RAFAŁ OLBRYCHSKI Mam dość przegrywania

O rodzicach, Monice Dzienisiewicz-Olbrychskiej i Danielu Olbrychskim, mówi, że „dla niego przestali istnieć” i szykuje się do procesu z nimi – o prawa do opieki nad swoimi synami. Rafał Olbrychski ma 38 lat i jest pewien jednego: że musi całkiem zmienić swoje życie.

GALA: Rafał, czy ty jesteś szczęśliwym człowiekiem?

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Na pewno jestem szczęśliwy, że ukazuje się moja wymarzona płyta. Ona jest jak moje dziecko noszone przez kilka lat. To jest bardzo intymna i osobista rzecz.

GALA: Na płycie „Tatango” śpiewasz „porąbany los miażdży mnie...”.

RAFAŁ OLBRYCHSKI: To rozliczenie z pewnym etapem mojego życia, jakby zaczerpnięcie oddechu przed następnym krokiem. Zostawiam za sobą kilkanaście chudych lat, kilkanaście lat frustracji i odstawiania na boczny tor, szukania dziury w całym. I teorii spiskowych.

GALA: Jesteś ofiarą spisku?

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Tak. Ale też muszę przyznać, że troszeczkę sobie na to „odstawienie na boczny tor” zapracowałem. Brakiem pokory. Za bardzo się kłóciłem o swoje. Teraz próbuję sondować swój powrót do zawodu aktora, ale na zupełnym luzie, bez jakiegokolwiek parcia na szkło. Część moich adwersarzy, wrogów „spłynęła rzeką do morza”.

GALA: Ale zaczynasz skandalem.

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Rzeczywiście, zaczęło się to dość dużym zgrzytem. Jakiś czas temu dostałem rolę w serialu „Tancerze”. Wszystko wynegocjowane, warunki finansowe dogadane, moją partnerką ma być Kasia Cichopek. I tę rolę mi zdmuchnięto sprzed nosa. W ostatniej chwili! Dostał ją pupilek reżysera. Nic się na to nie da poradzić.

GALA: Okazuje się, że zawsze trzeba być czyimś pupilkiem?

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Tak. Powiedziano mi wprost, że nikt nie będzie kruszył kopii o Rafała O. Mam szczery żal do mojej firmy macierzystej, czyli telewizyjnej Dwójki, że gdy nastąpiła zmiana, nikt nawet nie mrugnął okiem w mojej sprawie. Muszę sobie przemyśleć, czy jest to firma, z którą warto trzymać na dłuższą metę. Wiem, że w mediach nie ma sentymentów. Na szczęście ani granie w serialu, ani ścieżka aktorska nie jest moim priorytetem. Dla mnie priorytetem jest muzyka.

GALA: Łatwo tak mówić, gdy się dostaje plik tekstów od Wojciecha Młynarskiego.

RAFAŁ OLBRYCHSKI: To prawda, to dar od losu. Stanąłem na ramionach gigantów, jak Wojtek Młynarski, Maryla Rodowicz.

GALA: Obraziłeś się na branżę filmową?

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Byłem obrażony przez jakieś kilkanaście lat i w związku z tym kompletnie się tym nie interesowałem. Teraz pomalutku szykuję się do powrotu. Mam w planie jakoś zaistnieć w teatrze. Rozmawialiśmy parę lat temu z pisarzem Krzysztofem Vargą o jego „Tequili”. Teraz bez pośpiechu szukam reżysera, organizuję produkcję i chcę zagrać w tym monodramie. To jest dosyć kameralna rzecz, myślę, że podołam i znajdę scenę. A może nawet będę to grał w domu?

GALA: Dlaczego teraz tak „wystrzeliłeś”?

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Zrobiłem sobie bilans trzydziestoośmiolatka. I wiesz co? Znudziło mi się przegrywanie. Najwyższy czas, żeby zacząć wygrywać i przejąć inicjatywę w swoim życiu. Nie ma co liczyć na cuda. Że ktoś przyjdzie i mi cokolwiek zaproponuje.

GALA: Mówisz sobie w duszy: „Ja wam wszystkim jeszcze pokażę”?

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Tak, ale żeby to wszystko zadziałało, potrzeba wielkiego stonowania wewnętrznego i harmonii.

GALA: Jesteś stonowany?

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Chyba po raz pierwszy w życiu...

GALA: Nie udawaj. Masz przecież duże kłopoty rodzinne.

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Rzeczywiście borykam się z dużymi problemami osobistymi. Mam życie tak zabagnione w niektórych partiach, że dzięki tej płycie zyskuję dystans.

GALA: Walczysz w sądzie z własnymi rodzicami o prawo do wychowywania synów.

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Jak sytuacja dojrzeje do tego, żeby ujawnić, co się naprawdę u nas dzieje, to się w mediach zatrzęsie. Natomiast jest to broń ostateczna, atomowa, która nas wszystkich spali. Moja rodzina to temat samobójczy. Mogę wyciągnąć zawleczkę i wszyscy zginiemy.

GALA: Nie martw się, w mediach nie ma prawdziwej śmierci.

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Ale zginiemy jako rodzina.

GALA: Może już nie jesteście rodziną?

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Rzeczywiście już nie, ale na pewno nie odstąpię od roli ojca, której podjąłem się lata temu, i wychowam swoje dzieci najlepiej, jak potrafię. Ja to zrobię!

GALA: Nie chcesz, żeby twoich synów wychowywali dziadkowie...

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Jak będzie trzeba i doprowadzą mnie do takiej sytuacji, ja to szczegółowo opiszę. Myślę, że padnie pewna legenda na temat mego ojca i matki. Ale na razie nie chcę tego robić. Trzymam sobie tę ewentualność jako ostateczność. Jeśli nie będzie innej możliwości dochodzenia do sprawiedliwości.

GALA: Rafał, po twoich oczach widzę, że jest źle...

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Tak? Mam przecież modelową, wystudiowaną pozycję telewizyjną, nazywaną „kompetentny i wyluzowany”.

GALA: Uciekasz w muzykę przed tym, co się dzieje w twoim życiu prywatnym.

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Zawsze w moim życiu było tak, że bez względu na to, w jakiej sytuacji bym się znalazł, mogłem złapać za gitarę i wykrzyczeć moją złość, mój ból.

GALA: Ale gitara nie jest ratunkiem. Może nim być np. bliskość drugiego człowieka.

RAFAŁ OLBRYCHSKI: Więc zaręczam ci, że „music is my only friend until the end”...

GALA: Jest w tobie dużo wściekłości na rodziców. Co im zarzucasz?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze