RAFAŁ MAĆKOWIAK Czas być dojrzałym facetem

Symbol pokolenia zagubionych 30-latków. Zakochany w Opolu, skąd pochodzi, szturmem zdobył Warszawę. W „Ekipie” Agnieszki Holland brawurowo zagrał rzecznika rządu. Niebawem zobaczymy go w filmie „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej. „Gali” mówi, za co kocha zawód aktora, czym jest dla niego szaleństwo i dlaczego w jego życiu przyszedł czas na stabilizację.

Aktorem został przez przypadek. W Los Angeles, dokąd wyjechał po maturze z rodzinnego Opola, natknął się na zajęcia kółka teatralnego. Zapisał się. I połknął bakcyla. Ulubiony aktor Przemysława Wojcieszka, który tak wspomina swoje pierwsze spotkanie z nim przy filmie „Głośniej od bomb” (2001): „Nie miał nic z gwiazdora, choć był wtedy rozchwytywany. Pracę traktuje naprawdę serio, a to znaczy, że serio traktuje też siebie. Prywatnie skromny, zdystansowany, skupiony”.

Katarzyna Herman, z którą zagrał w „Ekipie” Agnieszki Holland i „Psychosis” Grzegorza Jarzyny, odkrywa mniej znane atuty aktora: „Jest niebywały w tańcach latynoskich. W każdym razie przerzucanie panny przez ramię wychodzi mu wyśmienicie. Poza tym fantastycznie gotuje i ma fioła na punkcie swoich trzech kotów. Niektórzy twierdzą, że nawet się z nimi kąpie. Sam zresztą przypomina kota ze swoimi skośnymi oczami. Rafał łączy chłopięcą zadziorność z męską zmysłowością”.

GALA: Okrzyknięto cię aktorem pokolenia współczesnych 30-latków. W latach 60. był Cybulski, w latach 70. Latałło, potem Linda, a teraz ty. Jak się z tym czujesz?

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Bardzo mi miło to słyszeć. Nie wydaje mi się jednak, żebym był na takim etapie, by używać tak dużych słów. Głos pokolenia?! Przesada.

GALA: Masz swojego idola? Autorytet?

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Przez wiele lat cierpiałem na brak autorytetów, co jest charakterystyczne dla mojego pokolenia. Na mój światopogląd składa się zlepek różnych ideologii. Nie ma jednej osoby, która byłaby moim guru. Raczej jest to kilka osób. Parę książek, kilka piosenek. Słuchałem namiętnie polskiej muzyki w wykonaniu Magdy Umer, Kaliny Jędrusik, Łucji Prus. Jednocześnie słuchałem grunge’u. Czytałem Kunderę i Sapkowskiego. Ale jakie z tego można wyciągnąć wnioski?

GALA: No właśnie, co łączy Kurta Cobaina i Kalinę Jędrusik?

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Chyba to, że oboje nauczyli mnie pewnej wrażliwości. Współczesnej i bardzo prostej. Teksty Agnieszki Osieckiej to było odkrycie, które zmieniło moje postrzeganie świata.

GALA: Dlaczego jej piosenki są ci bliskie?

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Powiem banał: dlatego, że to opowieść o tęsknocie za miłością. Tyle że zawsze trochę ironiczna. Genialny jest na przykład „La valse du male” śpiewany przez Jędrusik: „Ten walczyk, co mnie zniszczyć chce...”. To przejmujące, ale i z dystansem. Genialne!

GALA: Bronisz się przed określeniem „głos pokolenia”, ale jednak nie jesteś płaskim serialowym aktorem.

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Wybierając ten zawód, szukałem ryzyka, nowych wrażeń. Wiem, że serial mi nigdy tego nie da. Najwięcej ryzyka daje teatr. Trafiłem do aktorstwa trochę przez przypadek. To nie było moje marzenie. Ale w trakcie studiów jasno sobie powiedziałem, czego chcę od tego zawodu. I nie była to stabilizacja. Raczej szukanie, niepokój, nowe doznania.

GALA: Nie żal ci luzu, jaki dają duże pieniądze za serialowe role?

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Oczywiście trochę żal. Mam kolegów pracujących w telenowelach, którzy mówią, że po latach jest im trudno rzucić przyjemności życia. Bo jeśli chcą lecieć na weekend do Lizbony, to sobie lecą. Jest pokusa. Tylko że to pułapka. Bo problemy są jakoś tak powierzchownie i dekoracyjnie potraktowane.

GALA: A może nasze życie jest jak serial?

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Absolutnie nie. Moje w każdym razie nie jest telenowelą. Gdybym teraz zaczął opowiadać o miłości do mojej dziewczyny, byłoby to płytkie, śmieszne, banalne. Ale gdybym to samo wyraził za pomocą poezji, to co innego. Wszystko jest kwestią środków wyrazu.

GALA: Denerwujesz się, gdy nazywam cię głosem pokolenia, ale powiedz, kim jest ten chłopak, który zagrał we wszystkich dotychczasowych filmach?

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Większością ról próbowałem załatwić jakąś swoją sprawę, zmierzyć się z czymś, co mnie nurtowało. W „Głośniej od bomb” Wojcieszka to było pytanie: czym jest dla mnie miejsce, w którym żyję? W przypadku Teatru Telewizji pt. „Góra Góry”, gdzie zagrałem młodego dziennikarza, zastanawiałem się, czym jest modny, współczesny związek dwojga niezależnych ludzi funkcjonujących oddzielnie, których łączy jedynie seks i inne przyjemności. Takie życie bez odpowiedzialności.

GALA: I zmieniłeś życie pod wpływem roli?

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Na pewno odpowiedziałem na pytania, które sobie zadałem. Na swój własny użytek wyciągnąłem z tego spektaklu wnioski. Bez ryzyka i kompromisów nic się nie buduje.

GALA: Ten spektakl był inspirowany postacią ojca Jana Góry. Jakie znaczenie w twoim życiu ma religia?

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Sfera sacrum zawsze mnie frapowała, ale nie jestem religijną osobą. A w związku z tym odczuwam pewien rodzaj tęsknoty.

GALA: Czym ją wypełniasz?

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Na przykład teatrem. Chodzi o poczucie wspólnoty. W kościele jej nie czułem. A tu jest jedność aktora z publicznością. Czuję ją właściwie w każdym dobrze zagranym spektaklu. Stoję na scenie i wiem, że ludzie weszli tak głęboko, że są wyczuleni na najmniejszy niuans. To jest porażające. Coś takiego zdarza się tylko w teatrze. Energia, którą dostaje się od publiczności, może wyleczyć. Zapamiętałem to jak stan mistyczny.

GALA: Opisz to dokładniej.

RAFAŁ MAĆKOWIAK: Nagle zapominam, że jestem na scenie, że to teatr i za półtorej godziny pójdę do domu. Nie pamiętam, że trzeba przejść z jednego końca sceny na drugi – wszystko dzieje się samoczynnie. Czysta lewitacja.

GALA: Co poza talentem jest ważne w tym zawodzie?

Polecamy
Komentarze