RAFAŁ KRÓLIKOWSKI Chłopiec po czterdziestce

Urodzony amant. Uwodzi mimo woli. I w życiu, i w sztuce. Mówi, że stał się odważniejszy, kiedy skończył 40 lat. Teraz już niewielu rzeczy w życiu się boi. Śmieje się, kiedy słyszy opinie, że jest układny i poważny. „To powierzchowne spostrzeżenie” – twierdzi. Jaki więc jest naprawdę?

GALA: Korzystałeś kiedyś z pomocy hipnotyzera? W sztuce „Hipnoza” grasz go bardzo przekonująco...

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI: Przed spektaklem próbowałem dotrzeć do jakiegoś, ale nie udało mi się. Chciałem poczuć na własnej skórze, jak działają tacy fachowcy. W rezultacie pracę hipnotyzerów podglądałem w internecie. Zdarzało mi się jednak bywać u uzdrowicieli. Wykonują oni nad naszymi głowami lub ciałem dziwne ruchy, co nam się wydaje śmieszne, a okazuje się, że działa.

GALA : U ciebie zadziałało?

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI: W trakcie zdjęć do serialu „Teraz albo nigdy” poczułem, że dopada mnie przeziębienie. Koleżanka poleciła mi pana Bogdana. Poczarował wahadełkiem, pomajstrował w mojej aurze (śmiech), dał witaminy sprowadzane z jakichś odległych zakątków świata i… mogłem pracować dalej. Ludzie szukają pomocy w sprawach, z którymi nie radzi sobie medycyna, a które często mają podłoże psychiczne. Jak w naszej sztuce, gdy wspaniała aktorka, która zostawiła scenę na rzecz życia prywatnego, nagle przestaje śpiewać. Konwencjonalne metody leczenia już nam nie pomagają. Jednocześnie jesteśmy zamknięci w sobie, powtłaczani w różne ramki. Inni niż nasi ojcowie, którzy byli otwarci, naturalni i spontaniczni.

GALA : A jaki ty jesteś?

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI: Jestem otwarty na ludzi, których znam. Na tych, którzy są mi życzliwi lub życzliwi wobec świata, otoczenia. Kiedy jednak wchodzę w nowe środowisko, wolę mu się najpierw przyjrzeć. Zobaczyć, kim są ci ludzie, jakich dokonują wyborów, jakie mają priorytety. Od dzieciństwa byłem kimś, kto wolał siedzieć z boku i obserwować.

GALA : A co w życiu jest dla ciebie najbardziej hipnotyzujące? Może pieniądze?

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI: Przyroda. Pieniądze to tylko środek do jakiegoś celu. Moją uwagę przyciąga natura. Ona mnie odpręża, pozwala zapomnieć o codziennej gonitwie. Wprowadza harmonię. Kiedy się przyjrzeć drzewom, okaże się, że najstarsze przetrwały dzięki temu, że były silne. Wiele zasad, którymi warto się w życiu kierować, można odnaleźć w przyrodzie.

GALA: Czy dlatego wyprowadziłeś się z rodziną pod Warszawę?

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI: Tak, życie poza miastem jest znacznie przyjemniejsze. Mniej tu stresu, codziennej szarpaniny.

GALA: Jak zaczynasz dzień? Od wyjścia do ogrodu?

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI: Jeśli tylko czas mi pozwala, bo często już o szóstej wyjeżdżam na plan zdjęciowy. Najpiękniejsze są powroty. Opowiadamy sobie wtedy z żoną, co wydarzyło się tego dnia w naszym życiu. A potem, żeby się wystudzić, wychodzę do ogródka. Jest mały, ma 200 metrów, ale jest! Moi synkowie Piotr i Michał grają tam w piłkę. I nawet strzelają bramki! Okna, szczęśliwie, są jeszcze całe (śmiech).

GALA: Skoro pieniądze nie są dla ciebie ważne, skąd wobec tego taka wolta w twoim aktorstwie? Sądziłam, że aktor, który zdobył najwyższe teatralne i filmowe laury w kraju: nagrody im. Woszczerowicza, Cybulskiego, Feliksa Warszawskiego, który grał w sztukach Szekspira i filmach Wajdy, pójdzie inną drogą. Tymczasem ciebie można zobaczyć jedynie w komercyjnych przedsięwzięciach – w farsach, serialach...

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI: Cały czas mam nadzieję wrócić do poważnego repertuaru. Na etacie w teatrze siedziałem 15 lat i to mnie zaczęło nudzić, uwierać. Mój teatr dopadł kryzys u sterów władzy. Zobaczyłem, że się nie rozwijam, a żadne rewelacyjne propozycje nie przychodziły. Podjąłem decyzję o odejściu z Teatru Powszechnego.

GALA: Nie rozwijałeś się, grając w sztukach LaBute’a, Szekspira czy Labiche’a?

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI: Jak najbardziej, to były piękne spotkania artystyczne. Z Piotrem Cieplakiem, Anią Augustynowicz, Remigiuszem Brzykiem i innymi młodymi duchem. Przyszedł jednak moment, że to się skończyło, a ja spostrzegłem, że stoję z boku głównego nurtu. Tego, który proponował teatr Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy. Decyzja o odejściu z teatru nie była łatwa. Miałem na głowie rodzinę, dwoje dzieci, ale czułem, że odwalam taśmową robotę, przemawiam do publiczności w sposób banalny, a czasami komercyjny. Odszedłem nie dla zagrania głównej roli w serialu ani jakiejkolwiek innej, bo nie miałem żadnych konkretnych propozycji. Ale siedząc w tym samym sosie przez lata, człowiek się cofa. A mnie akurat stuknęła czterdziestka. Uznałem, że to ostatni moment, kiedy mogę jeszcze zawalczyć.

GALA: Od tej pory minęły dwa lata. Wydarzyło się coś, z czego jesteś dumny?

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI: Życie potoczyło się, jak się potoczyło. Znakomite propozycje teatralne nie nadeszły, przyszły zaś role w serialach, w których miałem możliwość pracować ze świetnymi twórcami, takimi jak Grzegorz Kuczeriszka czy Maciej Dejczer. A teraz farsy. To trudna robota aktorska, szczególny rodzaj pracy zespołowej, gdzie każdy z osobna musi się wykazać umiejętnościami. Francuska komedia „Boeing, Boeing” jest napisana świetnie. To nie jest szmira, której będę się wstydzić.

GALA: Nie obawiasz się, że z tej farsowo-serialowej ścieżki nie wezmą cię ani Warlikowski, ani Lupa, ani Jarzyna?

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI: Tego nie wiem. Długo czekałem. Ale ileż można czekać?! Może takie propozycje jeszcze przyjdą. Przecież aktorzy Warlikowskiego też biorą udział w komercyjnych przedsięwzięciach. Z czegoś trzeba żyć. W Polsce przemysł rozrywkowy nie istnieje, aktor nie zarabia gigantycznych pieniędzy na filmie czy spektaklu. Dostęp do reżyserów, o których mówimy, też jest ograniczony. Oni mają grupę aktorów, którym ufają. Ci, którzy się nie załapali, też muszą gdzieś pracować. A ja lubię swój zawód. I uwielbiam farsy!

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze