ROBERT GONERA Mężczyzna po przejściach

Wraca do formy i na ekran. Gra jedną z głównych ról w serialu „Determinator”, który oglądamy w TVP. Na planie przeżył załamanie. Nie wytrzymał szalonego tempa, jakie sobie narzucił. Dziś mówi o tym, co sprawiło, że znów może cieszyć się pracą, czytaniem bajek zen czteroletniemu synkowi i randkami z żoną Karoliną.

Mieszka na odludziu, w domu pod Wrocławiem, który wybrali wspólnie z żoną. Gdzie dokładnie? Nie chce powiedzieć. Dlaczego? Dom to twierdza, do której wstęp mają tylko najbliżsi. Dlatego spotykamy się w centrum Wrocławia. Czarne dżinsy, czarny sweter, czarne włosy ze srebrnymi refleksami. Dużo pali. Bardzo dużo. Nie jestem zaskoczona. Po tym, co przeszedł w ostatnich miesiącach, potrafię to zrozumieć.

GALA: W serialu „Determinator” gra pan samotnika, który sam wymierza sprawiedliwość. Wymarzona rola?

ROBERT GONERA: Moim marzeniem zawsze jest rola, którą właśnie gram. Nie zwykłem marzyć o wyimaginowanych projektach w mglistej przyszłości. Piotr Skotnicki, w którego wcielam się w serialu, „Determinator”, to jedna z postaci, ról. Choć kojarzy się z kimś w stylu Schwarzeneggera, Batmana, Rambo, to w gruncie rzeczy to antybohater, człowiek, który chce robić swoje. Dopiero gdy na jego drodze pojawiają się trudności i niebezpieczeństwa, zaczyna walczyć i bronić swoich zasad. Poznaje świat, którego istnienia nie podejrzewał. Niestety, jak mówi radzieckie przysłowie, to rozpoznanie walką. Ciekawa rola do zagrania.

GALA: Tak czy inaczej tę ciekawą rolę zagrał Robert Gonera, „przystojny aktor młodego pokolenia”.

ROBERT GONERA: Tak pani mówi? Młody? Przystojny? Dzieciom to będę pokazywał.

GALA: To nie ja, to cytat z Wikipedii. Ciekawi mnie, czy zna pan uczucie zagrożenia, jakiego doświadcza pana bohater.

ROBERT GONERA: Różne smaki zagrożenia poznałem w ponurych latach 80., podczas strajków studenckich. W latach 90. zagrożeniem był dziki pseudokapitalizm. Paradoks, żyjemy w kraju wyzwolonym przez związki zawodowe, tymczasem wiele zawodów nie ma związków zawodowych z prawdziwego zdarzenia, nie tylko aktorzy i pracownicy supermarketów. Dziś zagrożeń widzę mnóstwo, choć nie bezpośrednich. Nikt mi przecież nie przystawia broni do skroni. Za największe niebezpieczeństwo uważam „przypadek”, czyli tzw. nieszczęśliwy splot wydarzeń.

GALA: W trakcie zdjęć do „Determinatora” przeżył pan załamanie, w które na początku nie wszyscy wierzyli, podejrzewając „chwyt marketingowy”. Wiem, że zemdlał pan na planie. Po powrocie ze szpitala zdjęcia kontynuowano, bo wynajęte plany to dzisiaj kosztowna sprawa.

ROBERT GONERA: To nie było załamanie nerwowe, a – posługując się diagnozą lekarza – epizod zmęczeniowy. Zdarzył się, bo nie da się spać po parę godzin na dobę, pracując przez wiele miesięcy po kilkanaście godzin dziennie. Był to ewidentnie efekt zmęczenia fi zycznego i, nie ma co ukrywać, psychicznego. Taka jest specyfi ka pracy aktorskiej. Moja nieobecność na planie trwała krótko i wszystkie spekulacje brukowej prasy były nieprawdziwe. Nikt w Polsce nie zna metod pracy aktorów na całym świecie. Może przywiozą tę wiedzę ci, którzy płacą dużo dolarów, by studiować metodę Czechowa w Actors Studio. Pamiętam czasy, gdy aktora, który pracuje na styku rzeczywistości i fi kcji, chroniono w sposób szczególny.

GALA: Jak chroniono pana? Miał pan własną przyczepę na planie, miejsce odosobnienia, skupienia, odpoczynku?

ROBERT GONERA: Nie, skądże.

GALA: Ile dni zdjęciowych?

ROBERT GONERA: Ponad sto.

GALA: Jak to możliwe? Iza Miko, polska aktorka pracująca w Hollywood, mówi o zasadzie „duża rola, duża przyczepa”, choć wykonawcy najmniejszych ról też mają na planie swoje małe przyczepki.

ROBERT GONERA: Wszędzie, nie tylko w Hollywood i w Polsce, ważne jest takie miejsce odpoczynku. Była zima, właśnie przeszedłem grypę, brałem antybiotyki. Wcześniej przechodziłem już trzy infekcje, a wirusy łapałem od statystów, którzy zjawiają się na planie na jeden dzień.

GALA: Przydałby się panu gwiazdorski kontrakt.

ROBERT GONERA: Mówi pani jak mój lekarz. A propos lekarzy… nie było żadnego „pobytu w szpitalu”, jak pisały tabloidy. Po kilkugodzinnych konsultacjach, badaniach, postawiono diagnozę. Dostałem środki na wzmocnienie i wróciłem do pracy. Nie mam odruchów gwiazdorskich, które pewnie by mnie chroniły, choć może po 20 latach powinienem?

GALA: Patrzę na „Determinatora”, a widzę pana sprzed dziesięciu lat, w „Długu”.

ROBERT GONERA: Nie pani jedna. Często słyszę porównania. Dla mnie to dowód, że dekada, która upłynęła od nakręcenia tamtego fi lmu, niewiele zmieniła. Wciąż opowiadamy o złu tego świata.

GALA: Ponoć zło jest wieczne. Pan też był biznesmenem jak bohaterowie „Długu”. Pana nikt nie szantażował?

ROBERT GONERA: Nie, widać nie był to obiecujący interes. Przez wiele lat prowadziłem kino w Twardogórze pod Wrocławiem, gdzie spędziłem dzieciństwo. Zrezygnowałem, bo zabrakło widzów, gdy pojawiły się multipleksy. Ludzie zapomnieli o zwykłych, prostych smakach codzienności. O wyjściu z domu do zaprzyjaźnionej kawiarenki, pobliskiego kina, przyjemności spotkania sąsiada, powiedzenia mu dzień dobry. Bycia z rodziną, dziećmi. Jestem fanem swojej małej ojczyzny. U nas wszyscy chcą być gwiazdami, tylko nie na swoim polu. W Czechach kelner jest gwiazdą w miejscu, w którym powinien być. Swobodny, przyjazny, dobrze się czuje, z każdym się dogada. W Polsce ten, kto zmywa garnki, chce być gwiazdą w telewizji, a każdy, kto ma kawałek ziemi pod autostradę czy nartostradę, chce zostać milionerem.

GALA: Kto przejął po panu kino?

ROBERT GONERA: Nikt. W Twardogórze nie ma kina.

GALA: Nie pokazuje się pan na salonach, nie bywa na bankietach, nie pozuje do zdjęć, konsekwentnie się trzyma z daleka od mainstreamu. Tajemniczy, skomplikowany Gonera.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze