest wliczone w dojrzałość. Zresztą ona jest próbą. Gosia zaprotestuje, ale w pewnym wieku uczucie nie spada na ludzi z siłą tsunami.

GALA: A mówi się, że każda miłość jest pierwsza…

JAN NOWICKI: Wie pani, to dobrze brzmi w operetce, w taksówce, przy ognisku. I nawet jest w tym szczypta prawdy. Tylko szczypta.

MAŁGORZATA POTOCKA: A dla mnie radość, którą teraz odczuwam, to jest radość małej dziewczynki połączona ze szczęściem dojrzałej kobiety.

JAN NOWICKI: Ale nie odbijemy się przecież od naszej przeszłości, rozumu, przykładów.

GALA: Przecież rozum, przeszłość i przykłady mogą być budulcem…

JAN NOWICKI: Oczywiście, one są budulcem do czułego i uważnego patrzenia. Odkrywanie cech drugiego człowieka, jedna po drugiej, powoli – czy wie pani, jakie to jest piękne? I jednocześnie konieczne. Bo w pewnym wieku pośpiech poniża, jest powodem histerii.

MAŁGORZATA POTOCKA: A ja uważam odwrotnie. Może dlatego, że swego czasu przeżyłam porwanie przez terrorystów statku, na którym występowałam z zespołem Sabat. Miałam pistolet przystawiony do głowy i wiedziałam, że zaraz zginę. We mnie ta trauma została. Dlatego, kiedy spotyka mnie szczęście, zaczynam się spieszyć, bojąc się, że w każdej chwili może się stać coś nieprzewidywalnego.

JAN NOWICKI: Słyszysz? Włączył się gdzieś alarm. Wiesz po co? Żeby cię przestrzec przed pośpiechem. Bo nic bardziej nie postarza. Zwróć uwagę, kto biegnie po schodach – starzy, którzy chcą udowodnić, że mają siłę w nogach. Natomiast młody po pięciu stopniach się zasapie. Bo on niczego nie musi udowadniać. À propos starości. Nie chcę jej nazywać piękną puentą, bo przecież wiemy, ile bólu ona przynosi, ile rezygnacji. Starość może być bardzo smutna. Ale jedno jest pewne: trzeba zrobić wszystko, żeby była radosna. Tu już nie chodzi o przyjemność, ale o satysfakcję rozumu. O satysfakcję więźnia, któremu w ostatniej chwili udało się uciec z celi.

GALA: Pan się czuje jak ten więzień?

JAN NOWICKI: Odpowiem tak: czy pani wie, co zrobiła Małgosia na początek? Kazała mnie przebadać. Pierwszy raz w życiu powkładali mi palce i rury we wszystkie możliwe miejsca. Nawet nie wiedziałem, że mam w sobie aż tyle otworów. I nagle okazało się, że są jakieś problemy z cholesterolem, że ja – człowiek urodzony nad Bałtykiem – powinienem się przerzucić na dietę śródziemnomorską.

GALA: Jednak jest pan śmiertelny?

JAN NOWICKI: No, coś takiego. Lekarz przepisał mi tabletki i kupiłem sobie na nie specjalną torebkę. Ale już mi się popieprzyło, kiedy mam brać białe, a kiedy różowe. Te tabletki są raptem cztery, ale zajmują całe moje życie, bo już trzy teksty o nich napisałem. O tym, że nie ja nimi rządzę, tylko one mną.

MAŁGORZATA POTOCKA: To jest kokieteria. Jan lubi być przewrotny, a w dyskusji uwielbia bawić się słowami, żonglować nimi.

JAN NOWICKI: W każdym razie po tym wszystkim ona powiedziała: „Janku, ty nie jesteś stary, ty jesteś kruchy”. I to mnie ujęło. Kruchy mogę być.

MAŁGORZATA POTOCKA: Nie przedstawiaj tego w ten sposób, że przebadałam cię jak konia na targu przed kupnem. Wie pani, Jan miał od lat złamany palec. I kiedyś, gładząc mnie po policzku, powiedział: „Nie mogę cię pogłaskać tak, jak bym chciał, bo mam niesprawny palec”. Stwierdziłam więc, że coś z tym trzeba zrobić, że musimy ten palec zoperować. Jestem bowiem osobą…

JAN NOWICKI: Która lubi być gładzona.

MAŁGORZATA POTOCKA: To raz. A dwa – lubię pokonywać przeszkody. Poza tym, gdy raptem bierze pani coś pięknego w swoje ręce, coś, co jest pani bardzo bliskie, to przecież chce pani, żeby to było otoczone czułością. Bo bycie parą nie polega na jakimś ściganiu się, tylko właśnie na pięknej trosce. Tym bardziej że przecież Jan przez wiele lat szarpał swoje zdrowie. A mnie zależy na tym, żeby był jak najdłużej.

JAN NOWICKI: Wiesz dlaczego? Bo ty tak pięknie zwracasz uwagę. Jakbyś przyzwalała. I dlatego wypalenie w twojej obecności połowy papierosa, a nie całego, to pójście tobie na rękę... jest dużo przyjemniejsze niż tytoń.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze